Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Gdynia - Kosakowo w krzyżowym ogniu pytań. Radni przyjęli rezolucję

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Lotnisko Gdynia - Kosakowo
Lotnisko Gdynia - Kosakowo Tomasz Bołt
Lotnisko Gdynia - Kosakowo było dzisiaj głównym tematem na Sesji Rady Miasta. Gdyńscy radni przegłosowali w środę rezolucję, sprzeciwiającą się stanowisku Komisji Europejskiej w sprawie uznania za niedozwoloną pomoc publiczną nakładów, jakie miasto poniosło w budowę cywilnego Portu Lotniczego Gdynia - Kosakowo. W sprawie lotniska prezydent miasta Wojciech Szczurek znalazł się też w krzyżowym ogniu pytań.

Choć minęły już dwa tygodnie od decyzji KE, nakazującej spółce Port Lotniczy Gdynia - Kosakowo zwrot do budżetu Gdyni stu milionów złotych, zaangażowanych przez samorząd w ten projekt, Wojciech Szczurek wyjaśnił, iż nie ma jeszcze wypracowanych rozwiązań wyjścia z tej sytuacji.

Rezolucja w sprawie lotniska Gdynia-Kosakowo

- Musimy zmierzyć się z konsekwencjami decyzji, podjętej w Brukseli – mówi Wojciech Szczurek. - Przed nami ciężkie miesiące pracy. Prowadzimy poważne debaty z prawnikami i analizujemy wiele wariantów.

Wojciech Szczurek dodał, iż decyzja KE jest wiążąca i samorząd chce się jej podporządkować, jego zdaniem jest ona jednak na pierwszy rzut oka niewykonalna.

- Zobowiązano nas do odzyskania środków finansowych od spółki PL Gdynia – Kosakowo, która pieniędzy tych nie posiada - mówi Wojciech Szczurek.

Prezydent Szczurek podkreślił, że samorząd, przygotowując się do realizacji inwestycji, wykonał test prywatnego inwestora. Wszystko po to, aby mieć pewność, iż zaangażowanie środków samorządu w ucywilnienie lotniska w Gdyni nie zostanie zakwalifikowane jako udzielenie niedozwolonej pomocy publicznej. Specjaliści z renomowanej firmy Price Waterhouse Coopers stwierdzili, iż w 30-letniej perspektywie czasu projekt portu lotniczego jest uzasadniony ekonomicznie. KE postanowiła jednak zbadać inicjatywę w krótko i średnioterminowym okresie, co zdaniem samorządowców jest nieporozumieniem. Szczurek dodał, iż w Polsce jest obecnie 13 lotnisk, a dla przykładu w Hiszpanii, kraju o zbliżonej liczbie mieszkańców, 49, w tym 20 z nich powstało w ostatnich trzech latach.

Rezolucji nie poparli radni Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marcin Horała podkreślił, iż dotychczas przedstawiciele tej partii popierali zabiegi miasta o ucywilnienie portu lotniczego, jednak stracili już zaufanie do działań gdyńskich włodarzy w tej sprawie.

- Mamy obecnie pasztet – podsumował Marcin Horała. - Działania Gdyni w sprawie lotniska zakończyły się spektakularną klapą.

Poparcia treści rezolucji odmówili też radni miasta z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Komisja Europejska wydała negatywną decyzję ws. lotniska w Kosakowie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto