Koszykarskie derby Trójmiasta dla Asseco Prokomu

Zawodnicy Asseco Prokomu ponownie górą w koszykarskich derbach Trójmiasta. To spotkanie było bez wątpienia reklamą polskiej koszykówki. Oby więcej takich pojedynków w Tauron Basket Lidze! Mistrzowie Polski po niezwykle emocjonującym meczu i dramatycznej końcówce wygrali z Treflem Sopot 78:76.

Asseco Prokom - Trefl 78:76 (16:15, 16:21, 25:17, 21:23)

Asseco Prokom: Varda 22, Ewing 18, Videnov 10, Hrycaniuk 10, Burrell 6, Szubarga 4, Szczotka 4, Witka 2, Eldrigdge 2, Adams 0.

Trefl: Dylewicz 20, Ceranić 14, Harrington 13, Gustas 10, Kikowski 8, Stefański 5, Kinnard 3, Ljubotina 2, Waczyński 1.

IV kwarta

Trefl przekracza czas potrzebny na wyrzut piłki z linii końcowej. Po chwili na linii rzutów wolnych Ewing. Trafia jeden z rzutów i 78:76! Koniec spotkania!

Efektowny blok Ewinga na siedem sekund przed końcem meczu. 77:76 i przerwa na czas.

Głośne: "Asseco, Asseco!". Piłka w dłoniach gospodarzy. Punkty Videnova nie zaliczone. Wcześniej odgwizdany bowiem faul Dylewicza. Bułgar skutecznie wykorzystuje oba wolne i 77:76.

Nikt z obecnych na trybunach kibiców nie siedzi. Głośny doping fanów jednych, jak i drugich oddaje dramaturgię tego meczu w samej końcówce. 75:76 na 20 sekund przed ostatnią syreną.

Ależ emocje w końcówce! Trefl nie trafia dwóch rzutów, a w odpowiedzi Ewing i na prowadzeniu ponownie gdynianie. 75:74.

Stefański okazał się najsprytniejszy pod koszem. Po jego punktach Trefl prowadzi 74:71.

I ponownie remis po trójce Ceranicica. 71:71. Do zakończenia spotkania dwie minuty, a boisko musi opuścić Ratko Varda, który przekroczył limit fauli.

Hrycaniuk trafia po podaniu Eldridga. 71:67 w 36. minucie spotkania.

W połowie czwartej kwarty Prokom prowadzi 69:63. Po chwili jednak zza linii 6,75 celnie przymierza Kikowski. 69:66.

Ze stoickim spokojem kontratak Trefla kończy Harrrington, który sam zapoczątkował akcję skutecznym przechwytem. 66:61.

Dylewicz dobija swój własny rzut i Trefl znów się zbliża do gdynian. 63:59 na początku 33 minuty spotkania.

Mistrzowie Polski w niespełna minutę powiększyli prowadzenie do ośmiu punktów. 63:55.

Tradycji stało się zadość. Jak przystało na pojedynki Asseco Prokomu z Treflem nie brakuje emocji i dramaturgii. W 31. minucie gdynianie prowadzą 59:55.

III kwarta 57:53

Festiwal trójek w Gdyni. Wcześniej trafił Harrington, następnie Ewing, a potem Kinnard. 55:51.

Lorenza Harrington trafia za trzy i zmniejsza prowadzenie gospodarzy do czterech "oczek". 52:48.

W 28. minucie Asseco Prokom wygrywa 52:44.

12 punktów w tej kwarcie rzucił sam Daniel Ewing. Prokom w 27. minucie prowadzi 50:42.

Gdynianie po odzyskaniu prowadzenia odzyskali właściwy rytm gry i po trójce Ewinga mają już osiem punktów więcej od lokalnego rywala. 48:40.

Dziewięć kolejnych punktów Asseco Prokomu i gospodarze odzyskują prowadzenie. 41:40 w 15. minucie spotkania.

Efektowny kontratak duetu: Ewing - Videnov. Gdynianie odrabiają straty. 36:40.

Dwójkowa akcja Harringtona i 32:40 po dwóch i pół minutach gry w trzeciej kwarcie.

Harrington nie zniechęcił się blokiem Vardy i za drugim razem celnie rzucił do kosza. 32:38.

II kwarta 32:36

Nieudana próba trójkowego rzutu w wykonaniu Ceranicia. 32:34.

Efektowna akcja Gustasa. Do końca drugiej kwarty niecałe dwie minuty. 30:32.

Jesteśmy świadkami szalenie wyrównanego spotkania. Prowadzenie zmienia się co chwilę. Po punktach Szubargi jest remis 30:30.

Za trzy celnie przymierzył Varda. 28:26 dla mistrzów Polski z Gdyni.

Premierowe punkty w meczu Ronnie Burrella. 25:26 w 15. minucie spotkania.

Przy próbie rzutu za trzy faulowany był Varda. Ratko skutecznie wykonał dwa z trzech wolnych. 23:24.

Znów w roli głównej kapitan Trefla Sopot, ale riposta gospodarzy natychmiastowa. Trafia Varda i 21:22 w 13. minucie.

Dylewicz wyprowadza swój zespół na jednopunktowe prowadzenie 17:16. W zespole gospodarzy potrójna zmiana. Za nami półtorej minuty gry w drugiej kwarcie. Po chwili "Dylu" trafia za trzy i goście wygrywają 20:16.

I kwarta 16:15

Szczotka odzyskuje prowadzenie dla gdynian. Do końca pierwszej kwarty 60 sekund. 16:14.

Filip Dylewicz odpowiada na punkty Hrycaniuka. Trefl prowadzi 14:12.

Sopocianie zdobywają sześć punktów z rzędu. Jest już tylko 10:9 dla Asseco Prokomu, a po celnym rzucie wolnym Ceranicia remis po 10 w 7. minucie spotkania.

Ratko Varda powiększa przewagę mistrzów Polski do siedmiu "oczek". 10:3.

Na parkiecie pojawia się witany brawami Krzysztof Szubarga. Dla Szubargi jest to debiut przed gdyńską publicznością.

Świetne podanie Piotra Szczotki do Roberta Witki, któremu nie pozostało nic innego jak tylko trafić spod kosza. 8:3 dla gdynian w 5. minucie meczu.

Indywidualna akcja Ratko Vardy i 4:3 dla gospodarzy po 3 minutach gry.

Pierwsze punkty w meczu zdobywa Courtney Eldridge po nieco ponad półtorej minuty gry w pierwszej kwarcie. 2:0. Odpowiada Gustas. 2:2.

Na trybunach gdyńskiej hali komplet publiczności, w tym spora grupa fanów Trefla Sopot.