Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja w Gdyni. Miasto będzie mieć plan zrównoważonej mobilności

Ksenia Pisera
Być może powstaną buspasy z systemem wykrywania pojazdów
Być może powstaną buspasy z systemem wykrywania pojazdów fot. anna arent-mendyk
O tym, czy mieszkańcom Gdyni potrzebne są strefy ruchu pieszego wolne od samochodów, buspasy oraz kolejne inwestycje trolejbusowe, wypowiadają się oni sami. Trwają konsultacje nad listą zadań do realizacji w mieście.

Trwające właśnie wstępne konsultacje społeczne docelowo mają wskazać urzędnikom rozwiązania, które powinny zostać przyjęte w ramach Planu Zrównoważonego Transportu Miejskiego (SUMP) .

Efektem spotkań ma być opracowanie dokumentu, w którym zawarta zostanie lista zadań do realizacji w mieście. Na razie trudno jednak powiedzieć, kiedy dokładnie miałyby się rozpocząć prace. SUMP jest bowiem elementem większego projektu Civitas Dynamo. Gdynia bierze w nim udział od ubiegłego roku, a przystąpiła wraz z trzema innymi europejskimi miastami: niemieckim Akwizgranem, Koprivnicą z Chorwacji i hiszpańską Palma de Mallorca.

Bezpłatna komunikacja dla rodzin wielodzietnych w Gdyni.

- Główną ideą SUMP jest dążenie do stworzenia systemu transportu miejskiego zapewniającego mieszkańcom warunki do życia, rozrywki i podróżowania w bezpiecznym, ekologicznym i przyjemnym otoczeniu - wyjaśnia Aleksandra Pawłowska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Bardzo istotną cechą SUMP jest włączenie w proces planowania między innymi mieszkańców miasta. Gotowy plan będzie określał cele, kierunki oraz porządek działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w naszym mieście.

Korki w Gdyni. Urzędnicy radzą zostawić samochód w garażu.

Pierwsze spotkania już się odbyły. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, PKP, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni, Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Pomorskiej Komunikacji Samochodowej, a także Biura Planowania Przestrzennego oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Urzędnicy spotkali się już również z przedstawicielami szkół i przedszkoli. Tematem rozmów były problemy transportowe w szkołach, możliwe rozwiązania, sposoby dojazdu uczniów do szkół oraz realizowane przez placówki oświatowe działania w zakresie zrównoważonego transportu.

- Wybraliśmy szkoły reprezentatywne dla różnych dzielnic Gdyni, dla różnych poziomów edukacyjnych, zarówno podstawówki, zespoły szkół, jak również technika czy licea - mówią urzędnicy. - Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziła połowa placówek. Każda z nich wyznaczyła osobę do współpracy podczas opracowywania planu, z którą na późniejszych etapach będziemy konsultować działania skierowane do szkół i przedszkoli, współpracować przy realizacji tych działań, a także wymieniać się danymi czy informacjami.

Trzecie konsultacje społeczne odbyły się w tym tygodniu. Tym razem o potrzebach i problemach w transporcie miejskim wypowiadali się sami mieszkańcy Gdyni.
To na razie były wstępne konsultacje, prace koncepcyjne przy całym projekcie Civitas Dynamo mają trwać jeszcze trzy lata. Na realizację projektu Unia Europejska przeznaczy 800 tys. euro. W ramach tych środków w Gdyni mogłyby powstać m.in. buspasy z systemem pozwalającym wykryć pojazdy nieuprawnione do korzystania z nich czy sieć trolejbusowa bez trakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto