Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maseczki, kwarantanna, izolacja? Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie COVID-19? Sprawdź aktualne zasady

Monika Góralska
Monika Góralska
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie.
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie. romiegl/123RF.com
O pandemii zdążyliśmy już zapomnieć. Jednak wraz z jesiennymi infekcjami COVID-19 powraca, a liczba przypadków w ostatnim czasie stale rośnie. Jest to już zauważalne w naszym najbliższym otoczeniu, coraz więcej osób choruje. Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie lub kogoś bliskiego zakażenie koronawirusem? Czy wrócą obostrzenia z czasu pandemii takie jak obowiązek noszenia maseczek czy kwarantanna?

Spis treści

Jakie są objawy COVID-19? Rozpoznaj chorobę

Trochę już zapomnieliśmy o pandemii, ale w związku z rosnącą w ostatnim czasie liczbą zakażeń koronawirusem temat COVID-19 powraca. Wirus nie zniknął, a w czasie jesiennego spadku odporności atakuje coraz częściej. Widać to na ulicach, w miejscach publicznych takich jak tramwaje czy sklepy, a także w naszym najbliższym otoczeniu. Coraz więcej osób ma objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 takie jak:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • katar,
  • zatkany nos,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie,
  • ból gardła,
  • częste kichanie,
  • chrypka.

Sprawdź: Kraken – co trzeba wiedzieć o tym koronawirusie pod koniec 2023 r.?

W przypadku zaobserwowania u siebie lub kogoś bliskiego powyższych symptomów choroby należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Leczenie COVID-19 zwykle trwa ok. 14 dni, ale przy ciężkim przebiegu może wydłużyć się do 3-6 tyg.

Podejrzewasz u siebie COVID-19? Zobacz, co zrobić

Jeśli odczuwasz objawy infekcji dróg oddechowych i zgłosisz się do lekarza zleci on wykonanie testu combo na COVID-19, grypę i RSV (SARS-CoV-2/grypa A+B/RSV) w próbce wymazu z nosa. Od 1 kwietnia 2022 roku nie obowiązują już obostrzenia z okresu pandemii, dlatego testy nie są wykonywane u każdego. O przeprowadzeniu testu zdecyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia. Test PCR wykonany w przychodni jest dla pacjenta bezpłatny, a wynik otrzymuje się już po ok. 15 minutach.

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Lekarz określa również długość wydanego zwolnienia lekarskiego (zalecane jest minimum 7 dni) w zależności od stanu chorego, a także ryzyka wystąpienia u niego ciężkiego przebiegu choroby (np. u pacjentów z cukrzycą czy w podeszłym wieku) oraz ewentualnych powikłań.

Jak poinformował nas Oddział Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Inspekcja Sanitarna rejestruje przypadki osób zakażonych SARS-CoV-2. Wynik testu lekarz wprowadza za pośrednictwem systemu teleinformatycznego P1. W przypadku osób z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 pracownicy Inspekcji Sanitarnej monitorują stan chorego:

Pracownik Inspekcji Sanitarnej przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, podczas którego kontaktuje się telefonicznie z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Podczas rozmowy pracownik Inspekcji pyta m.in. o objawy chorobowe jakie towarzyszą zachorowaniu na COVID-19 u danego pacjenta – poinformował nas Oddział Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

W przypadku, gdy samodzielnie kupimy test na COVID-19 w aptece i jego wynik okaże się pozytywny również należy udać się do lekarza POZ. Niestety, testy do użytku domowego kupione w supermarkecie czy sklepie mogą nie być tak wiarygodne jak te dostępne w przychodniach. Mogą być również nieprawidłowo wykonane i z tego powodu dać fałszywy wynik. Należy go więc potwierdzić wykonując test zlecony przez lekarza i przeprowadzony przez wykwalifikowany personel medyczny.

Maseczki, kwarantanna, izolacja, zakaz odwiedzin? Czy wrócą obostrzenia z czasu pandemii?

Od 28 marca 2022 r. nie ma już obowiązku izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek. Od tamtego czasu COVID-19 jest traktowany jak każda inna choroba wirusowa np. grypa. W przypadku zachorowania lekarz wystawia zwolnienie lekarskie i zaleca unikanie kontaktów z innymi osobami. Wiele osób zastanawia się jednak czy obserwowany wzrost zakażeń może spowodować ponowne wprowadzenie obostrzeń z czasów pandemii takich jak kwarantanna, izolacja czy maseczki. Ministerstwo Zdrowia zapytane o taką ewentualność rozwiało nasze wątpliwości:

Przy aktualnej liczbie zakażeń nie ma takich planów. Obecnie przepisy żadnej z ustaw ani żadnego rozporządzenia nie nakładają obowiązku noszenia maseczek – czytamy w odpowiedzi MZ dla Strony Zdrowia.

Mimo to niektóre szpitale w Polsce ograniczają lub zakazują wizyt, a nawet wstrzymują przyjęcia pacjentów. Taka sytuacja panuje w szpitalach w Wielkopolsce: m.in. w Koninie, Puszczykowie, Wrześni i Ostrowie Wielkopolskim, a także w Nowym Sączu czy Krakowie. W niektórych szpitalach natomiast w przypadku wykrycia u pacjenta zakażenia koronawirusem zostaje on wypisany ze szpitala, ponieważ obecnie nie ma izolatek dla takich pacjentów.

Źródło: Koronawirus: informacje i zalecenia gov.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Maseczki, kwarantanna, izolacja? Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie COVID-19? Sprawdź aktualne zasady - Strona Zdrowia

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto