Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mówisz Gdynia, myślisz Arka

Piotr Wiśniewski
W historii Gdyni nie mogło zabraknąć miejsca dla Arki – jednego z najstarszych zespołów miasta. Klub od samego początku trwale wpisał się w tożsamość gdynian i stał się niejako ich wizytówką. Mimo iż w Gdyni funkcjonują też inne drużyny to Arka zawsze cieszyła się największą sympatią mieszkańców. I tak jest do dziś. A zaczęło się tak...

Reprezentant Maroka dołączył do Arki

Początki istnienia

W 1929 roku grupa robotników i pracowników umysłowych miasta i portu gdyńskiego powołuje do życia organizację sportową o nazwie Klub Sportowy Gdynia z dwoma sekcjami: piłki nożnej i tenisa ziemnego. Klub borykał się jednak z kłopotami finansowymi. Doszło do rozłamu. W 1937 roku sekcja piłkarska przestała istnieć. Część zawodników zasiliła szeregi RKS-u Bałtyk, a inni przenieśli się do Kotwicy. Z tą nazwą wiąże się właśnie dalsza historia Arki.

5 lipca 1934 roku Alfons Pomierski i Zygmunt Pozerski założyli w Gdyni Koło Sportowe, które z czasem przekształciło się w Klub Sportowy „Kotwica” Gdynia. Wcześniej jednak (w 1932 roku) oddano do użytku stadion na Polance Redłowskiej (dzisiaj przy ulicy Ejsmonda). Miejsce to było symbolem żółto-niebieskich. Owiane legendą. W swoim debiutanckim sezonie na boiskach A klasy Kotwica zajęła 3. miejsce.

Powojenne odrodzenie

Wojna na trwale wpisała się w świadomość Polaków. Okres po jej zakończeniu był dla wielu ciężkim czasem. Na pewno futbol nie stanowił wówczas sprawy priorytetowej. Podjęto jednak próby reaktywacji piłki nożnej. 30 sierpnia 1946 roku przed nazwą „Kotwica” pojawił się człon Związkowy Klub Sportowy. Tego samego roku powstał Rybacki Klub Sportowy. To od niego w linii prostej wywodzi się dzisiejsza Arka.

Nazwa „Arka” po raz pierwszy pojawiła się w 1952 roku. Oficjalna nazwa klubu brzmiała wówczas Klub Sportowy Kolejarz-Arka Gdynia. Na szersze wody Arka wypływa po 1953 roku. Gdynianie awansowali wtedy do 3. ligi. Od tego czasu nigdy nie grali w niższej klasie rozgrywkowej. Rok 1954 był przełomowy w dziejach klubu. Wówczas nie tylko zadebiutował w trzeciej lidze, ale zagrał również na szczeblu centralnym pucharu Polski. W 1956 roku zespół juniorów pod wodza Barbachena zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, a trzy lata później stanął na drugim stopniu podium.

Spowiedź Dariusza Pasieki

Warto także podkreślić, iż w sezonie 1957 w 3. lidze Gdynię reprezentowały aż cztery kluby: Arka, Bałtyk, Flota oraz Budowlani.

Awans do drugiej ligi i przekształcenie się w Morski Związkowy Klub Sportowy Gdynia

W 1960 rok klub wywalczył historyczny awans do drugiej ligi. O promocji do wyższej klasy rozgrywkowej zadecydował rzut monetą. Ważną datą w dziejach Arki jest 8 marzec 1964 roku. W wyniku fuzji Dokera z Arką klub zmienił nazwę na Morski Związkowy Klub Sportowy Gdynia.

Lata 70-te

Bez wątpienia w tym okresie Arka święciła największe triumfy. Najpierw powróciła do historycznej nazwy, by następnie w 1974 roku wywalczyć pierwszy awans do ekstraklasy. W inauguracyjnym meczu tej klasy rozgrywkowej przy nadkomplecie publiczności żółto-niebiescy pokonali Łódzki Klub Sportowy po golu legendy klubu – Janusza Kupcewicza. Niestety przygoda Arki z ekstraklasą trwała tylko jeden sezon. W takich wypadkach zdało się mówić, że co się odwlecze to nie uciecze. Już w 1976 roku gdyńscy piłkarze ponownie zawitali do wrót najwyższej klasy rozgrywkowej, a w pokonanym polu w 1. lidze pozostawili odwiecznego rywala zza miedzy - Lechię Gdańsk.

Aż nadszedł 1979 rok i finał Pucharu Polski. Zespół prowadzony przez Czesława Boguszewicza pokonał 2:1 Wisłę Kraków i sięgnął po puchar. Sukces ten otworzył furtkę do europejskich pucharów. W niej gdynianie w pierwszej rundzie trafili na Beroe. W pierwszym meczu Arka zwyciężyła rywali 3:2, by w rewanżu przegrać 0:2.

Równia pochyła

Po latach tłustych przyszły lata chudsze. Arka balansowała na granicy ekstraklasy i 2. ligi by w 1988 roku powrócić do ekstraklasy. W 1991 roku klub zmienia osobowość prawną, stając się spółką z.o.o. Nazwa HTM funkcjonowała przez sześć lat. W 1997 i 1998 roku przed Arką widniały odpowiednio człony: Janbud i Amber.

W 1998 roku reaktywowano Stowarzyszenie Morski Gdyński Klub Sportowy. Ta data na pewno na długo pozostanie w pamięci kibiców żółto-niebieskich. W 2000 roku bowiem Arka rozegrała ostatni mecz na stadionie przy ulicy Ejsmonda. W tym samym czasie powstała Sportowa Spółka Akcyjna Arka Gdynia, której głównym udziałowcem został Prokom Investment.

W Hiszpanii nie znaczy na wakacjach

Lata współczesne

W nowożytnej historii fani Arki nie mają zbyt wielu powodów do radości. Gdynianie co prawda w 2001 roku powrócili do 1. ligi, a następnie w 2005 roku do ekstraklasy, ale po dwóch latach zostali z niej karnie zdegradowani za udział w procederze korupcyjnym.

W 2008 roku żółto-niebiescy powrócili na najwyższy szczebel i grają w nim po dziś, gdzie nieustannie toczą batalię o utrzymanie...

Najwyższe zwycięstwa: Gedania Gdańsk (8.12.1963) 16:1, Włókniarz Starogard Gdański (15.03.1953) 13:1, Olimpia Grudziądz (16.05.1998) 11:0.

Najwięcej bramek: Stanisław Gadecki - 62 (liga - 49, puchar - 1, inne - 12), Grzegorz Niciński 60 (liga - 52, puchar - 5, inne - 3), Wojciech Ptaszyński 56 (liga - 52, puchar - 4, inne - 0).

Najwięcej meczów: Dariusz Ulanowski - 422 (liga - 380, puchar - 24, inne - 18), Zbigniew Bieliński - 397 (liga - 367, puchar 24, inne - 6), Stanisław Gadecki 326 (liga - 289, puchar 15, inne - 22).

Do powstania tekstu wykorzystano książkę Macieja Witczaka "Żółto-niebiescy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto