Lotos Gdynia w półfinale. Teraz czas na Wisłę

Piotr Wiśniewski
Tomasz Bołt
Koszykarki Lotosu Gdynia zrobiły kolejny krok w obronie mistrzostwa Polski. W czwartek gdynianki pokonały na własnym parkiecie Lidera Pruszków 71:68, a awans do półfinału rozgrywek Ford Germaz Ekstraklasy zapewniły sobie w Pruszkowie po zwycięstwie 58:48. Podopieczne Georgiosa Dikaioulakosa wygraną zawdzięczają skutecznemu finiszowi w czwartej kwarcie. W następnej rundzie fazy play-off Lotos zmierzy się z Wisłą Kraków.

Przed meczem trener Georgios Dikaioulakos miał niemały orzech do zgryzienia. W Pruszkowie Grek nie mógł bowiem skorzystać z usług: Marty Jujki oraz Darii Mieloszyńskiej. Istnieje ryzyko, iż obie koszykarski już do końca sezonu nie będą mogły pomóc swojej drużynie. - Co do tych zawodniczek to mam pełne obawy, że straciliśmy je już do końca sezonu, bowiem ich powrót do gry jest raczej niemożliwy - utyskiwał Dikaioulakos.

Lider w pierwszym meczu, rozegranym w Gdyni postawił mistrzyniom Polski wysokie wymagania. Lotos wygrał tylko 71:68 i można było się spodziewać podobnej postawy pruszkowianek w meczu rewanżowym. I to gospodynie niedzielnej potyczki lepiej rozpoczęły spotkanie, przy sporej pomocy Lotosu. Fatalna dyspozycja rzutowa gdyńskiego zespołu miała niebagatelny wpływ na przebieg pierwszej kwarty, wygranej przez Lidera 13:6.

W drugiej części meczu mistrzynie Polski przebudziły się i nieco odrobiły straty. Do przerwy team z Pruszkowa prowadził 27:24. Impet gospodyń po zmianie stron nie zmalał, ale na szczęście przed decydującą kwartą przewaga Lidera wynosiła tylko kilka "oczek".

Świetny run punktowy na otwarcie ostatnich 10 minut spotkania skutecznie powstrzymał zapędy gospodyń. Lotos w tej części meczu zanotował koncertowy pościg, odrobił straty, a potem kontrolował przebieg wydarzeń na parkiecie. Podopieczne Georgiosa Dikaioulakosa wciąż są w lidze niepokonane odkąd trenuje je Grek. W półfinale gdynianki zmierzą się z Wisłą Kraków.

Matizol Lider Pruszków - Lotos Gdynia 48:58 (13:6, 14:18, 11:9, 10:25)

Matizol Lider: Bernice Mosby 13, Magdalena Skorek 9, Adrianne Ross 7, Brittany Denson 6, Martyna Koc 6, Jareica Hughes 4, Aleksandra Chomać 2, Katarzyna Bednarczyk 1, Alicja Bednarek 0, Katarzyna Cymmer 0, Mirela Pułtorak 0.

Lotos: Ketia Swanier 14, Milka Bjelica 14 (10 zb), Elina Babkina 11, Monica Wright 9 (12 zb), Paulina Krawczyk 6, Olivia Tomiałowicz 2, Małgorzata Misiuk 2.

Stan rywalizacji: 2:0 dla Lotosu Gdynia, awans Lotosu Gdynia do półfinałów Ford Germaz Ekstraklasy