- Od samego początku Konfederacja popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce. W ten sposób uniezależnimy się energetycznie od państw, z których zasobów musimy korzystać. A jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy od 24 lutego zmienił się nasz świat i musimy zastanawiać się nad innymi źródłami zasobów energii - przekonywał podczas konferencji prasowej w Choczewie poseł na Sejm Artur Dziambor.
Poseł dał do zrozumienia, że atomówka w naszym kraju powinna była powstać już lata temu.
- Polska mogła wejść w to [elektrownię jądrową - dop. dod.] dużo wcześniej, ale - niestety - nasi politycy i wszystkich partii politycznych przez ostatnie dekady byli zbyt krótkowzroczni, żeby rzeczywiście zrozumieć, jaka jest potrzeba rozwojowa naszego kraju. Doskonale wiemy, że gdyby ten proces ruszył dzisiaj, to i tak dopiero za około dekadę moglibyśmy mówić o tym, że się udało. Ale ten krok należy zrobić natychmiast - podkreślił poseł Konfederacji.
Podczas konferencji poseł odniósł się też do informacji przekazanej przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Przypomnijmy, że 14 października 2022 roku, szefowa resortu przyznała, że rząd potrzebuje jeszcze czasu na "dodatkowe analizy przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru technologii".
Jak poinformował PAP minister Moskwa przypomniała, że ponad 18 miesięcy temu zawarto umowę polsko-amerykańską zakładającą współpracę na rzecz przygotowania projektu, dokumentacji, modelu finansowego, a efektem umowy ma być decyzja polskiego rządu, czy amerykańska technologia zostanie wybrana. We wrześniu 2022 roku strona amerykańska przedstawiła Polsce konkretną ofertę i dała 30 dni Polsce na odpowiedź. Termin upłynął 12 października 2022 roku.
- Komunikowaliśmy jakiś czas temu, że umowny termin 30 dni na podjęcie decyzji czy wybieramy technologię amerykańską, jest zobowiązaniem wynikającym z dokumentu, ale to 3 tys. stron dokumentacji. (...) Każdy członek rządu ją otrzymał i ma czas, by się zapoznać. Kierujemy do strony amerykańskiej pytania doprecyzowujące, wyjaśniające - wyjaśniła podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska.
Natomiast w Choczewie w trakcie spotkania z mediami poseł Dziambor podkreślił, że "Konfederacja wspiera kierunek budowy elektrowni."
- Akurat, gdyby wyjątkowo tak się stało, że Prawo i Sprawiedliwość rozpocznie proces budowy elektrowni jądrowej, to będziemy wyjątkowo mówili: wreszcie zrobiliście cokolwiek dobrego, bo dotychczas nie za bardzo jest za co chwalić. Trzymamy kciuki, żeby ten proces już ruszył. Wiemy doskonale, że będzie musiał go kontynuować jakikolwiek będzie następny i kolejne rządy po to, żeby to się udało dla Polski i dla Choczewa, które z gminy ma szansę stać się miastem. Dzięki temu, że będzie obsługiwało te gigantyczne przedsięwzięcie najpierw przy budowie, a potem przy obsłudze - stwierdził poseł.
O korzyściach powstania atomówki, w trakcie choczewskiej konferencji, przekonywał przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej Jerzy Lipka.
- To są dodatkowe wpływy z podatków. To budowa infrastruktury, której do tej pory nie było, typu kolei, a także nowych dróg, z których będzie korzystać społeczność. To również ogromny rozwój Pomorza i tego rejonu. Energetyka jądrowa spowoduje, że powstaną nowe miejsca pracy nie tylko w sektorach energetycznych - przekonywał Lipka. - Elektrownia jądrowa jest źródłem produkującym energię z wydajnością nieosiągalna dla innych źródeł, zwłaszcza przy procesie spalania. Podam przykład, że kilogram uranu, czyli paliwa jądrowego, w wielkości kostki rubika, a nawet mniejsze, wystarczy na zapewnienie potrzeb energetycznych dla jednej osoby przez całe życie zakładając, że będzie taka osoba żyć do 85 lat i będzie jeździć samochodem elektrycznym.
Na jakim etapie są plany budowy elektrowni jądrowej?
Przypomnijmy, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, w grudniu 2021 roku poinformowała, że preferowaną lokalizacją pod budowę atomówki jest ta o nazwie "Lubiatowo-Kopalino" w nadmorskiej gminie Choczewo. Obecnie ruszyło postępowanie transgraniczne ws. elektrowni jądrowej na Pomorzu.
- Postępowanie transgraniczne to bardzo ważny element procedury oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Przekazanie dokumentacji państwom biorącym udział w tym postępowaniu to kolejny w ostatnich miesiącach dowód na to, że materializują się efekty działań, które zakładaliśmy na ten rok. Prowadzony przez nas proces inwestycyjny stopniowo nabiera więc coraz większego rozpędu - powiedziała Joanna Szostek, odpowiedzialna za komunikację i relacje z otoczeniem Polskich Elektrowni Jądrowych.
Krajowa część procedury środowiskowej także się toczy. Zgodnie z regulującą ją ustawą, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 25 lipca przekazał raport środowiskowy do zaopiniowania przez odpowiednie organy, tj. Urząd Morski w Gdyni, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jest to konsekwencja podjęcia przez GDOŚ zawieszonego postępowania ws. wydania decyzji środowiskowej, co miało miejsce 6 czerwca br.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.