MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Księżna Kate ma raka. Jakie choroby mieli inni członkowie rodziny królewskiej? Royalsi niechętnie mówią o swoim stanie zdrowia

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Diagnoza raka u księżnej Kate wstrząsnęła mediami. Księżna w swoim oficjalnym oświadczeniu nie precyzuje, o jaki nowotwór chodzi. Pewna tajemniczość dotycząca stanu zdrowia rodziny królewskiej nie jest jednak nowością. Na co chorowali najbliżsi królowej Elżbiety II? Sprawdzamy, jakie schorzenia dolegały royalsom. Zobacz, jakie choroby mieli członkowie rodziny królewskiej.

Spis treści

Kate Middleton, Księżna Diana i Sarah Ferguson. Żony brytyjskiej rodziny królewskiej i ich choroby

Kate, księżna Walii i żona księcia Williama, w styczniu 2024 r. przeszła operację brzucha w Londynie. Po pobycie w szpitalu wracała do zdrowia w domu. Z oficjalnych komunikatów wynikało, że „robi duże postępy”, jednak 22 marca 2024 r. księżna Kate wydała oficjalne oświadczenie, w którym przyznała, że ma raka i przechodzi chemioterapię. Nie wiadomo, o jaki nowotwór chodzi.

Kate Middleton
Kate Middleton w styczniu 2024 r. przeszła operację brzucha w Londynie. W marcu wydała oficjalne oświadczenie, że choruje na raka. Rex Features/East News

Księżna Diana, znana też jako „królowa ludzkich serc”, była pierwszą osobą, która zaczęła głośno mówić o bulimii. Lady Di z zaburzeniami odżywiania zmagała się przez 10 lat, od zaręczyn z księciem Karolem.

Sarah Ferguson była żoną księcia Andrzeja – brata króla Karola i syna królowej Elżbiety II. W styczniu 2024 r. zdiagnozowano u niej raka skóry – zaledwie kilka miesięcy po operacji na raka piersi.

Król Karol ma raka. Monarcha wycofa się z obowiązków publicznych?

Król Karol rozpoczął leczenie po tym, jak zdiagnozowano u niego raka.

– Podczas niedawnego zabiegu z powodu łagodnego powiększenia prostaty w szpitalu zwrócono uwagę na inną kwestię niepokojącą. Późniejsze badania diagnostyczne zidentyfikowały nowotwór – tak brzmi fragment oświadczenia Pałacu Buckingham.

Lekarze radzili królowi, aby wycofał się z obowiązków publicznych. Monarcha „będzie kontynuował prowadzenie spraw państwowych oraz zapoznawanie się z oficjalnymi dokumentami, jak zazwyczaj” – dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu.

Choć członkowie rodziny królewskiej często utrzymują swoje problemy zdrowotne w tajemnicy, to – jak podaje Pałac Buckingham – król postanowił „podzielić się swoją diagnozą, aby zapobiec spekulacjom”.

W oświadczeniu dodano również, że król Wielkiej Brytanii podzielił się swoją diagnozą „w nadziei, że może to pomóc w publicznym zrozumieniu dla wszystkich na całym świecie, którzy są dotknięci rakiem”.

Królowa Elżbieta II i książę Filip. Królewskie małżeństwo i ich choroby

Matka króla Karola, królowa Elżbieta II, oficjalnie cieszyła się dobrym zdrowiem. W październiku 2021 r. królowa spędziła noc w Szpitalu Króla Edwarda VII w centrum Londynu po odwołaniu wizyty w Irlandii Północnej, nie było jednak jasne, dlaczego znalazła się w szpitalu. Pałac Buckingham poinformował wtedy, że miała przeprowadzone „wstępne badania”, ale wróciła do zamku Windsor dzień później i „pozostała w dobrym nastroju”. Był to jej pierwszy nocny pobyt w szpitalu od ośmiu lat – poprzedni raz był spowodowany zapaleniem żołądka i jelit w 2013 roku.

W lutym 2022 r. u królowej Elżbiety zdiagnozowano COVID-19. W biografii autorstwa bliskiego przyjaciela księcia Filipa można przeczytać, że królowa cierpiała na raka szpiku kostnego, którego najbardziej powszechnym objawem jest ból kości.

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II i ojciec króla Karola, zmarł w wieku 99 lat w kwietniu 2021 r. Miesiąc wcześniej przeszedł „udany zabieg” na chorobę serca.

W 2011 roku książę Edynburga został przetransportowany helikopterem z Sandringham do szpitala z powodu bólów w klatce piersiowej. W 2012 r. był leczony w szpitalu z powodu infekcji pęcherza.

Książę Filip miał zablokowaną tętnicę wieńcową i przeszedł minimalnie inwazyjną procedurę wszczepienia stentu wieńcowego.

Królowa matka, księżniczka Małgorzata i problemy z chodzeniem

Matka królowej Elżbiety II zmarła w 2002 r. w wieku 101 lat. Królowa matka cierpiała na uporczywe wrzody na lewej nodze i problemy z biodrami, które utrudniały jej chodzenie w późniejszym życiu. Miała mocno zabandażowaną nogę i korzystała z laski ze srebrną rączką, a od czasu do czasu poruszała się na wózku inwalidzkim i wózku golfowym. Elżbieta przeszła operacje wymiany stawu biodrowego – w 1995 r. prawego, a trzy lata później lewego.

Siostra królowej Elżbiety II, Małgorzata, zmagała się nałogiem nikotynowym i alkoholowym. W 1985 r. Małgorzata przeszła operację guza płuc. Nowotwór okazał się być łagodny. W 1999 r. poważnie poparzyła sobie stopy w gorącej kąpieli, co wpłynęło na jej zdolność chodzenia. W latach 1998-2001 doznała serii udarów. Zmarła w 2002 roku.

Jerzy VI i Edward VIII. Nałóg, który zabijał królów

Król Jerzy, ojciec królowej Elżbiety II i księżniczki Małgorzaty, był nałogowym palaczem. Mówi się, że księżniczka Małgorzata odziedziczyła ten nałóg właśnie po nim. Skutkiem nałogu u brytyjskiego monarchy była choroba naczyń obwodowych, powodująca chromanie przestankowe. Oznacza to, że król Jerzy odczuwał ból mięśni z powodu braku tlenu. W 1951 r. usunięto mu część lewego płuca. Monarcha nigdy w pełni nie wyzdrowiał i zmarł rok później z powodu powikłań związanych z rakiem płuc.

Brat króla Jerzego, Edward VIII, był królem aż do abdykacji w styczniu 1936 r. Podobnie jak jego brat był nałogowym palaczem. Zmarł w 1972 r. na raka gardła.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto