Lotos Trefl Gdańsk w finale

Siatkarze Lotosu Trefl Gdańsk pokonali GTPS Gorzów Wielkopolski 3:0 i zapewnili sobie awans do finału fazy play-off, którego stawką będzie awans do PlusLigi. Gdańszczanie półfinałową rywalizację skończyli w trzech meczach. W finale podopieczni Dariusza Luksa zmierzą się z Jadarem Radom.

Po dwóch wyjazdowych wygranych w Gorzowie Wielkopolskim gdańszczanie do trzeciego meczu przystępowali pewniejsi siebie. Zwycięstwo dawało im bowiem awans do finału, z którego wygrany awansuje do PlusLigi.

Sobotni pojedynek lepiej rozpoczęli gospodarze. Po akcji Enrique de la Fuente gdańszczanie prowadzili 2:0. Potem powiększyli przewagę do sześciu punktów (8:2). Gorzowianie zaczęli jednak odrabiać straty i niebezpiecznie zbliżać się do Trefla. Na drugiej przerwie technicznej było już tylko 16:14 na korzyść podopiecznych Dariusza Luksa. Goście w pierwszym secie pokazali, iż nie zamierzają tanio sprzedać skóry. Nie zdeprymowało ich nawet późniejsze prowadzenie gdańskiego zespołu 19:14. W końcówce partii odrobili straty i doprowadzili do stanu po 24. Chłodniejsze głowy zachowali jednak gospodarze, którzy wygrali pierwszego seta 26:24.

Druga partia nie była już tak emocjonująca, a większą przewagę Trefl wypracował sobie w końcowych fragmentach. Gdańszczanie uciekli na 21:17 i nie oddali już tego seta, wygrywając w nim do 21.

Goście, jeśli poważnie myśleli o grze w finale musieli wszystko postawić na jedną kartę. Nie mieli jednak zbyt wielu argumentów, by zaszkodzić podopiecznym Dariusza Luksa. Ci prowadzili 2:0, 6:3, 9:4 i zmierzali do zwycięstwa w trzecim secie, jak i całym spotkaniu. W pewnym momencie coś w gdańskiej drużynie się zacięło, a rywale zdobyli kilka punktów. Moment dekoncentracji Trefl szybko przełamał w najważniejszym momencie. Gdy partia zmierzała już ku końcowi gospodarze prowadzili kilkoma punktami i mogli grać spokojniej. Przewagi nie roztrwonili i ostatecznie wygrali trzeciego seta 25:19, a cały mecz 3:0.

W finale Trefl zmierzy się z faworytem 1. ligi - Jadarem Radom.

Lotos Trefl Gdańsk - GTPS Gorzów Wlkp. 3:0 (26:24, 25:21, 25:19)

Lotos Trefl: Michał Kaczmarek, Andrzej Skórski, Waldemar Świrydowicz, Daniel Wilk, Enrique de la Fuente, Patryk Szczurek, Michał Żurek (libero) oraz Stanisław Wawrzyńczyk, Thomas Edgar, Jarosław Macionczyk.

GTPS Gorzów Wlkp.: Adrian Hunek, Paweł Maciejewicz, Konrad Woroniecki, Krzysztof Grzesiowski, Michał Stępień, Maciej Kordysz, Daniel Mróz (libero) oraz Marcin Olichwer, Łukasz Wroński, Paweł Kupisz.