Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami - wernisaż wystawy towarzyszącej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Oliwia Sarnowska
Oliwia Sarnowska
W ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Muzeum Miasta Gdynia zorganizowało wystawę towarzyszącą, której wernisaż przypadał na drugi dzień festiwalu. Wystawa prezentuje historię legendarnego gdyńskiego nieistniejącego już kina „Warszawa”. Obecnie w tym miejscu mieści się popularny dyskont spożywczy. Wystawę można oglądać do 20 października.

Kino „Warszawa” zostało otwarte w 1938 jako kinoteatr „Gwiazda”. Inicjatorem był inżynier Józef Langiewicz. Był to miejsce kultowe, legendarne, nazywane przez wielu najmodniejszym w ówczesnym okresie. Latami, to właśnie tutaj, swoje projekcje prezentował Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Niestety, obiekt nie przetrwał próby czasu. Mówi się, że zniszczyły go pojawiające się multipleksy. Ostatni seans miał miejsce w 2003 roku. Koniec końców, dawne kino „Warszawa”, zostało sklepem jednego z popularnych dyskontów sieciowych.

17 września po godzinie 18:00 oficjalnie rozpoczęto wernisaż. Przemawiali kuratorzy wystawy Agnieszka Drączkowska i Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni oraz Dominika Janicka i Olga Grabiwoda z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Na sam koniec przemówiła Malwina Klimaszewska córka ostatniego dyrektora kina „Warszawa” Macieja Mokrosa. To z jej własnej kolekcji pochodzi część obiektów prezentowanych na wystawie.

Uczestnicy wernisażu zostali zaproszeni na specjalny poczęstunek, idealnie nawiązujący do tematu kina. Otóż goście, mieli podziwiać ją jedząc… popcorn !. W ten sposób ekspozycja przenosiła nas w klimat miejsca poczynając już od zmysłu smaku, no i węchu, gdyż ten specyficzny zapach prażonej kukurydzy wodził każdego za nos. Najwięcej bodźców otrzymał zmysł wzroku, na którego czekały oryginalne fotele kina „Warszawa” i tamtejsze bilety, nawinięte na szpule. Wystawa została podzielona na kilka części, w samym jej centrum wyświetlane są archiwalne nagrania. A nad wszystkim góruje świetlisty neon „Warszawa”. W małej sali obok znajdują się oryginalny żyrandol czy projektory pochodzące z kina „Warszawa.

Aby dodatkowo przedłużyć pamięć o tym bardzo ważnym obiekcie kulturowym Gdyni, organizatorzy wystawy stworzyli specjalną przestrzeń wspomnień. Każdy odwiedzający wystawę zaproszony jest do podzielenia się swoją historią związaną z kinem „Warszawa”. Tym sposobem tworzy się ściana pięknych wspomnień, gdzie pierwsi odważni zostawili już swoje opowieści.

Niestety kino „Warszawa” nie było jedynym obiektem, którego spotkała taka sytuacja. Na wystawie dowiadujemy się, że ten sam los podzieliło około 30 miejsc. Proces ten nazywa się birutuzacją i związany jest z transformacjami ustrojowi, które miały miejsce w Polsce równo 30 lat temu. W czasie PRL-u obiekty pełniące funkcje rozrywkowe jak kina, po transformacji przekształciły się w dyskonty spożywcze. Na wystawie zaprezentowano mapę takich miejsc. Kino „Warszawa” jest już drugą odsłoną wystawy „Obiekty, które stały się biedronkami”. Czy będą kolejne?

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni; ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Czas trwania wystawy: Od 18 września 2019 roku do 20 października 2019 roku.
Oprowadzanie kuratorskie:21.09.2019, godz. 14.00 oraz 13.10.2019, godz. 14.00
Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach
Kuratorzy:Agnieszka Drączkowska, Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni), Dominika Janicka, Olga Grabiwoda (Instytut Dizajnu w Kielcach)
Koncepcja i architektura wystawy:Dominika Janicka, Olga Grabiwoda

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto