Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Los „Orła” nadal pozostaje nieznany

Lechosław Dzierżak
„Orzeł” był chlubą polskiej Marynarki Wojennej
„Orzeł” był chlubą polskiej Marynarki Wojennej wikipedia.pl
Po trzech tygodniach poszukiwań wróciła do Gdyni ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła”. Przeczesano spory fragment Morza Północnego.

„Orła” nie znaleziono, ale zbadano 34 nieopisane dotąd wraki mniejszych i większych okrętów. Jest wysoce prawdopodobne, że jedna z odnalezionych jednostek to HMS „Narwhal” - okręt podwodny brytyjskiej marynarki wojennej który zaginął w 1940 r. w niewyjaśnionych okolicznościach.

W Gdyni odsłonią pomniki pułkownika Kuklińskiego i okrętu ORP "Orzeł"

- Tegoroczna ekspedycja była najdłuższą w historii poszukiwań polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Udało nam się sprawdzić akwen o powierzchni kilkukrotnie większej niż zbadany w trakcie naszych wszystkich poprzednich poszukiwań - mówi Tomasz Stachura, szef ekspedycji. - Pomimo sprawdzenia obszaru dna obejmującego ponad 8 mil morskich od miejsca ataku nie udało nam się wyeliminować hipotezy dotyczącej bratobójczego ataku brytyjskiego samolotu na „Orła”. Nie można bowiem wykluczyć możliwości popełnienia przez pilota samolotu większego błędu nawigacyjnego niż zakładany dotychczas, bądź możliwości oddalenia się w zanurzeniu uszkodzonego okrętu podwodnego z miejsca ataku lotniczego - tłumaczy Tomasz Stachura.

Celem tegorocznej ekspedycji było sprawdzenie hipotezy, według której przyczyną zatonięcia ORP „Orzeł” był właśnie atak brytyjskiego samolotu 3 czerwca 1940 r., którego ofiarą mógł paść polski okręt podwodny. W poszukiwaniach wykorzystywano specjalistyczne sondy, które pozwalają na systematyczne przeszukiwanie i lokalizowanie różnych obiektów zalegających na dnie morza. Ekspedycja w poszukiwaniu wraku ORP „Orzeł” wyruszyła 20 maja z Gdyni.

Poszukiwania ORP „Orzeł” trwają w różnej skali praktycznie od końca II wojny światowej. Intensywne prace zaczęły się jednak kilka lat temu. W niektórych wyprawach uczestniczyły okręty Marynarki Wojennej - bez skutku. W 2013 roku ekipa poszukiwawcza była niemal pewna, że odnalazła polski okręt. Jednak był to wrak brytyjskiego okrętu HMS J6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto