Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na radnych rejestrowali się do północy

Artur S. Górski
Kampania wyborcza nabiera tempa. W nocy z piątku na sobotę o północy zakończyła się rejestracja kandydatów na radnych rad gmin, powiatów i Sejmiku. Niektóre komitety rejestrowały listy w ostatniej chwili - rzutem na taśmę. Na listach wyborczych dokonywano jeszcze kosmetycznych zmian.

W wyścigu o fotel prezydenta Sopotu SLD wymienił kandydatkę i Bożenę Tarnowską zastąpił młody prawnik, doktorant UG Tomasz Bojar-Fijałkowski.

- Do gdańskiej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej listy kandydatów zostaną przekazane z komisji obwodowych i Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w przyszłym tygodniu. Organa wyborcze pracują intensywnie. Oni mają obowiązek weryfikacji list kandydatów, podpisów poparcia pod listami i oświadczeń. Wymogi formalne wynikają z przepisów ordynacji wyborczej - przypomina sędzia Irma Jadwiga Kul, komisarz wyborczy w Gdańsku.

Jak poinformował nas Łukasz Grzędzicki, dyrektor kancelarii Sejmiku i urzędnik wyborczy, w piątek wieczorem swoje listy kandydatów do pomorskiego Sejmiku zdołały zgłosić w Wojewódzkiej Komisji Wyborczej PO, PSL, SLD, PiS, KPEiR, Nasz Dom Polska - Samoobrona. - Zdarzają się błędy formalne w zgłoszeniach. Najczęściej dotyczą danych ewidencyjnych, numerów PESEL, braku drugiego imienia kandydata. Będziemy wzywać niektóre komitety do usunięcia braków - mówi Grzędzicki.

Jako jeden z pierwszych zarejestrował listy kandydatów na radnych w Gdańsku i w Sejmiku KWW "Solidarny Gdańsk". - Okazało się, że jesteśmy sprawniejsi niż duże partie i błędów na listach mieliśmy bardzo niewiele. Teraz wszystko zależy od werdyktu wyborców - mówi Andrzej Pawłowicz z "Solidarnego Gdańska".
Z kolei w okręgu gdyńskim swoich kandydatów zarejestrował KWW Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikkego. Wieczorem w kolejce do rejestracji kandydatów stało jeszcze niezależne porozumienie samorządowe, które przyjęło nazwę KWW Krajowa Wspólnota Samorządowa, ale jak zapewnił nas Lech Żurek, koordynator wyborczy komitetu, formalności zostały dopełnione i pozostała tylko rejestracja.

Do podziału w województwie pomorskim jest 2317 mandatów radnych zasiadających w 139 radach gmin, miast i powiatów i 33 mandaty w Sejmiku. Kandydaci zabiegają o głosy ponad 1,7 mln uprawnionych do głosowania mieszkańców Pomorza. Województwo pomorskie podzielone jest na 1082 okręgi wyborcze. 27 października znane będą nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Tego dnia upływa bowiem czas zgłoszenia kandydatów na włodarzy miast i gmin wiejskich.

W siedmiu pomorskich miastach (Gdańsk, Słupsk, Sopot, Gdynia, Tczew, Starogard Gdański i Wejherowo) wyborcy wybiorą prezydentów. W pozostałych 35 miastach - burmistrzów. Do obsadzenia jest też 81 stanowisk wójtów.

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada. Druga tura wyborów zaplanowana jest na 5 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto