Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Emigracji w Gdyni. 10-latki w roli przewodników. Już się szkolą!

Justyna Degórska
Chcemy  pokazać, że muzeum to miejsce dostępne - każdy może tu przyjść i znaleźć dla siebie coś cennego. Niezależnie od tego, czy jest się gimnazjalistą słuchającym hip-hopu, młodym miłośnikiem piłki nożnej czy amatorką mody...
Chcemy pokazać, że muzeum to miejsce dostępne - każdy może tu przyjść i znaleźć dla siebie coś cennego. Niezależnie od tego, czy jest się gimnazjalistą słuchającym hip-hopu, młodym miłośnikiem piłki nożnej czy amatorką mody... mat. prasowy/ Bogna Kociumbas
Okazuje się, że przewodnikiem po muzeum może zostać każdy - i to bez względu na wiek. Udowadnia to gdyńskie Muzeum Emigracji, które poprzez projekt „Muzeum. Udostępnij!” zachęca najmłodszych do odkrywania tego, co interesuje ich najbardziej.

W ramach programu grupa dzieci w wieku od 10 do 13 lat przechodzi właśnie profesjonalne szkolenia oraz przygotowuje indywidualne ścieżki zwiedzania, po których 10 grudnia pierwsza grupa oprowadzać będzie swoich gości wystawy.

„Muzeum. Udostępnij!” - to projekt inspirowany popularnym w Szwecji programem edukacji „Miniprzewodnicy”. W jego ramach Marinmuseum w Karlskronie wzmacnia kompetencje kulturowe młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. W gdyńskiej wersji projektu udział bierze blisko 60 dzieci z sześciu świetlic socjoterapeutycznych.

Podczas warsztatów młodzi kandydaci na przewodników uczą się przede wszystkim, że internet oferuje dużo więcej niż tylko Facebook, gry, czy YouTube, a muzeum nie jest zbiorem szklanych gablot. Uczestnicy programu uczą się także historii, autoprezentacji, korzystania z cyfrowych zasobów muzeum i multimedialnych urządzeń oraz tego, jak rozróżniać fakty od opinii i jak oceniać wiarygodność internetowych źródeł.

- „Muzeum. Udostępnij!” - to nazwa nieprzypadkowa - mamy nadzieję, że radosne, pozytywne i twórcze doświadczenie uczestników projektu sprawi, że włączą one do muzeum kolejne osoby - przekonuje Agnieszka Kaim, specjalistka ds. edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni. - Chcemy również pokazać, że muzeum to miejsce dostępne - każdy może tu przyjść i znaleźć dla siebie coś cennego. Niezależnie od tego, czy jest się gimnazjalistą słuchającym hip-hopu, młodym miłośnikiem piłki nożnej czy amatorką mody - dodaje.

W trakcie zajęć edukatorzy muzeum zachęcają także do tego, by dzieci sobie ufały i wzajemnie sobie pomagały - przekonują, że lepiej jest wspierać kolegów niż z nimi konkurować i nie ma nic złego w opieraniu się na sprawdzonych pomysłach innych.

- Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom z edukacji medialnej młodzież ze świetlic socjoterapeutycznych w przyszłości lepiej odnajdzie się w życiu zawodowym - mówi Joanna Wojdyło, rzecznik gdyńskiego Muzeum Emigracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto