Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na sesji Rady Miasta Gdyni. Ernest Bryll Honorowym Obywatelem Gdyni

JD
Ernest Bryll na widowni podczas widowiska góralsko-zbójnickiego: Na szkle malowane - w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 2004 roku.
Ernest Bryll na widowni podczas widowiska góralsko-zbójnickiego: Na szkle malowane - w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 2004 roku. archiwum DB
Gdyńscy radni przyznali Honorowe Obywatelstwo Gdyni Ernestowi Bryllowi.

W środę 27 stycznia 2016 r. odbyła się XVI sesja Rady Miasta Gdyni. Obok głosowania wielu projektów uchwał na szczególną uwagę zasługuje nadanie Honorowego Obywatelstwa Gdyni - prozaikowi Ernestowi Bryllowi..

Poprzez nadanie tytułu Honorowego Obywatela, władze Gdyni chcą podkreślić szczególne związki artysty z miastem. Ernest Bryll jest bowiem postacią, która wyjątkowo zaznaczyła się w historii tej nadmorskiej metropolii. Poeta w Gdyni nie tylko spędził sporą część swojego dzieciństwa, ale to również tu w latach osiemdziesiątych odbyła się premiera słynnego musicalu "Kolęda-Nocka" z librettem jego autorstwa.

W uzasadnieniu podjętej uchwały radni podali, że decyzja o przyznaniu wyróżnienia pisarzowi, ma również dać wyraz przekonaniu, iż bogaty i nietuzinkowy dorobek kulturalny Ernesta Brylla czyni go ważną postacią inspiracją dla współczesnych pokoleń, zasługującą na szczególne uhonorowanie i pamięć.

Sam twórca również przyznaje, że czuje się związany z Gdynią.

- Gdynia jest moim rodzinnym miastem - wyjaśnia Ernest Bryll. - Tu spędziłem moje wczesne dzieciństwo, tu wciąż mieszkają moi koledzy.

Ernest Bryll - poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata, ambasador RP w Irlandii (1991-1995). Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor tekstów piosenek (m.in. "Peggy Brown", "A te skrzydła połamane"). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego i irlandzkiego PEN Clubu, a także SEC (Society of European Culture). Urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie.

za http://culture.pl/pl/tworca/ernest-bryll

W 2004 roku nasza dziennikarka Beata Jajkowska pisała:

- Ernest zamieszkał z rodzicami w Gdyni w roku 1946. Miał wówczas 11 lat - opowiada gdynianin Witek Wincenty Bryll, uczestnik wydarzeń Grudnia 70 i strajku Sierpnia 80 w Stoczni Marynarki Wojennej, kuzyn Ernesta, poety i pisarza. - Nasi ojcowie byli braćmi i przywędrowali do Gdyni z Kujaw. Mój ojciec, Wojciech jeszcze przed wojną, Stanisław - ojciec Ernesta - tuż po jej zakończeniu. A jeszcze wcześniej przybyli i osiedlili się tu ich bracia Leon i Czesław - TUTAJ czytaj więcej o sadze rodu Bryll w artykule - Życie nie zawsze na szkle malowane.

Oprócz tego samorzadowcy zadecydowali o przyznaniu Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, „Za wybitne zasługi dla Gdyni" ks. prałatowi Edmundowi Wierzbowskiemu, Andrzejowi Boczkowi oraz Małgorzacie Sokołowskiej.Wręczenie nagród odbędzie się 10 lutego podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Teatrze Muzycznym z okazji 90. rocznicy przyznania Gdyni praw miejskich.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto