Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na co chorujemy na Pomorzu? Kto najczęściej jest na zwolnieniach lekarskich? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił statystyki

RK
Jak ujawnili przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, w 2022 roku mieszkańcom Pomorza najczęściej dolegały schorzenia układu oddechowego. W szpitalach spędzili ponad 316 tysięcy dni.
Jak ujawnili przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, w 2022 roku mieszkańcom Pomorza najczęściej dolegały schorzenia układu oddechowego. W szpitalach spędzili ponad 316 tysięcy dni. Jakub Steinborn
W ubiegłym roku zarejestrowano na Pomorzu ponad 1,3 mln zwolnień lekarskich. Dane takie upublicznili właśnie przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Pomorzanie na zwolnieniach lekarskich spędzili w 2022 roku łącznie 14,5 miliona dni.

Statystyka zwolnień lekarskich w 2022 roku na Pomorzu. Kto najczęściej choruje?

Więcej dni lecząc się, niż w pracy, spędziły kobiety, bo ponad 8,4 miliona. Z kolei przeciętna długość zwolnienia lekarskiego na Pomorzu wyniosła 11,03 dnia. Daje to ósme miejsce w kraju. W całej Polsce średnia długość zwolnienia lekarskiego wyniosła 10,95 dnia.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz poziom służby zdrowia na Pomorzu?

Z chorobowego w 2022 roku w województwie pomorskim skorzystało 436 tys. osób. Natomiast w szpitalach mieszkańcy regionu spędzili ponad 316 tys. dni. Przeciętna długość hospitalizacji to 4,43 dnia.

Statystyka zwolnień lekarskich w 2022 roku na Pomorzu. Na co najczęściej chorują mieszkańcy regionu?

Najwięcej zwolnień, bo ponad 392 tysięcy, lekarze wystawili z powodu chorób układu oddechowego. Na kolejnych miejscach znalazły się schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (prawie 161 tys. zwolnień), urazy i zatrucia (ponad 114 tys. zwolnień) oraz ciąża, poród i połóg (ponad 95,3 tys. zwolnień). Pierwszą piątkę zamyka ponad 81 tys. zwolnień wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Nieco inaczej przedstawia się pierwsza piątka, jeśli chodzi o liczbę dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim. Tu na pierwszym miejscu jest ciąża, poród i połóg z blisko 2,4 mln dni.

Kolejne miejsca zajmują choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (prawie 2,3 mln dni), choroby układu oddechowego (niemal 2 mln dni), urazy, zatrucia (blisko 1,8 mln dni) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (ponad 1,6 mln dni).

Trwa głosowanie...

Jaki jest główny problem systemu opieki medycznej na Pomorzu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto