Kolejne parki kieszonkowe powstaną w Gdyni. Wszystkie w ramach zwycięskiego projektu BO

red
gdynia.pl
Udostępnij:
Mają pojawić się w Gdyni w 2022 roku. Wydział Ogrodnika Miasta szuka wykonawcy pięciu parków kieszonkowych. Dołączą one do obecnej już w mieście sieci.

W Gdyni funkcjonuje już już sześć parków zrealizowanych w ramach tego projektu. Przyozdabiają one Dąbrowę, Pogórze, Pustki Cisowskie - Demptowo, Leszczynki, Grabówek oraz Wielki Kack. Teraz nowe parki pojawią się na Działkach Leśnych, w Chyloni oraz na Wzgórzu św. Maksymiliana.

- Parki kieszonkowe w Gdyni to wyjątkowe tereny zielone, których poszczególne koncepcje są bardzo indywidualne i charakterystyczne dla wybranej lokalizacji. W przestrzeniach stawiamy na różnorodną roślinność, ciekawe elementy małej architektury i nowoczesne rozwiązania m.in. rabaty deszczowe oraz nawierzchnie przepuszczalne – mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta. - Ponadto mieszkańcy znajdą w nich morski symbol element łączący wszystkie parki, który w każdej lokalizacji przybiera inną formę. Do odszukania ich zachęcam odwiedzających.

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2019 roku, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta.

Parki, które zrealizowane zostaną po aktualnie prowadzonym postępowaniu przetargowym:

  • Działki Leśne ul. Nowogrodzka

Głównym założeniem koncepcyjnym było uporządkowanie i nadanie atrakcyjności zieleńcowi o każdej porze roku. Ze względu na duże zacienienie terenu przez istniejące drzewa, zastosowano gatunki znoszące cień oraz półcień. Występują tu lipa drobnolistna, jarząb, jesion czy klon. W miejscu dużego przedeptu, w którym przechodnie skracają sobie drogę z ulicy Warszawskiej, zaprojektowano ścieżkę z kruszywa mineralnego oraz ławkę, na której można odpocząć wśród otaczającej zieleni. Do tego służy również stół piknikowy oraz ławeczki w głębi parku. Dodatkowym atutem parku są rośliny przyjazne ptakom, karmnik oraz budki lęgowe. Na terenie zaplanowano także elementy dekoracyjne ze stali corten.

  • Wzgórze św. Maksymiliana - u zbiegu ulic Ujejskiego i Franciszkańskiej

Koncepcja została oparta na zgeometryzowanych kształtach nawierzchni oraz kompozycji nasadzeń zieleni. Przewidziano tu drzewa, trawy ozdobne, krzewy oraz rośliny cebulowe. W przestrzeni zaplanowano wydzieloną strefę wypoczynku, która ma zostać otoczona wielorodzajową roślinnością, stwarzając warunki do swobodnego relaksu. W terenie dominować będą nasadzenia drzew i wysokiego krzewu dających cień w upalne dni. Wczesnym latem zakwitną czosnki ozdobne. Lekkości całej kompozycji zieleni dodadzą nasadzenia traw ozdobnych, całość zabezpieczona zostanie ogrodzeniem.

  • Chylonia – przy skrzyżowaniu ul. Świeckiej 4 z ul. Pustki, w sąsiedztwie Biblioteki Chylonia

Koncepcja została oparta na zgeometryzowanych kształtach z ukrytym symbolem morskim. W parku nasadzone zostaną rośliny i trawy ozdobne, krzewy oraz drzewa liściaste. Zaplanowano wydzieloną strefę wypoczynku oraz rekreacji wraz z przedłużeniem istniejącego chodnika od strony północnej. Projektowana strefa odpoczynku ma zostać otoczona roślinnością. Dodatkowo pojawia się tam trawy ozdobne. Pojawią się akcenty nasadzeń zimozielonych w postaci sosny kosodrzewiny. Dla urozmaicenia wysokości projektowanych założeń, wkomponowano byliny sadźca plamistego.

  • Wzgórze św. Maksymiliana - u zbiegu ulic K. Ujejskiego i M. Reja

Koncepcja została oparta na zgeometryzowanych kształtach nawierzchni oraz swobodnej naturalistycznej kompozycji nasadzeń zieleni. Na terenie „kieszonki” zastosowano nasadzenia roślin i traw ozdobnych krzewów oraz roślin cebulowych. Pojawia się tu kocimiętka, szałwia, werbena czy przetacznik, a także akcenty nasadzeń zimozielonych krzewinek w postaci trzmieliny Fortune'a 'Coloratus'. Dla urozmaicenia wysokości projektowanych założeń, wkomponowano świdośliwy Lamarckie oraz nasadzenia roślin cebulowych takich jak narcyzy, tulipany, czosnki ozdobne oraz szachownice. Podobnie jak w pozostałych parkach zaplanowano wydzieloną strefę wypoczynku otoczona wielorodzajową roślinnością. W przestrzeni pojawi się mała architektura oraz dodatkowy ciąg pieszy od strony północnej.

  • Wzgórze św. Maksymiliana przy ul. Bp. Dominika – Kieszonka na książkę w sąsiedztwie Biblioteki Gdynia

Powstała koncepcja jest próbą nawiązania do otaczającej architektury i odnosi się do istniejących „przedeptów”, ze szczególnym uwzględnieniem omijania cennego drzewostanu. Sąsiedztwo biblioteki wpłynęło tematycznie na koncepcję i wybór nazwy „Kieszonka na książkę”. Z uwagi na jej edukacyjny charakter zaproponowano opisanie nazwami znajdującej się tu roślinności. Liczne ławki, staną się miejscem dla odpoczynku i poczytania książki. Motyw łączący wszystkie parki ukryty zostanie w zagadce wygrawerowanej na ławce. Obecny drzewostan, silne zacienienie oraz pochyłość terenu i związana z nim erozja gruntu wpłynęły na zastosowanie niskiej roślinności nawiązującej charakterem do runa leśnego. Zastany drzewostan o wysokiej wartości przyrodniczej i krajobrazowej w skali miasta, rośnie tu 7 drzew znacznych rozmiarów, których wiek najstarszych egzemplarzy oszacowano na ok. 120 lat, ich stan zdrowotny jest zadowalający. Park przystosowany zostanie dla osób z niepełnosprawnościami.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne parki kieszonkowe powstaną w Gdyni. Wszystkie w ramach zwycięskiego projektu BO - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie