MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ulepszyć komunikację miejską w Gdańsku? PiS podał propozycje do systemu FALA. Nowa Lewica organizuje debatę

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Będą zmiany w systemie FALA pod kątem podróżujących? Te mają dotyczyć głównie biletów okresowych - szersza oferta biletów w atrakcyjnych cenach, zniżki dla regularnie kupujących bilety i rezygnacja z obowiązku "checkowania". To propozycje radnych Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości. A we wtorek 28 lutego 2023 r. Nowa Lewica organizuje debatę o systemie Fala w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej i podwyżkach cen za przejazdy.

Konferencja radnych Miasta Gdańska z Prawa i Sprawiedliwości. Jak ulepszyć komunikację miejską w Gdańsku?

- Kontynuujemy nasze działania związane z wyjaśnianiem systemu Fala, mimo że miasto postanowiło odroczyć jego wprowadzenie. Nadal wiele spraw jest niejasnych, system wydaje się skomplikowany i nieintuicyjny. To zniechęca do korzystania z komunikacji miejskiej, a przecież powinniśmy wszyscy starać się o to by była jak najbardziej dostępna. Dlatego jako opozycja merytoryczna, przedstawiamy dziś 3 konkretne propozycje dla tego systemu - powiedział podczas poniedziałkowej (27.02.2023 r.) konferencji gdański radny z PiS-u, Przemysław Majewski.

Radny Gdańska Andrzej Skiba zaznaczył, że w systemie Fala nie powinno być obowiązku odbijania się na wejściu i wyjściu z pojazdu - "check-in, check out". W tej sprawie również wystosowano interpelację do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

- Po pierwsze rezygnacja z obowiązku "checkowania" się przez posiadaczy biletów okresowych. Posiadacze tych biletów stanowią ponad 60% wszystkich przychodów z tego tytułu. Powinniśmy o nich dbać i ułatwiać im korzystanie z komunikacji, a nie utrudniać - dodał podczas konferencji Andrzej Skiba. - Po drugie zniżki dla posiadaczy tych biletów. Mamy dobre lokalne przykłady. Niegdyś posiadacze karnetów na mecze Lechii mogli uzyskać kilkuprocentowe zniżki za regularne przedłużanie biletów. Powinniśmy iść tą drogą. Po trzecie poszerzenie oferty biletów okresowych w atrakcyjnych cenach. Bilety kwartalne, półroczne czy roczne, doskonale sprawują się w innych miastach Polski. To byłoby uatrakcyjnienie oferty dla mieszkańców.

W interpelacji radni zapytali Dulkiewicz, czy uważa za zasadne wprowadzenie obowiązku tzw. odbijania ("check-in, check-out") się przez pasażerów przy wchodzeniu i wychodzeniu z pojazdu komunikacji miejskiej? To samo dotyczy grup zwolnionych z obowiązku posiadania biletu np. dzieci, młodzież szkolna i część seniorów.

ZOBACZ TEŻ: Wdrożenie Fali w Sopocie przełożono, ale podwyżki zostają. Ceny biletów wzrosną od kwietnia

- Model sygnalizowania rozpoczęcia i zakończenia podróży daje możliwości automatycznego naliczenia korzystnej opłaty dla pasażera oraz pozwala organizatorom transportu gromadzić niezbędne zanonimizowane dane. Zebrane dane posłużą kształtowaniu polityki transportowej, czyli np. zwiększenia częstotliwości kursowania pojazdów na mocno obłożonych trasach. Dodatkowo dane posłużą do optymalizacji układu tras komunikacyjnych, czy odciążenia dróg bez zbędnego generowania zwiększonych kosztów środowiskowo-remontowych (wiadukty, mosty, inne). Ponadto informacje pozyskane w procesie rejestracji odbytych podróży, umożliwią organizatorom transportu reagowanie w czasie rzeczywistym na nagłe i nieprzewidziane sytuacje w komunikacji miejskiej, np. awaria taboru na danej linii. Pasażerom z kolei, pozwoli na wybór odpowiedniej opcji podróży, dostosowanej do osobistych preferencji. Pasażer, planujący trasę, będzie mógł zdecydować, w jakich warunkach chciałby podróżować np. czy chce do punktu docelowego dotrzeć w możliwe najszybszy sposób, bez względu na zatłoczenie pojazdu, czy jednak bardziej komfortowo, w niezatłoczonym pojeździe, ale w dłuższym czasie. W dłuższej perspektywie zgromadzone dane umożliwią również optymalizację transportu publicznego w zakresie oferty taryfowej, jak i siatki połączeń - czytamy odpowiedź zastępcy prezydent Gdańska, Piotra Borawskiego na interpelację radnych PiS-u.

W odpowiedzi czytamy też, że zwolnieni z opłat za przejazdy nie muszą "checkować". To dotyczy grup:

  • dzieci i młodzież ucząca się,
  • pasażerowie 70+
  • oraz posiadacze pakietu Gdańskiej Dużej Rodziny
  • i inni, którzy na podstawie obowiązujących przepisów.

Głos w trakcie briefingu prasowego zabrała również Elżbieta Strzelczyk.

- Nadal nie wiemy, co będzie się działo z systemem, jeśli opuszczą go samorządy jak np. Tczew. Czy koszty systemu zostaną przerzucone na inne samorządy? To istotna kwestia, na którą spółka i miasto nadal nie odpowiedziały - dodała radna Miasta Gdańska z klubu PiS, Elżbieta Strzelczyk.

Andrzej Skiba nawiązał też do oferty ZTM.

- Niestety najnowsze zmiany kursów i linii są w kontrze do tego, czego oczekują mieszkańcy - powiedział Andrzej Skiba.

Debata Nowej Lewicy w Gdańsku - 28.02.2023 r.

We wtorek Nowa Lewica w Gdańsku organizuje debatę dotyczącą systemu fala i MZKZG. Udział w wydarzeniu potwierdzili Sebastian Zomkowski, m.in. dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku i dyrektor ZKM w Gdyni Hubert Kołodziejski. Wstępną deklarację uczestnictwa zgłosił prezes spółki Innobaltica, Marcin Stefański.

Debata odbędzie się 28 lutego br. o godz. 11 w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11 (II piętro). w Gdańsku.

Podczas debaty pojawią się także przewodniczący pomorskiego koła Partii Zieloni Marek Weryszko i reprezentacja komitetu obywatelskiego "Tanie bilety Trójmiasto".

Nową Lewicę reprezentować będą:

  • posłanka okręgu gdańskiego Beata Maciejewska,
  • poseł okręgu gdyńsko-słupskiego dr Marek Rutka,
  • władze miejskie oraz członkinie i członkowie Nowej Lewicy w Gdańsku
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto