Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Latarnia morska na Oksywiu. Jeden błąd spowodował lawinę pomyłek

Lechosław Dzierżak
Patrząc przez szyby Muzeum Emigracji, można  sobie wyobrazić,  jak mógł wyglądać oksywski  klif z latarnią morską
Patrząc przez szyby Muzeum Emigracji, można sobie wyobrazić, jak mógł wyglądać oksywski klif z latarnią morską Gdynia Rodzinna
Była latarnia morska na Oksywiu obchodzi 140-stą rocznicę uruchomienia. Jeden błąd spowodował lawinę pomyłek - również na pomniku. Uruchomienie latarni nastąpiło w 1877 r.

Niegdyś na Oksywiu działała latarnia morska. Świeciła do 1933 roku, później jej funkcję przejęły światła nawigacyjne gdyńskiego portu. Sam budynek z wieżą latarni został zniszczony w czasie obrony Kępy Oksywskiej w 1939 roku, później rozebrany. 1 października 2007 roku w okolicach miejsca, w którym stała kiedyś latarnia, na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu, powstał pomnik. Napisano tam, że latarnia funkcjonowała w tym miejscu od 1887 roku. Taką datę znajdujemy również w szeregu publikacji. Są jednak przesłanki świadczące o tym, że świeciła o 10 lat dłużej.

- To jest błąd. Latarnia morska Oksywie została uruchomiona w 1877, a nie w 1887 r. W tym roku przypada 140, a nie 130 rocznica uruchomienia latarni - mówi Apoloniusz Łysejko, były dyrektor d/s oznakowania nawigacyjnego w Urzędzie Morskim w Gdyni w latach 1995-2004, autor licznych artykułów i publikacji o latarniach morskich w Polsce i zagranicą, mieszkaniec Gdyni od 1946 roku. - Błąd ciągnie się od publikacji pana Mariana Czernera w książce o latarniach i powielany jest przez dziesięciolecia. W mojej publikacji „Ponowne narodziny latarni morskiej Rozewie II” na str. 34 zamieściłem informację, że w Dzienniku Urzędowym Królewskiej Rejencji w Gdańsku pod pozycją 1028 ogłoszono informację o uruchomiono latarni w Oksywiu 1 października 1877 r. Informacji o uruchomieniu latarni Oksywie mam więcej. Uzyskałem je w trakcie kwerendy w Państwowym Archiwum w Berlinie - dodaje.

Zobacz też: Latarnia morska: w Jarosławcu ten teren zyskał nowy blask FILM WIDEO, ZDJĘCIA

Okazuje się, że wystarczył jeden błąd, gdy w publikacji zamiast powielić siódemkę, powielono ósemkę, wpisując zamiast roku 1877, rok 1887. Później już poszło lawinowo - nie tylko w kolejnych publikacjach, błąd jest również na pomniku, a także w podawaniu kolejnych rocznic. W weekend w Muzeum Emigracji odbyło się spotkanie promujące wydanie książeczki „Co latarnia widziała”. W zaproszeniach znaleźć można było błąd w postaci skrócenia funkcjonowania latarni morskiej Oksywie o wspomniane 10 lat.

- Jak dostaliśmy informację, że w nowej książeczce jest powielony błąd postanowiliśmy od razu zareagować. Udało się w drukarni go poprawić i kolejne publikacje będą miały prawidłową datę. Książeczkę wydajemy w 140. rocznicę uruchomienia Latarni Morskiej Oksywie - mówi Beata Szadziul z Gdyni Rodzinnej, pomysłodawczyni stworzenia publikacji. - Autorkami książki są dwie gdynianki Małgorzata Jarocka i Joanna Nurowska. Znajdziemy w niej piękne ilustracje oraz historię latarni.

Reasumując więc: latarnia oksywska zaświeciła po raz pierwszy 1 października 1877 roku - 140 lat temu. Zbudowana została na potrzeby statków, które szukały schronienia przed północnymi i zachodnimi sztormami za Półwyspem Helskim. Latarnia morska na Oksywiu była w owym okresie najmniejszą polską latarnią morską. Ośmiokątna wieża obiektu przylegała do jednopiętrowego budynku, w którym mieszkał latarnik. Wysokość wieży wynosiła 10,6 m. , a światło znajdowało się 46,5 metra nad poziomem morza. Wewnątrz latarni znajdował się Aparat Fresnela IV klasy, którego światło było wynikiem spalania olejów mineralnych.

Latarnia na początku emitowała białe światło błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich. Pod koniec funkcjonowania, w 1932 roku, zastąpiono je światłami: czerwonym od strony lądu i białym od strony morza - widocznym przy dobrej pogodzie z odległości 17 mil morskich, które świeciły przez 15 sekund.


[email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto