Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liga Futbolu Amerykańskiego. Seahawks Gdynia po 14 latach znikają ze sportowej mapy Polski

(raf)
Mecz Lowlanders Białystok z Seahawks Gdynia
Mecz Lowlanders Białystok z Seahawks Gdynia Wojciech Wojtkielewicz
Futbol amerykański. Zdobywali dla Gdyni mistrzostwa Polski w latach 2012, 2014 i 2015, a teraz rozpadają się. Seahawks Gdynia poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych, że nie przystąpią do nowego sezonu w Lidze Futbolu Amerykańskiego. Nie rozpoczną tym samym 15. sezonu w historii klubu.

Stowarzyszenie Pomorski Klub Futbolu Amerykańskiego przekazało, że rozpoczyna reorganizację swojej działalności, a to oznacza, że Seahawks Gdynia nie przystąpią do gry w sezonie 2020 w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Z przykrością informujemy, że zawodnicy Seahawks Gdynia w dniu 8.02.2020 przekazali przedstawicielom stowarzyszenia informacje o rezygnacji z uczestnictwa w rozgrywkach LFA1 w sezonie 2020, organizowanych przez Ligę Futbolu Amerykańskiego, ze względów organizacyjno-sportowych. Żałujemy takiego obrotu spraw i przykro nam, że nie rozegramy 15 sezonu na polskich boiskach - taki komunikat zamieścił na Facebooku zarząd Stowarzyszenia Pomorski Klub Futbolu Amerykańskiego.

Więcej światła na sprawę rzuca oświadczenie zawodników Seahawks Gdynia. Można w nim przeczytać, że "w listopadzie 2019 roku zapewniano sztab trenerski i zawodników, iż klub posiada środki finansowe na przystąpienie do rozgrywek LFA1 w kolejnym sezonie oraz nie posiada żadnych zobowiązań dotyczących sezonu poprzedniego wobec jakichkolwiek podmiotów."

Okazało się jednak, że klub nie rozliczył się ze wszystkich zobowiązań. Dodatkowym problemem był brak umów ze sponsorami czy brak umowy z administratorem obiektów treningowych, a treningi na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni odbywały się wyłącznie dzięki dobrej woli Gdyńskiego Centrum Sportu.

W styczniu 2020 roku klub miał podpisać umowy z trenerem głównym, a także z dwoma zawodnikami zagranicznymi, którzy mieli rozpocząć treningi w Gdyni dnia 3.02.2020. Termin podpisania tych umów był wielokrotnie przekładany (...) - czytamy w oświadczeniu zawodników Seahawks Gdynia.

W styczniu 2020 roku część doświadczonych graczy nie przystąpiła do treningów w Gdyni. Część zawodników zdecydowała się pójść krok dalej i nie czekać na rozwój wypadków, tylko zmienić barwy klubowe.

- Obejmując w listopadzie 2019 roku stanowisko trenera głównego wiedziałem, że drużynę opuszczą jej dotychczasowi liderzy, ale wierzyłem, że zarówno młode osoby w zarządzie, jak i młodzi zawodnicy, godnie ich zastąpią. Zdawałem sobie sprawę, że będziemy potrzebowali czasu i rok 2020 będzie okresem przebudowy i zbieraniem sił. Byłem przekonany, że dzięki ciężkiej pracy i dobremu przygotowaniu uda nam się powrócić na szczyt w perspektywie kilku lat - wyjaśnia Daniel Piechnik, główny trener Seahawks Gdynia.

- Od momentu objęcia posady trenera głównego starałem się być mediatorem między zarządem a zawodnikami - dodaje Piechnik. - Niestety, z tygodnia na tydzień było to coraz trudniejsze, ponieważ konflikt narastał, w efekcie czego na osiem tygodni przed sezonem nie tylko nie ma zabezpieczonego budżetu, ale też frekwencja na treningach nie pozwala na realizację planu, którzy przygotowałem.

Jesienią 2019 roku z działalności w Seahawks Gdynia zrezygnował Maciej Cetnerowski. Mimo tego, według informacji z oświadczenia zawodników, wciąż... pełnił funkcję prezesa. Stowarzyszenie miał więc reprezentować Krzysztof Lipski. Tymczasem w listopadzie 2019 roku drużyna dowiedziała się, że nową prezes będzie Agata Lipińska. Tyle tylko, że nie mogła ona zarządzać klubem bez formalnego upoważnienia, dostępu do dokumentacji czy konta bankowego.

- Do ostatniej chwili wierzyłam, że uda nam się przezwyciężyć trudności i ciężką pracą doprowadzić do startu rozgrywek. Wiedziałam, że jeśli przetrwamy ten sezon, z każdym kolejnym będzie nam łatwiej. Niestety, nie wszystko jest zależne od nas. Czasami mimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie zrobić nic więcej ponad to, co już zrobiliśmy. Bez zawodników nie jesteśmy w stanie rozegrać tego sezonu. Dziękuję wszystkim, którzy przez tyle lat tworzyli Seahawks Gdynia i tym wszystkim, którzy w ostatnich tygodniach okazali nam mnóstwo wsparcia i serca - skomentowała w bardzo emocjonalny sposób Agata Lipińska.

Rybołowy pierwszy mecz oficjalny i jednocześnie pierwszy mecz w Lidze Futbolu Amerykańskiego rozegrały 14 października 2006 roku w Sopocie. Na stadionie Ogniwa wygrały 51:6 z 1. KFA Wielkopolska. W tym samym sezonie zostali wicemistrzami kraju. W finale na warszawskim Marymoncie przegrali 6:34 z Warsaw Eagles.

Z tą samą drużyną Seahawks wygrali (52:37) finał w 2012 roku na Stadionie Narodowym. W latach 2014 i 2015 gdyńska drużyna w finałach krajowych wygrywała z Panthers Wrocław. Za pierwszym razem w Gdyni zwyciężyła 41:32, a rok później we Wrocławiu 28:21.

W sezonie 2019 Seahawks zajęli drugie miejsce, za Lowlanders Białystok, w północnej grupie Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Prywatny pogrzeb Kobego Bryanta i jego córki już się odbył
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liga Futbolu Amerykańskiego. Seahawks Gdynia po 14 latach znikają ze sportowej mapy Polski - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto