Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karta Warszawiaka. Kto może wyrobić Kartę Warszawiaka, jak to zrobić i ile kosztuje?

Konrad Dąbrowski
Karta Warszawiaka. Komu przysługuje, kto może wyrobić Kartę Warszawiaka, jak to zrobić i ile kosztuje?
Karta Warszawiaka. Komu przysługuje, kto może wyrobić Kartę Warszawiaka, jak to zrobić i ile kosztuje? fot. Bartek Kosinski / Polska Press
Z pewnością każdy mieszkaniec stolicy słyszał kiedyś o Karcie Warszawiaka. Wiele z tych osób nawet nie wie, że jest uprawniona do jej wyrobienia. Karta Warszawiaka nie jest przywilejem jedynie rdzennych mieszkańców Warszawy. Przejdź do artykułu poniżej, aby sprawdzić czym jest Karta Warszawiaka, kto może wyrobić Kartę Warszawiaka, ile kosztuje Karta Warszawiaka i jak ją odebrać.

Co to jest Karta Warszawiaka?

Przez pojęcie Karty Warszawiaka rozumiemy elektroniczny hologram przyklejony do Warszawskiej Karty Miejskiej. Posiadanie hologramu jest jednoznaczne z uhonorowaniem posiadacza przez władze miasta tańszymi biletami komunikacji miejskiej, ale także zniżki w wielu innych punktach stolicy. Z Kartą Warszawiaka mniej zapłacimy za np. baseny, siłownie, teatry, muzea i inne atrakcje turystyczne.

Kto może otrzymać Kartę Warszawiaka?

Aby móc korzystać z Karty Warszawiaka trzeba spełniać dwa warunki.
Po pierwsze – trzeba mieszkać w Warszawie, a po drugie – rozliczać w niej podatki.
W ten sposób miasto chce zachęcić przyjezdnych do dokładania się do miejskiego budżetu. Dzięki podatkom rozliczanym w Warszawie sprawnie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły, instytucje kulturalne, komunikacja miejska oraz rozbudowa infrastruktury.

Co daje Karta Warszawiaka?

Po pierwsze posiadacze Karty Warszawiaka otrzymują atrakcyjne zniżki na długookresowe bilety komunikacji miejskiej. Karta Warszawiaka daje możliwość oszczędności rzędu nawet 648 złotych rocznie.

Ztm Karta Warszawiaka. Dokładne ceny za komunikację z hologramem Karty Warszawiaka prezentują się następująco:

  • Bilet 30-dniowy strefa I: Bilet na Kartę Warszawiaka:98zł / Bez Karty Warszawiaka: 110zł
  • Bilet 30-dniowy strefa II: Bilet na Kartę Warszawiaka: 100zł / Bez Karty Warszawiaka: 112zł
  • Bilet 30-dniowy strefa I i strefa II: Bilet na Kartę Warszawiaka: 166zł / Bez Karty Warszawiaka: 180zł
  • Bilet 90-dniowy strefa I: Bilet na Kartę Warszawiaka: 250zł / Bez Karty Warszawiaka: 280zł
  • Bilet 90-dniowy strefa II: Bilet na Kartę Warszawiaka: 252zł / Bez Karty Warszawiaka: 282zł
  • Bilet 90-dniowy strefa I i strefa II: Bilet na Kartę Warszawiaka: 406zł / Bez Karty Warszawiaka: 460zł

O pozostałych zniżkach przysługujących posiadaczom Karty Warszawiaka pisaliśmy TUTAJ - Taniej dla warszawiaków zniżki na baseny i siłownie

Karta Młodego Warszawiaka

Dzieci osób rozliczających swoje PIT-y w stolicy mogą otrzymać Kartę Młodego Warszawiaka, która również uprawnia do zniżek w komunikacji miejskiej i wszystkich innych instytucjach, gdzie zniżki zapewnia klasyczna Karta Warszawiaka. Kartę Młodego Warszawiaka przysługuje do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 21 lat, a także studentom do 26 roku życia.

Ceny za komunikację miejską z hologramem Karty Młodego Warszawiaka prezentują się następująco:

  • Bilet 30-dniowy strefa I: Bilet na Kartę Młodego Warszawiaka: 49zł / Bez Karty Młodego Warszawiaka: 55zł
  • Bilet 30-dniowy strefa II: Bilet na Kartę Młodego Warszawiaka: 50zł / Bez Karty Młodego Warszawiaka: 56zł
  • Bilet 30-dniowy strefa I i strefa II: Bilet na Kartę Młodego Warszawiaka: 83zł / Bez Karty Młodego Warszawiaka: 90zł
  • Bilet 90-dniowy strefa I: Bilet na Kartę Młodego Warszawiaka: 125zł / Bez Karty Młodego Warszawiaka: 140zł
  • Bilet 90-dniowy strefa II: Bilet na Kartę Młodego Warszawiaka: 126zł / Bez Karty Młodego Warszawiaka: 141zł
  • Bilet 90-dniowy strefa I i strefa II: Bilet na Kartę Młodego Warszawiaka: 203zł / Bez Karty Młodego Warszawiaka: 230zł

Jak wyrobić Kartę Warszawiaka? Co jest potrzebne do wyrobienia Karty Warszawiaka?

Aby otrzymać Kartę Warszawiaka należy złożyć wniosek w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Możemy zrobić to osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej, albo przez internet na stronie ZTM-u. W tych samych placówkach będzie można odebrać gotową już Kartę Warszawiaka. Podczas składania wniosku będziemy musieli okazać pierwszą stronę zeznania podatkowego za poprzedni rok, koniecznie ze stęplem warszawskiego urzędu skarbowego. Osoby, które zeznanie podatkowe składały przez internet, muszą okazać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) oraz pierwszą stronę zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną. Jeżeli nie posiadamy powyższych dokumentów, możemy udać się do urzędu skarbowego i poprosić o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego rozliczenie PIT-a w Warszawie, które następnie przedstawimy podczas składania wniosku o Kartę Warszawiaka.

Biletomat

Karta Warszawiaka – rodzaje

Karty Warszawiaka podzielone są na kilka kategorii w zależności od zapotrzebowania osoby ubiegającej się o nią. Jeżeli chcemy wyrobić kartę jedynie dla siebie, powinniśmy złożyć wniosek indywidualny – zielony. Jeżeli wnioskujemy o przyznanie karty z e-hologramem dla kilku osób z jednej rodziny, musimy wypełnić wniosek rodzinny – niebieski. W przypadku chęci uzyskania Karty Warszawiaka dla rodziny z trójką dzieci, wniosek, który będziemy musieli wypełnić wniosek pomarańczowy – 3. Wszystkie wnioski są dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego. Niezależnie od sposobu składania wniosku, odpowiedni należy wydrukować i wypełnić.

Karta Warszawiaka dla obcokrajowców

Kartę Warszawiaka mogą otrzymać również obcokrajowcy, pod warunkiem, że spełniają wyżej wymienione warunki posiadania takiej karty. Dla osób odmiennej narodowości przygotowano odpowiedniki klasycznych wniosków. Jeżeli osoba ubiegająca się o Kartę Warszawiaka nie posiada numeru PESEL, zamiast tego będzie musiała podać swoją datę urodzenia oraz NIP.

Na jakich dokumentach można zakodować e-hologram Karty Warszawiaka?

Obecnie hologram potwierdzający posiadanie Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka możemy zakodować na następujących dokumentach:
- Warszawska Karta Miejska
- Karta bankowa PKO BP
- Elektroniczna Legitymacja Studencka
- Elektroniczna Legitymacja Doktorancka
- Elektroniczna Karta Pracownicza
- Karta Kibica Legii Warszawa

Ile trwa wyrobienie Karty Warszawiaka?

Urzędy zastrzegają sobie prawo do wyrobienia Karty Warszawiaka w ciągu od 7 do 30 dni. W praktyce jednak często trwa to o wiele szybciej. W przypadku składania wniosku osobiście, oraz posiadania przy sobie wszystkich potrzebnych dokumentów, możliwe jest uzyskanie e-hologramu od ręki.

Karta Warszawiaka – data ważności. Karta Warszawiaka – jak odnowić? Karta Warszawiaka – jak wgrać hologram?

Posiadanie e-hologramu zwanego Kartą Warszawiaka nie jest bezterminowe. Przedłużenia ważności hologramu zazwyczaj trzeba dokonać we wrześniu. Można to zrobić w bardzo prostu sposób - np. w biletomacie:

Karta Warszawiaka - ile kosztuje?

Wgranie e-hologramu jest darmowe. Jeżeli potrzebujemy nowej karty miejskiej, również nie poniesiemy opłat. W przypadku karty miejskiej również duplikat w przypadku zmiany danych, bądź uszkodzenie nie z winy pasażera jest darmowy. W innych przypadkach zapłacimy za niego 14 zł.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto