Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej energii dla gdyńskiego samorządu. Wszystko dzięki Francuzom [zdjęcia]

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Spółka Dalkia, należąca do francuskiego giganta energetycznego EDF, dostarczy do Gdyni najnowszą wersję autorskiego systemu do zarządzania efektywnością energetyczną w budynkach miejskich. Pomoże to zmniejszyć rachunki i zredukować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Umowę w sprawie dalszej współpracy podpisali w piątek 26 października Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni oraz Thierry Deschaux, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce. Będzie to już kolejny jej etap. Dalkia pod koniec ubiegłego roku starszą wersję swojego autorskiego systemu zamontowała w ponad ośmiuset gminnych budynkach. Teraz zamierza go unowocześnić.

Gmina spodziewa się z faktu przedłużenia współpracy z Francuzami ogromnych korzyści. Zużycie energii w miejskich obiektach zmaleć ma o 20-30 procent, co w skali każdego roku oznaczać będzie oszczędności liczone w milionach złotych. Jak podkreślają przedstawiciele Dalkii, jest to możliwe, co pokazały doświadczenia tej firmy przy okazji realizacji podobnych projektów w miastach zachodniej Europy.

- Wykorzystując globalne doświadczenie grupy Dalkia, wspieramy naszych lokalnych partnerów w procesie transformacji energetycznej, dostarczając know-how oraz innowacyjne rozwiązania dla energetyki - mówi Thierry Deschaux. - Wzrost cen energii i emisji zanieczyszczeń może być powodem do zainteresowania samorządów efektywnością energetyczną. Transformacja energetyczna i walka ze smogiem to szczególne zadania władz lokalnych. Racjonalne zużycie energii, czy optymalne wykorzystanie jej lokalnych zasobów prowadzą do poprawy efektywności energetycznej, a to przekłada się na wymierne oszczędności w budżetach miast i gmin. W konsekwencji, mniejsza emisja pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery to czyste i zdrowe powietrze dla mieszkańców.

Autorski system, opracowany przez Dalkię, to narzędzie do kompleksowego zarządzania zużyciem energii elektrycznej, gazu, wody i ciepła w budynkach miejskich. Dodatkowo moduł raportowania i analizy porównawczej gmachów objętych systemem pod kątem m.in. ich stanu technicznego i funkcjonalności, pomoże gminie w planowaniu dalszych inwestycji. Dane takie trafiały będą do Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

Nową wersją systemu objęte zostaną nie tylko gmachy, w których na co dzień pracują urzędnicy i przyjmują interesantów, ale także należące do gminy obiekty sportowe, w tym baseny, ponadto szkoły, biblioteki, muzea, centrum kultury, czy też siedziby spółek komunalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto