Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na SOR-ze w Wejherowie czas oczekiwania na pomoc ma być krótszy [ZDJĘCIA]

EA, TS
System ma uporządkować sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych i skrócić czas oczekiwania na pomoc lekarską. Chodzi o program TOPSOR, do którego dołączył m.in. wejherowskim szpital specjalistyczny.

W naszym województwie do programu TOPSOR (Tryb Obsługi Pacjenta na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych) przystąpiło 13 szpitali, czyli wszystkie które posiadają SOR- y. Przedstawiciele podmiotów leczniczych podpisali dziś umowy partnerskie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, beneficjentem środków.

- Wiem, że praca na szpitalnym oddziale ratunkowym jest trudna. Program daje szansę poprawy, może podnieść standard opieki, poprawić komfort pracy personelu medycznego i uporządkować kolejki. Liczę na to, że system odpowie na te wyzwania – powiedział podczas spotkania Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Wyjaśnijmy, że system ma usprawnić i wdrożyć jednolite standardy obsługi pacjenta. Chory po rejestracji na SOR zostanie, ze względu na konieczność szybkiej pomocy medycznej, zakwalifikowany do jednej z pięciu kategorii. Otrzyma także informację jak długo będzie czekał na wizytę lekarską (będzie wyświetlona na monitorach biletomatów). Informacja o liczbie pacjentów i stanie zagrożenia zdrowia ma usprawnić pracę lekarzy. System pomoże także Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia diagnozować sytuację na poszczególnych SOR-ach.

TOPSOR ma zostać wdrożony we wszystkich szpitalach z oddziałami ratunkowymi do sierpnia 2020 roku, w tym m.in. w wejherowskim szpitalu specjalistycznym w Wejherowie.

- Zrealizowanie tego projektu znacząco wpłynie na podniesienie jakości świadczonych usług i poprawę komfortu pacjentów – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich sp. z o.o., w których skład wchodzi właśnie wejherowska placówka.

Program realizowany jest przez Ministerstwo Zdrowia, a beneficjentem środków (39 mln zł, 33 mln zł - dofinansowanie z funduszy unijnych) jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zajmie się realizacją przetargów na sprzęt i wdrożeniem systemu w 232 szpitalach w całym kraju.

- Personel medyczny przeprowadzi wstępne badanie (triaż), w wyniku którego pacjent zakwalifikowany zostanie do jednej z pięciu kategorii oznaczonych kolorem. Poszczególne kolory oznaczać będą stopień pilności oczekiwania na wizytę lekarską. Każdy przypisany kolor determinuje również maksymalny czas przyjęcia pacjenta - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Kolor czerwony oznaczać będzie stan bezpośredniego zagrożenia życia, żółty - stan wymagający rozszerzonej diagnostyki, zielony - stan wymagający podstawowej diagnostyki, a niebieski - pacjenta niewymagającego leczenia w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Osoby oczekujące na SOR-ze będą pozostawały pod nadzorem personelu odpowiedzialnego za segregację medyczną, a w razie konieczności poddawane ponownej ocenie stanu klinicznego, nie rzadziej jednak niż co 1,5 godziny - dodaje resort.

Nowe przepisy, mają rozwiązać problem przepełnienia SOR-ów i „oddzielenia” osób faktycznie wymagających pilnej pomocy medycznej od tych, których stan nie zagraża ich życiu i które zamiast na szpitalny oddział ratunkowy powinny trafić do lekarza pierwszego kontaktu.

W szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest minister, uczelnia medyczna albo samorząd województwa przepisy, związane z systemem TOPSOR weszły już na początku lipca. W pozostałych ma to się stać do końca przyszłego roku.

Umowy partnerskie podpisały:
Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., al. Jana Pawła II, Gdańsk
Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., ul. Nowe Ogrody, Gdańsk
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki, Gdańsk
Szpitale Wojewódzkie w Gdyni sp. z o.o., ul. Powstania Styczniowego, Gdynia
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach, ul. Floriana Ceynowy, Kartuzy
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o., ul. A. Piechowskiego, Kościerzyna
"ZDROWIE" Sp. z o.o., ul. Hallera, Kwidzyn
Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Juliana Węgrzynowicza, Lębork
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, ul. Prof. Lotha, Słupsk
Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o., ul. dr Józefa Balewskiego, Starogard Gdański
Szpitale Polskie Sztum, ul. Reja, Sztum
Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy, ul. Jagalskiego, Wejherowo
Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach ( umowa zostanie podpisana później)

Rozbudowano SOR w Wejherowie

Przypomnijmy, że w maju 2018 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie odbyło się oficjalne otwarcie rozbudowanego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W ramach prac powstały m.in. nowa 4-stanowiskowa sala w obszarze wstępnej intensywnej terapii wraz z niezbędnym zapleczem, druga sala zabiegowa w obszarze terapii natychmiastowej, gabinet konsultacyjno-zabiegowy odpowiadający potrzebie obsługi zwiększonej liczby pacjentów SOR i pomieszczenie RTG służące wszystkim obszarom zabiegowym. Zaadaptowano także nowe pomieszczenia socjalno-techniczne (dyżurka lekarska, sterownia, szatnia dla potrzeb RTG oraz pomieszczenie socjalne). Dobudowano też stanowisko dekontaminacji (prosto przy podjeździe dla ambulansów SOR).

Ponadto wymieniono windę w obszarze SOR, który dodatkowo wzbogacił się o nowoczesną aparaturę medyczną m.in.: aparat RTG cyfrowy kostno-płucny, ramię C, aparat ultrasonograficzny do badań urologicznych, stół operacyjny, urządzenie do zewnętrznego masażu serca czy urządzenie do dekontaminacji powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto