Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubin: Rodzice mogą sprawdzić oceny dzieci w internecie

Agata Grzelińska
Tomasz Adamowski i Anna Sobkowiak z V LO w Legnicy
Tomasz Adamowski i Anna Sobkowiak z V LO w Legnicy fot. piotr kanikowski
W szkołach podległych powiatowi lubińskiemu trwa wprowadzanie elektronicznego systemu zarządzania oświatą PLESZO.

Projekt kosztuje ponad 1,5 mln zł. Jest finansowany z funduszy unijnych. Usprawni pracę dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracyjnych szkół i urzędników. Ułatwi dostęp do informacji uczniom i ich rodzicom. Ma być gotowy w pierwszym kwartale 2011 r. Wykonuje go konsorcjum firm ComArch z Krakowa i Wulkan z Wrocławia.

- System będzie działał na kilku płaszczyznach - mówi Ryszard Kabat, zastępca starosty ds. oświaty i ochrony środowiska. - Będą aplikacje dla potrzeb wewnętrznych, takie jak kadry, płace, księgowość czy prawo oświatowe i intranet. A także platforma edukacyjna, na której nauczyciele będą mogli się dzielić doświadczeniem, tworzyć np. bank konspektów, testów itp. oraz dzienniki elektroniczne.

Uczniowie i ich rodzice będą mogli sprawdzać na bieżąco, przez internet, oceny i obecności dzieci. System wymaga doposażenia szkół. Powiat zakupi sto komputerów, uruchomi w starostwie dwa serwery do obsługi systemu. W szkołach zamontuje radiową łączność z internetem.

E-dziennik działa już od siedmiu lat w V LO w Legnicy. - Sprawdza się zwłaszcza w pracy wychowawców klas - uważa nauczycielka Anna Sobkowiak. - Ze względu na zaangażowanie zawodowe, rodzice nie zawsze mogą pojawić się na indywidualnych konsultacjach czy zebraniu. Dzięki internetowi mają wgląd w oceny dziecka. Kiedy dzieje się coś niepokojącego, wychowawca może na szybko interweniować, wysyłając np. e-mail.

Nauczyciele mają laptopy, szkoła jest wyposażona w sieć internetową, ale na lekcjach nie ma możliwości wpisywania ocen do e-dziennika. Anna Sobkowiak robi to podczas tzw. okienek albo po zajęciach. Trzeba poświęcić dodatkowy czas, ale nauczyciele w V LO polecają e-dziennik innym szkołom. - Warto, choćby ze względu na umożliwienie wychowawcy stałego, szybkiego kontaktu z rodzicami uczniów - dodaje Tomasz Adamowski, nauczyciel wiedzy o kulturze.

W Jeleniej Górze dzienniki elektroniczne mają Gimnazjum nr 4 i Zespół Szkół Elektronicznych. Nauczyciele chwalą sobie, że mogą zaoszczędzić czas. W specjalnym programie kliknięciem obliczą statystyki, np. frekwencję uczniów czy średnią ocen klasy. PEKA, WIK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto