18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienna Góra - letnisko Gdyni. Miasto rozpoczęło pielęgnację terenów zielonych

Ksenia Pisera
Zieleń Kamiennej Góry, inspirowanej ideą "miast-ogrodów" zostanie zrewitalizowana. Znikną martwe i chore drzewa. Z zarośli wyłoni się też park, który ma przyciągnąć więcej spacerowiczów - pisze Ksenia Pisera

Gdy bankier z Warszawy - Ryszard Gałczyński - w 1920 roku kupił na Kamiennej Górze folwark i przekazał go założonej przez siebie spółce, czyli Pierwszemu Polskiemu Towarzystwu Kąpieli Morskich, jedno było pewne. To, że ma powstać tam letnisko. Plan został sporządzony przez architektów, zainspirowanych ideą "miast-ogrodów". Zaproponowali zabudowę willową w otoczeniu ogrodowym, z układem ulic wpisanych w rzeźbę terenu. Tak też się stało. Dziś ta dzielnica jest jedną z wizytówek Gdyni. I o ile wille wciąż są ozdobą dzielnicy, tego samego nie można powiedzieć o zieleni. Dzielnica zarosła, a z roku na rok odwiedza ją coraz mniej spacerowiczów. Do końca roku ma się to zmienić. Rewitalizacja się już zaczyna. Być możne wyremontowane zostaną także alejki i chodniki.

**

Czytaj ile będzie kosztować posprzątanie Kamiennej Góry.

**

Pierwsze prace na Kamiennej Górze już się rozpoczęły. Pracownicy wynajętej przez miejskich urzędników firmy rozpoczęli usuwanie chorych drzew. Problem jest spory, dlatego wstępne zakończenie porządkowania zieleni w dzielnicy planowane jest na koniec grudnia. Koszt tych prac to około 45 tysięcy złotych. Wszystkie będą przebiegały pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Ze względu na wysoką czasochłonność, prace musiały zostać podzielone na etapy - mówi Maura Zaworska-Błaszkiewicz, ogrodnik miejski. - Pierwszy z nich to prace porządkowe na stokach wzgórza. Obejmą usunięcie chorych, martwych i zagrażających bezpieczeństwu drzew. Ponadto uporządkowane zostanie runo leśne, w którym obecnie oprócz śmieci znajdują się suche gałęzie, konary czy fragmenty pniaków. Wykonane zostaną także cięcia utrzymujące formowany kształt koron drzew oraz likwidujące suche gałęzie i konary. Dzięki tym zabiegom miejsce tak ważne dla Gdyni przestanie być zaniedbane, stoki zostaną rozświetlone, będzie można podziwiać rzadkie gatunki występujące na terenie Kamiennej Góry, jak np. klon polny.

Czytaj także: W Gdyni zielenią rządzi ogrodnik.

Co więcej, jak twierdzą urzędnicy, te działania mają zwiększyć bezpieczeństwo spacerowiczów. Znikną zarośla, co spowoduje, że alejki będą bardziej rozświetlone. Rewitalizacja zieleni ma przyciągnąć mieszkańców Gdyni i turystów.
- Z roku na rok odwiedza to miejsce mniej spacerowiczów - zauważa Zaworska-Błaszkiewicz. - Dość przypadkowo dobrane niegdyś drzewa porastające stoki Kamiennej Góry zasłaniają widok, a mroczny cień przez nie rzucany zniechęca do spacerów wytyczonymi alejkami. W niektórych miejscach będzie widoczny obecnie schowany w zaroślach park.

O to, żeby bez przewodnika dendrologicznego można było po tym parku spacerować już w ubiegłym roku miejski ogrodnik zadbał wespół z... gimnazjalistami. Czworo uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni opracowało projekt ścieżki edukacyjnej z tabliczkami informacyjnymi w kilku językach. Wybrane rośliny opisali w języku polskim, angielskim, francuskim oraz alfabetem Braille'a. Tabliczki do dziś służą spacerowiczom.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto