Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupowanie nieruchomości last minute. Od 2015 trudniej o kredyt hipoteczny

Alicja Charzyńska
sxc.hu
Ponieważ od początku nowego roku wchodzi w życie Rekomendacja S, wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni przy podpisywaniu umowy wstępnej, która jest podstawą do ubiegania się o kredyt hipoteczny

Od 1 stycznia 2015 roku, aby uzyskać kredyt hipoteczny, klient banku będzie musiał posiadać 10 procent wkładu własnego: zasada ta będzie obowiązkowa dla wszystkich wniosków, dla których decyzja kredytowa zostanie wydana po 31 grudnia 2014 roku.

To oznacza, że już od początku 2015 roku Rekomendacja S wyraźnie utrudni tysiącom potencjalnych klientów banków podjęcie decyzji o złożeniu wniosku kredytowego.

Kredyt hipoteczny jest dziś podstawowym źródłem finansowania zakupu nieruchomości, a jego uzyskanie jest warunkiem realizacji własnych marzeń. Deweloperzy są skłonni jednak do pomocy tym, którzy chcieliby kupić lokal, mając na początek mniej. Kilku deweloperów przekonuje, że dzięki współpracy doradców firmowych z bankami - niemożliwe jest... możliwe. Niektóre banki będą przyjmowały wnioski do końca miesiąca. Nie dotyczy to jednak - o czym warto pamiętać - programu MdM: większość instytucji finansowych, które mają ten produkt w portfelach, jako datę graniczną ustaliło 19 grudnia.

Wkład własny za sprawą Rekomendacji S wzrośnie docelowo w roku 2017 do 20 procent. Jeśli doliczymy jeszcze koszt wykończenia i urządzenia mieszkania - trzeba będzie wówczas dysponować środkami w wysokości co najmniej jednej trzeciej wartości upatrzonego lokum. Jednak nawet kupując okazyjnie i korzystnie - trzeba uważnie przeczytać umowę deweloper- ską, zanim zdecydujemy się ją podpisać: to najważniejszy dokument, regulujący warunki zakupu nieruchomości.

O tym, co powinna ona zawierać, mówi Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Artykuł 22 ustawy zawiera dokładny wykaz tych informacji. Są to m.in.: określenie stron, data i miejsce zawarcia umowy, cena, położenie i powierzchnia nieruchomości, określenie usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku, standard prac wykończeniowych, powierzchnia i układ pomieszczeń, wysokość, termin i warunki zapłaty oraz zobowiązanie dewelopera do wybudowania nieruchomości i przeniesienia praw na nabywcę.
Jeśli umowa nie zawiera informacji wymaganych przez ustawę, nabywca ma prawo odstąpić od umowy w terminie 30 dni od jej zawarcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto