reklama

Mieszkańcy Kaczych Buków chcą zieleni, a urzędnicy miejscy fundują im blokowisko ZDJĘCIA

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Zaktualizowano 
Szykuje się kolejna już w Gdyni, potężna wycinka drzew. Tym razem chodzi o tereny zielone na Kaczych Bukach. Władze miasta zamierzają zgodzić się, aby w ich miejsce powstały domy.

Gdyński samorząd dąży do zmiany zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla Kaczych Buków. Po jego zmianie, do doliny z 3 stron otoczonej lasem będą mogły wjechać koparki. Deweloper planuje wybudować tam wysokie na 21 metrów blokowisko.

O nieuchwalanie planu zagospodarowania nr 1709 mieszkańcy apelowali m.in. w liście otwartym do prezydenta i radnych miasta, ich zdaniem plan uwzględnia wyłącznie wnioski, mających swój interes deweloperów. Przyjęte niedawno studium planu zagospodarowania przestrzennego Gdyni zmieniło przeznaczenie doliny z terenów rekreacyjno-sportowych na wysokie budownictwo mieszkaniowe. W otulinie na Kaczych Bukach działać mają również 3 przepompownie ścieków. Wszystko to ma powstać pomimo tego, iż prognoza oddziaływania na środowisko do planu nr 1709 mówi o lokalnym podwyższeniu oddziaływania ze średniego na wysoki.

- Kupowaliśmy tutaj domy jednorodzinne wierząc poprzedniemu planowi, że będziemy mieszkać w cichej i spokojniej części Kaczych Buków. A teraz pod nosem budują nam blokowisko - skarżą się mieszkańcy. Planowane jest również poszerzenie drogi dojazdowej. Wielu mieszkańców, za nowe blokowisko w sąsiedztwie, zapłaci kawałkiem własnego ogródka, który zamieni się w asfalt. Mamy stadninę koni, dookoła lasy, łąki. Jesteśmy oazą przyrody. To cenią sobie mieszkańcy, a także codziennie odwiedzający nas goście z Gdyni, Gdańska i okolic.

- Jestem w szoku, gdy czytam prognozę środowiskową, która mówi “ochrońmy to”, a widzę decyzję, która mówi “zniszczmy to” - mówi Andrzej, jeden z mieszkańców Kaczych Buków.

Wątpliwości mieszkańców podziela gdyńska opozycja. Według Pawła Stolarczyka, radnego miasta, takie rozwiązanie spowoduje bezpowrotną destrukcję doliny.

- Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla Kaczych Buków z opcją zabudowy terenu przylegającego do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego może doprowadzić do zaburzenia ekosystemu, bezpowrotnego zniszczenia krajobrazu i utraty dotychczasowych walorów przyrodniczych dzielnicy – zaznacza Paweł Stolarczyk. - Mają tam swoje siedliska gatunki chronione nie tylko w Polsce, ale też w Unii Europejskiej. O powadze sytuacji świadczy fakt, że Prezydent Miasta nie zajął stanowiska w sprawie, pomimo że minął mu już termin 3 tygodni na rozpatrzenie uwag od mieszkańców.

Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni odpiera zarzuty informując, że prognoza oddziaływania na środowisko dla projektu planu nie wykazała konsekwencji wykluczających realizację planowanego zagospodarowania, a zwróciła jedynie uwagę na oczywiste, ich zdaniem, zwiększenie oddziaływania na lokalne środowisko, w związku z budową osiedla. Zdaniem miasta znaczna część terenów zabudowanych w mieście graniczy z terenami lasów, ponieważ stanową one prawie połowę terenów Gdyni, a lokalizowanie mieszkań przy terenach leśnych jest zwyczajnie atrakcyjne.

- Przewidywany skutek nie będzie w tym przypadku poważniejszy niż w przypadku innych lokalizacji na styku zabudowy miejskiej i systemu przyrodniczego - mówi Paulina Szewczyk, do niedawna p.o. dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. - Obszar Kaczych Buków będzie mógł nadal z niego czerpać korzyści rekreacyjne, ponieważ znaczna część granicy tego obszaru to styk z terenami leśnymi. Ze względu na to, że tereny stanowią obszar otoczony z trzech stron lasem, o znacznym obniżeniu poziomu terenu w stosunku do pozostałych terenów budowlanych, uzasadnione jest dopuszczenie realizacji budynków o wysokości większej niż dopuszcza plan miejscowy na pozostałych terenach zabudowy mieszkaniowej w tej części dzielnicy. Realizacja budynków o wysokości do 21 m pozwoli na zachowanie większych odległości między budynkami niż przy tej samej intensywności zabudowy dla budynków niższych.

Zdaniem mieszkańców zagrożonych jest także wiele gatunków zwierząt i ich siedliska, które znajdują się w dolinie. Dolinę za swój dom ma, według wyliczeń Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, ponad 21 gatunków ptaków, z czego duża część podlegająca ścisłej ochronie w Polsce i Unii Europejskiej. Kilkadziesiąt gatunków motyli, ponad 10 gatunków gadów i płazów oraz ponad 100-letnie drzewa. Dolina jest też korytarzem ekologicznym dla dużych ssaków, spotkać można tam jelenie, sarny czy dziki. Według obrońców otuliny, dalsza degradacja tego miejsca, doprowadzić może do kolejnego konfliktu miasta z Unią Europejską, która nakazuje ochronę tych gatunków w dyrektywach siedliskowej i ptasiej. Przedstawiciele miasta podkreślają natomiast, że projekt spełnia wymóg określony w opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, ponieważ uwzględnia występowanie w rejonie obszaru objętego planem chronionych gatunków, wprowadzając informację o ich występowaniu, aby zapobiec ich zagrożeniu.

- Występujące tu gatunki są chronione na podstawie przepisów odrębnych, które mają zastosowanie w przypadku realizacji ustaleń planu miejscowego - podkreśla Paulina Szewczyk. - Plan miejscowy ustala przeznaczenie terenu, a realizacja konkretnej inwestycji musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa, w tym przepisami o ochronie przyrody. Należy także zaznaczyć, że większość stwierdzonych gatunków chronionych występuje w siedliskach leśnych, które zostaną utrzymane w sporządzanym projekcie planu.

Zgodność projektu planu w zakresie zasad ochrony przyrody i gatunków chronionych potwierdziło uzgodnienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Już teraz wiemy, że temat Kaczych Buków nie zostanie poruszony podczas dzisiejszej Rady Miasta Gdyni. Prezydent Wojciech Szczurek nie zdążył bowiem rozpatrzyć w terminie uwag do projektu planu.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bardzo nie lubię witomina

I znowu zapomnieli z Sosnowcem Trójmiasta- Witomino

n
nie lubię witomina

A co z Witominem - Sosnowcem Trójmiasta!?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3