Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja barier dla niepełnosprawnych. Gdynia jako pierwsze miasto przyjmie Deklarację Barcelońską

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Fot. T. Bołt/archiwum
Nacisk na kompleksowe rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych kładzie Deklaracja Barcelońska, przyjęta przez najbardziej nowoczesne miasta w Europie. Choć dokument jest już wiekowy, pochodzi z 1995 roku, nie podpisał go dotychczas żaden z polskich samorządów. Ale to się zmieni jeszcze w tym miesiącu, bo pełen tekst deklaracji zaaprobować chcą radni Gdyni, miasta od lat znanego z dążenia do pomocy osobom pokrzywdzonym przez los.

- Mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą także inne miasta i gminy w Polsce - mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych. - Uchwalenie tej deklaracji to z naszej strony kolejny etap realizowanej od dawna polityki miasta. Chcemy tą decyzją jeszcze raz dobitnie pokazać, jak bardzo zależy nam na poprawie warunków życia osób niepełnosprawnych w Gdyni.

Samorządy, które zaaprobowały Deklarację Barcelońską, zobowiązują się pomagać niepełnosprawnym m.in. w poruszaniu się po mieście, przez likwidację wszystkich, istniejących barier architektonicznych. Deklarują także przystosowanie do ich potrzeb komunikacji miejskiej, umożliwienie im pełnoprawnego uczestnictwa w widowiskach kulturalnych, sportowych, imprezach rekreacyjnych, pomoc w uzyskaniu opieki zdrowotnej, znalezieniu pracy i mieszkania.
Gdyńscy urzędnicy podkreślają, że uchwalenie deklaracji ze strony samorządu nie będzie tylko pustym gestem, bo większość z takich właśnie działań jest już w mieście realizowana. Warto wspomnieć, że do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowana została już lwia część gdyńskich autobusów i trolejbusów komunikacji miejskiej. Są to w większości pojazdy niskopodłogowe.

Na dodatek samorządowcy już zapowiedzieli, że w ciągu maksymalnie dwóch lat wymienią na nowe wszystkie trolejbusy starszej generacji. Gdynia stanie się wtedy pierwszym miastem w Polsce, po którym jeździły będą wyłącznie niskopodłogowe autobusy i trolejbusy. Urzędnicy dodają także, że Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni udostępnia niepełnosprawnym także busa, przystosowanego do przewozu takich osób.

Zaawansowane są też działania, aby atmosferę sportowego widowiska mogły poczuć w gdyńskiej hali widowiskowo-sportowej osoby niesłyszące. W obiekcie zamontowany zostanie jeszcze w tym roku system audiodeskrypcji. Niepełnosprawni otrzymają słuchawki i usłyszą obrazową, emocjonalną relację wydarzeń na parkiecie, przekazywaną przez specjalistów, sprawozdawców radiowych.

Gdynia pomaga ponadto osobom pokrzywdzonym przez los w znalezieniu pracy. Miasto wyremontowało i przekazało pod ich opiekę lokal przy ul. Morskiej. Stowarzyszenie, opiekujące się niepełnosprawnymi, prowadzi w nim bar, w którym zatrudnienia przede wszystkim swoich podopiecznych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto