Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Różowej Wstążki w Gdyni. Profilaktyka raka piersi jest ważna

Ksenia Pisera
Marsz Różowej Wstążki w Gdyni
Marsz Różowej Wstążki w Gdyni Tomasz Bołt
Marsz Różowej Wstążki, w którym weźmie udział około stu Amazonek oraz m.in. gdyńscy samorządowcy, przejdzie ulicami Gdyni już w najbliższy weekend. Akcja ma zwrócić uwagę na problematykę raka piersi oraz zachęcić kobiety do korzystania z badań profilaktycznych.

Marsz odbędzie się w sobotę, 19 października. Wyruszy o godz. 12 sprzed Teatru Miejskiego przy ul. Bema 26. Uczestnicy, wraz z Reprezentacyjną Orkiestrą Marynarki Wojennej RP, przejdą ulicą Świętojańską do skweru Kościuszki. Organizatorzy spodziewają się około stu uczestników. W gdyńskiej edycji imprezy biorą udział mieszkańcy całego Trójmiasta, ale także jego okolic, m.in. Chojnic czy Słupska, z różnych środowisk.

Można się spodziewać, wzorem lat ubiegłych, transparentów oraz balonów. W kolorze różowym. - Marsz ma przypominać kobietom, jak istotny wpływ na zdrowie ich piersi ma styl życia, a także uczyć, jak zapobiegać zachorowaniom na raka piersi. To wyraz solidarności ze wszystkimi osobami, które pokonały chorobę i dają świadectwo życia. Dlatego impreza organizowana jest pod hasłem "Dla życia i nadziei", a do uczestnictwa zapraszamy wszystkich - mówi Łucja Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia Amazonek Gdyńskich.

Marsze Różowej Wstążki organizowane są w całej Polsce po raz 14. W tym roku odbyły się już m.in. w Białymstoku, Tczewie i Szczecinie, Nowym Sączu i Warszawie. Z Gdyni akcja przeniesie się do Wałbrzycha. Nieprzypadkowo wszystkie edycje odbywają się w październiku.

Przeczytaj: Gdynia: Marsz Różowej Wstążki ulicami miasta

- To od wielu lat Miesiąc Walki z Rakiem Piersi - tłumaczy Łucja Mikołajczyk. - To najczęściej występujący kobiecy nowotwór. Dotyka pięć procent pań. Wykryty we wczesnym stadium, jest całkowicie uleczalny i dlatego właśnie akcje takie jak Marsz Różowej Wstążki mają szczególnie uczulić kobiety na wczesne objawy tej choroby.

Profilaktyczne badania są finansowane z miejskiego budżetu od lat. Skorzystać mogą z nich kobiety w wieku 40-49 lat, realizowane są w przychodniach lekarskich: Śródmieście, Działki Leśne, Dąbrówka, Wojskowa, w gabinecie mammograficznym przy ul. Wejherowskiej oraz w Szpitalu Morskim im. PCK.
- Społeczeństwo wie, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. - Zwłaszcza kobiety w dużych miastach mają tę świadomość, bo mają też dużo większy dostęp do badań mammograficznych niż panie z małych miejscowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto