Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja ON Duty w Gdyni i Mechelinkach zakończona. To było święto ratowników wodnych

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Przemysław Świderski
W Morskiej Bazie Szkoleniowej w Mechelinkach zakończyła się dziś, 21 maja, kursokonferencja ON Duty. Przez dwa dni wzięło w niej udział ponad stu ekspertów, ratowników wodnych i gości z całej Polski.

Konferencja ON Duty zorganizowana została już po raz czwarty. Jej pierwszego dnia, 20 maja, w budynku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się część wykładowa. Prelekcje wygłosili specjaliści z całej Polski. Oglądać można było też wystawę sprzętu ratującego życie na morzu. Przy okazji odbyły się też pierwsze, akademickie targi pracy służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze namawiali do wstąpienia w ich szeregi studentów AMW oraz młodzież, odwiedzającą uczelnię wyższą na Oksywiu. Pojawili się przedstawiciele m.in. policji, straży granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby celnej, a nawet komandosi z elitarnej jednostki Formoza.

Drugiego dnia kursokonferencji ON Duty, dziś, przez kilka godzin na morzu i plaży w Mechelinkach trwały widowiskowe testy sprzętu ratunkowego.

- Było to święto intelektualne i praktyczne ratownictwa wodnego - mówi na temat przedsięwzięcia Jakub Friedenberger z Lifeguard Gdynia. - Pojawiło się mnóstwo prelegentów, wystawców i ratowników wodnych z całej Polski, od Żywca po Bałtyk, od wschodu do zachodu kraju.

Jak dodaje Jakub Friedenberger, przy okazji ON Duty prezentowany był najnowocześniejszy i specjalistyczny sprzęt, nie tylko skutery wodne, czy sonary, ale także coraz więcej autonomicznych pojazdów, służących m.in. do przeszukiwania dna morskiego.

- Pierwszego dnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wygłoszono też niemal dwadzieścia wykładów, dotyczących ratownictwa wodnego, kwalifikowanej, pierwszej pomocy, czy ratownictwa technicznego - mówi Jakub Friedenberger. - Natomiast w Mechelinkach specjalistyczny sprzęt był poddawany testom. Można było go dotknąć, użyć w praktyce.

Dr Radosław Tyślewicz, pełnomocnik rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, współorganizującej kursokonferencję ON Duty, powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu", że przedstawiciele AMW chętnie, już po raz trzeci, włączyli się w przedsięwzięcie jako gospodarz.

- Jesteśmy uczelnią morską, na co dzień szkolącą w zakresie także ratownictwa morskiego - podkreśla dr Radosław Tyślewicz. - Przy wykorzystaniu środków unijnych realizujemy też dla studentów cywilnych kursy i szkolenia ratownictwa wodnego, w aspektach znanych z plaż i pływalni. Jesteśmy zainteresowani, aby poziom wiedzy, dotyczący tych zagadnień, był jak najwyższy. Mniej więcej jedna trzecia ratowników wodnych, pracujących w sezonie letnim na gdyńskich plażach i na Półwyspie Helskim, to nasi studenci i osoby po kursach i szkoleniach, odbytych w AMW.

Prelegenci i goście ON Duty podkreślali, że rozwiązania prezentowane w Gdyni i Mechelinkach, a także pomysły, pojawiające się podczas kursokonferencji, z powodzeniem wdrażane są w całej Polsce. Zwiększa to bezpieczeństwo i ogranicza liczbę utonięć.

- W ON Duty uczestniczę co roku - mówi Maria Adamczyk z zachodniopomorskiego WOPR, aktywny ratownik, edukator, instruktor, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. - Jest to wydarzenie, podczas którego środowisko wodne może zintegrować się, zjednoczyć i mówić jednym głosem. Zależy nam wszystkim na poprawie bezpieczeństwa. Jednak w Polsce jest aż 117 podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Warto więc spotykać się, rozmawiać i wymieniać doświadczeniami.

Maria Adamczyk przedstawia też konkretne przykłady, jak za sprawą ON Duty udało się poprawić bezpieczeństwo na kąpieliskach.

- Kiedy podczas poprzedniej konferencji prezentowałam założenia RescueLaba w Polsce, gdyż w Szczecinie stworzyliśmy największy w kraju, to za naszym przykładem to rozwiązanie wdrażać zaczęły także inne, mniejsze miejscowości w województwie zachodniopomorskim - mówi Maria Adamczyk. - Po szczegóły zgłosiły się także m.in. Gdynia i Poznań. Jest to dowód, iż wiedza, jaką prezentujemy podczas ON Duty, nie trafia w próżnię, tylko jest chętnie implementowana. Wszyscy są zainteresowani wdrażaniem innowacji z zakresu ratownictwa wodnego, gdyż zdają sobie sprawę, że dzięki temu w chwili próby uratowane może zostać ludzkie życie.

W składzie komitetu honorowego tegorocznej konferencji zasiadali kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, generał Piotr Socha, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni, Marcin Majek, wójt Gminy Kosakowo oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Głównym organizatorem ON Duty był Lifeguard Gdynia. Współorganizatorzy to: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki oraz Agencja Promocji Sportu Urszula Wieczorek. Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objął "Dziennik Bałtycki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto