MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak żyje się w powiecie malborskim? Odpowiedzią jest raport dla Pomorza przygotowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku

red.
Radosław Konczyński
Jak żyje się w powiecie malborskim? Czy mieszkańcy są zadowoleni z życia? Czy ufają władzy? Jak spędzają czas wolny? Odpowiedź na te i wiele innych pytań daje raport z badania „Postawy i zachowania mieszkańców województwa pomorskiego w kontekście budowania tożsamości Pomorzan”. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku opublikował jego wyniki również w rozbiciu na poszczególne powiaty.

Tozsamość regionalna Pomorza. Czy istnieje coś takiego?

Badanie „Postawy i zachowania mieszkańców województwa pomorskiego w kontekście budowania tożsamości Pomorzan” zostało zrealizowane na zlecenie samorządu wojewódzkiego przez konsorcjum Instytutu Kaszubskiego i Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przy wsparciu Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Bezpośrednim powodem podjęcia badania były zapisy w projekcie Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-20271, w którym w ramach Priorytetu 5 „Pomorze o silniejszym wymiarze społecznym” podkreślono znaczenie budowania tożsamości regionalnej.

Autorami raportu są:

  • prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (kierownik projektu),
  • dr Agata Bachórz,
  • dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz,
  • dr Karolina Ciechorska-Kulesza,
  • dr Lesław Michałowski,
  • dr inż. arch. Hanna Obracht-Prondzyńska,
  • dr Krzysztof Stachura,
  • dr Piotr Zbieranek.

- Badanie zostało zrealizowane po raz pierwszy na tak dużą skalę. To nie tylko źródło solidnej wiedzy, ale także punkt wyjścia do dalszych dyskusji i planowania przyszłości, gminnych strategii, czy województwa. Poznanie wyników badania pozwoli na podejmowanie lepszych decyzji administracyjnych i inwestycyjnych w regionie – informuje UMWP w Gdańsku.

Z opracowania wynika m.in., że tożsamość Pomorzan jest nieustannie wypracowywana.

Oznacza ona próbę łączenia miejskości z wiejskością, tradycjonalizmu z nowoczesnością, konserwatyzmu z progresywizmem, wspólnotowości z indywidualizmem. W ten sposób staje się wyróżnikiem regionu, pomorskich miejscowości oraz jego mieszkańców - piszą autorzy raportu.

Powiat malborski w badaniu Pomorzan

Mieszkańcy powiatu malborskiego najczęściej kojarzą Pomorze z Morzem Bałtyckim, natomiast typowy mieszkaniec Pomorza kojarzony jest przez nich najczęściej z pracowitością, przedsiębiorczością oraz otwartością na ludzi. Zdaniem badanych, Pomorze na tle innych regionów Polski wyróżnia się przede wszystkim potencjałem turystycznym, przyrodą oraz krajobrazami, a także obecnością Gdańska, jego historią oraz zabytkami.

Zadowolenie z życia w badanej grupie mieszkańców powiatu malborskiego jest na bardzo wysokim poziomie, przy czym odsetek jest nieco wyższy dla całego województwa pomorskiego (93 proc.) niż dla zamieszkiwanej miejscowości (87 proc.). Ponad połowa ankietowanych jest zdania, że jakość życia w ciągu najbliższych 5 lat ulegnie poprawie zarówno w województwie pomorskim, jak i w miejscu ich zamieszkania. Blisko połowa badanych uważa, że w województwie pomorskim żyje się lepiej niż w pozostałych regionach kraju.

Obszarami, które zdaniem badanych wymagają poprawy w pierwszej kolejności, są:

  • dostęp do mieszkań w dobrej cenie i o dobrym standardzie (61 proc.),
  • dostęp do usług zdrowotnych (55 proc.),
  • dostęp do rynku pracy i łatwość uzyskania atrakcyjnego zatrudnienia (54 proc.).

Respondenci mieszkający w powiecie malborskim czują silną więź z Pomorzem (83 proc.) i z Polską (82 proc.), ponadto na tle innych powiatów odnotowano także dość wysoki poziom silnej więzi emocjonalnej z Europą (70 proc.). Ponad połowa respondentów odczuwa silną więź emocjonalną z Żuławami, a niemal 50 proc. z Trójmiastem.

Zdecydowana większość objętych badaniem mieszkańców powiatu malborskiego odczuwa dumę z faktu bycia mieszkańcem Pomorza (81 proc.), a ponad 60 proc. ankietowanych urządziłoby swoje życie na Pomorzu, gdyby mogło zacząć wszystko od nowa w dowolnie wybranym miejscu. 3/4 respondentów zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 5 latach nie planują wyprowadzki ze swojej miejscowości. Przeprowadzkę rozważa 15 proc. badanych – przy czym 31 proc. przeprowadziłoby się do innej miejscowości na Pomorzu, a 28 proc. poza granicę Polski. Częstym motywem ewentualnej wyprowadzki jest zmiana sytuacji życiowej (39 proc.).

Najczęstszą czynnością podejmowaną przez osoby badane w ciągu ostatniego roku było słuchanie muzyki (76 proc. – przynajmniej raz w tygodniu), a w dalszej kolejności czytanie książek (43 proc.), sport i ćwiczenia fizyczne (43 proc.) oraz zajmowanie się ogródkiem, roślinami na działce (37 proc.).

Mieszkańcy powiatu malborskiego najczęściej są zadowoleni ze swoich dzieci (78 proc.) oraz ze swoich przyjaciół i znajomych (79 proc.). Na kolejnych pozycjach znalazły się: ogólne zadowolenie z życia (69 proc.) oraz zadowolenie z małżeństwa lub stałego związku (66 proc.).
Respondenci najczęściej uznają szczęście rodzinne (64 proc.) za wartość o największym znaczeniu. Kolejne priorytetowe wartości to zachowanie dobrego zdrowia (35 proc.), uczciwe życie (31 proc.) i spokój (30 proc.).

Ponad połowa badanych uważa, że obecnie należy być bardziej wrażliwym oraz gotowym do niesienia pomocy innym ludziom (53 proc.) oraz że wspólne działanie może pomóc potrzebującym lub rozwiązać problemy środowiska, osiedla, wsi lub miasta (53 proc.). Natomiast ponad 60 proc. respondentów jest zdania, że należy zachować dużą ostrożność w stosunkach z innymi ludźmi.
Z deklaracji ankietowanych wynika, że około sześciu na dziesięciu doświadcza poczucia braku sensu w otaczającym świecie, a blisko trzech na czterech badanych odczuwa niepewność.

Z jednej strony Amerykanie, na drugim końcu Rosjanie

Analizując stosunek do osób innych narodowości, odnotowano, że respondenci najczęściej odczuwają sympatię do Amerykanów (67 proc.), Szwedów (57 proc.) oraz Czechów (56 proc.), natomiast niechęć dotyczy przede wszystkim Rosjan (66 proc.). W kwestii wybranych grup mieszkańców Pomorza – badani najczęściej wyrażają sympatię do Kaszubów (69 proc.), a nieco rzadziej do Kresowiaków (49 proc.), mniejszości narodowych (39 proc.) i imigrantów (39 proc.)
Badani mieszkańcy powiatu malborskiego częściej popierają przyjmowanie przez Polskę migrantów z krajów Europy (43 proc.) niż migrantów z krajów muzułmańskich (20 proc.). Akceptacja przyjmowania uchodźców oraz migrantów zarobkowych jest na podobnym poziomie (odpowiednio: 42 proc. i 40 proc).

Instytucje polityczne darzone największym zaufaniem zapytanych mieszkańców powiatu malborskiego to: samorząd gminy/miasta (42 proc.) oraz Parlament Europejski (40 proc.). Natomiast najniższy poziom zaufania został odnotowany dla polskiego Parlamentu (jedynie 20 proc.).

Wśród mieszkańców powiatu malborskiego przeważają osoby o poglądach centrowych, zarówno w kwestiach gospodarczych (41 proc.), jak i obyczajowych (37 proc). Wyższy odsetek osób o poglądach lewicowych został odnotowany w przypadku kwestii obyczajowych (34 proc.) niż gospodarczych (27 proc.). Dwóch na trzech badanych uważa, że ważniejsze są konsultacje z mieszkańcami niż szybkie podejmowanie decyzji przez samorząd, a blisko 60 proc. jest zdania, że samorządowcy powinni być bardziej niezależni od władz centralnych.

Zdaniem większości respondentów zamieszkujących powiat malborski, najważniejszym celem dla Polski w perspektywie kolejnych 10 lat jest walka z rosnącymi cenami i inflacją (76 proc.), a w drugiej kolejności utrzymanie stabilnej gospodarki (55 proc.). Respondenci w większości opowiadają się za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej (75 proc.), natomiast wyjście z UE popiera12 proc. badanych.

W zakresie oceny skuteczności aktualnych władz samorządowych respondenci najlepiej ocenili samorząd gminny (51 proc. not pozytywnych), w drugiej kolejności samorząd powiatowy (47 proc.), natomiast nieco mniej pozytywnych ocen otrzymał samorząd wojewódzki (45 proc.).

W galerii powyżej możesz zapoznać się z częścią wyników badania, którym objęci byli mieszkańcy powiatu malborskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto