Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum II Wojny ma zaskoczyć nas ekspozycyjnym rozmachem

Łukasz Słapek
Wizualizacja głównego wejścia do mającego powstać Muzeum II Wojny Światowej
Wizualizacja głównego wejścia do mającego powstać Muzeum II Wojny Światowej fot.materiały promocyjne
W środę zostaną ogłoszone wyniki konkursu architektonicznego na siedzibę Muzeum II Wojny Światowej. Może się jednak zdarzyć, że za bardzo nie będzie wiadomo, komu należy złożyć gratulacje. W niewyjaśnionych bowiem okolicznościach zaginęły w muzeum wszystkie koperty, dzięki którym można zidentyfikować autorów czterech projektów. - To przykry wypadek, przyznajemy się do błędu - mówi Janusz Marszalec, wicedyrektor muzeum.

Do biura muzeum w regulaminowym terminie nadeszło 129 pakunków, z których niektóre ważyły po kilkadziesiąt kilogramów. Przesyłki pochodziły także z krajów spoza Europy. Zgodnie z regulaminem do każdej paczki dołączona była koperta zawierająca złożony z ośmiu znaków kod, który pozwalał zidentyfikować autorów.

Koperty z kodami zostały zdeponowane u notariusza, było ich jednak mniej niż projektów, ponieważ cztery zostały przypadkowo zniszczone, razem z likwidowanymi opakowaniami, w jakich nadesłane zostały prace. Tej odpadowej makulatury były setki kilogramów. - Zasada anonimowości została jednak zachowana - zapewnia dyrektor Marszalec. - Choć przy tej masie prac zdarzyło się coś, co nie powinno się wydarzyć. Muzeum, starając się naprawić fatalną pomyłkę, rozesłało mejle do wszystkich uczestników konkursu. W liście podano kody anonimowych projektów. Ich autorzy mają do wtorku 31 sierpnia do godz. 19 przesłać oznakowaną kodem kopertę, a w środku umieścić wypełniony odpowiedni formularz.

Wydaje się jednak, że z punktu widzenia obiektywizmu całej procedury zagubienie kopert nie miało wpływu na prace sądu konkursowego. Z kłopotami toczył się także poprzedni konkurs Muzeum II Wojny Światowej na projekt stałej ekspozycji.

W sierpniu 2009 roku muzeum dopatrzyło się formalnych niedociągnięć w nadesłanych na konkurs pracach i unieważniło całą procedurę, rozpoczynając ją po raz drugi. Konkurs rozstrzygnięto dopiero w październiku ubiegłego roku. Budowa muzeum rozpocznie się w 2012 r., a zakończy w 2014 na 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Nie ma wątpliwości, że plany budowy muzeum II wojny światowej są największym takim przedsięwzięciem w Polsce. Dziś wiadomo już, że projekt będzie znacznie trudniejszy do zrealizowania niż multimedialne i bardzo nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. To, które ma dopiero powstać, z technologicznego punktu widzenia i planów zakładających wykorzystanie najnowszej techniki ma nie być gorsze od tego w Warszawie. - Przed nami stoi zdecydowanie cięższe zadanie. Ładunek informacyjny, który musimy zamieścić w ekspozycji, jest nieporównanie większy. Mamy za zadanie przedstawić największy konflikt w dziejach, który toczył się w wielu krajach. Nie możemy tu polegać jedynie na artystycznych środkach wyrazu. Musi to być wizualność połączona z klarowną narracją - mówił w rozmowie z "Polską" profesor Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Wsp. J. Zalesiński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto