Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Horała, gdyński poseł PiS, zostanie pełnomocnikiem rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Marcin Horała (PiS) został pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK
Marcin Horała (PiS) został pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK Adam Jankowski
Szef Prawa i Sprawiedliwości na Pomorzu, poseł Marcin Horała, zostanie mianowany na pełnomocnika rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Taką informację podał w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" premier Mateusz Morawiecki.

W rozmowie z tygodnikiem szef rządu stwierdził, że gdyński poseł jest odpowiednią osobą ponieważ projekt CPK wszedł w etap, w którym "zaczną się mnożyć rzucane pod nogi kłody, pojawiać się różne naciski".

- Bardzo doceniam to, co zrobił wiceminister Mikołaj Wild, ale widzę konieczność tej zmiany, by te rysujące się na horyzoncie przeszkody nas nie zatrzymały. Teraz potrzebny jest tam polityk, który będzie miał siłę polityczną konieczną na tym etapie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Gdyński poseł PiS odniósł się do nominacji w rozmowie z Radiem Gdańsk:
- To nowa rama komunikacyjna całego kraju. Polska jest słabo zintegrowana komunikacyjnie na wielu kierunkach. Pomorze Zachodnie jest lepiej skomunikowane z Berlinem niż z Warszawą. CPK wyszedł poza etap projektowania. Tu wchodzą elementy dialogu społecznego, koordynacji z pionami infrastruktury, to kwestia bezpieczeństwa, stąd decyzja pana premiera, nie bez rozmowy ze mną. Mam nadzieję, że tego zaufania nie zawiodę. Wsiadam dziś w pociąg i jadę na rozmowy - mówił poseł Marcin Horała w poniedziałek na antenie gdańskiej rozgłośni.

Poseł Marcin Horała zasiada w Sejmie drugą kadencję. Wcześniej był gdyńskim radnym miejskim. Dwukrotnie kandydował bez powodzenia na prezydenta Gdyni. W poprzedniej kadencji był przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. podatku VAT.

Centralny Port Komunikacyjny ma być węzłem przesiadkowym między Warszawą a Łodzią. Ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy.

Częścią projektu ma być Port Lotniczy Solidarność. Ma on mieć 3 tysiące hektarów powierzchni i znajdować się ok. 37 kilometrów na zachód od Warszawy.

W skład inwestycji wejdą także inwestycje kolejowe, które połączą stolicę z największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Według pierwotnych planów CPK miał być uruchomiony do końca 2027 roku, jednak na początku września wykonawcy inwestycji poinformowali, że otwarcie nastąpi później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto