Lotos Gdynia pozostał w grze o brąz

Tomasz Bołt
Gdynianki wygrały trzeci mecz rywalizacji z AZS-em Gorzów i przedłużyły swoje szansę na zdobycie brązowego medalu mistrzostw Polski. O zwycięstwie podopiecznych Georgiosa Dikaioulakosa przesądziła świetna druga połowa, którą gospodynie wygrały 50:33. Końcowy wynik brzmi 88:74. Mecz numer cztery odbędzie się w piątek w hali Widowiskowo-Sportowej "Gdynia" o godzinie 17.30.

Gdynianki mecz z AZS-em Gorzów rozpoczęły dość nerwowo. W 3. minucie przyjezdne prowadziły 8:4. Na szczęście Lotos szybko obrobił te straty i po chwili za sprawą Eliny Babkiny wyszedł na jednopunktowe prowadzenie. Do końca pierwszej kwarty trwała wyrównana walka, ale pod koniec tej części spotkania skuteczniej zagrał zespół gości, dla którego pomyślnie ułożył się także początek drugiej odsłony. Po punktach Żurowskiej, a wcześniej Kaczmarczyk gorzowianki prowadziły już 26:18.

Jeszcze większą przewagę przyjezdne uzyskały w 13. minucie. Podopieczne Georgiosa Dikaioulakosa wzięły się jednak w garść i rozpoczęły pogoń za rywalkami. Do przerwy jeszcze się nie udało, gdyż po 20 minutach AZS prowadził 41:38.

W przypadku gdynianek znane powiedzenie "co się odwlecze to nie uciecze" sprawdziło się w drugiej połowie, którą gospodynie zagrały bardzo dobrze. Gdynianki świetnie czuły się zwłaszcza w rzutach za trzy. Po przerwie gdyński zespół miał na swoim koncie aż 10 celnych "trójek". Lotos wyszedł na prowadzenie właśnie dzięki skutecznym rzutom z obwodu. Dwie z rzędu celne próby zanotowała Oliwia Tomiałowicz i Lotos w końcu prowadził. Ku uciesze gdyńskiej publiczności ich zespół przejął inicjatywę i przed czwartą kwartą wygrywał 63:57.

W ostatnich 10 minutach, mimo chwilowych problemów (w 34. minucie gdynianki rywalki zbliżyły się na dystans dwóch punktów) przewaga Lotosu zaczęła systematycznie rosnąć. Na dwie minuty przed końcem było 79:69 dla gospodyń. Ostatni fragment meczu gdynianki zwyciężyły 9:5, a w całym meczu wygrały 88:74 i powróciły do gry o brązowy medal mistrzostw Polski.

Lotos Gdynia - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 88:74 (18:22, 20:19, 25:16, 25:17)

Lotos: Elina Babkina 25, Monica Wright 21, Paulina Krawczyk 19, Małgorzata Misiuk 10, Olivia Tomaiłowicz 9, Milka Bjelica 2, Magdalena Ziętara 2, Daria Mieloszyńska 0.

KSSSE AZS PWSZ: Justyna Żurowska 17, Lyndra Weaver 17, Agnieszka Kaczmarczyk 16 (13 zb), Agnieszka Skobel 11, Katarzyna Dźwigalska 7, Izabela Piekarska 4, Chioma Nnamaka 2,

Stan rywalizacji: 2:1 dla KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski.

W piątek o godzinie 17.30 mecz numer cztery.