18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jacht "OPTY" opuścił Gdynię i wrócił do Tczewa. Przez 4 miesiące zwiedziło go 12 tys. osób [ZDJĘCIA]

oprac. mk
"Opty" gościł w Gdyni przez 4 miesiące. W poniedziałek wrócił do domu
"Opty" gościł w Gdyni przez 4 miesiące. W poniedziałek wrócił do domu Tadeusz Lademann
Legendarny jacht „Opty” Leonida Teligi, którym - jako pierwszy Polak w historii - opłynął samotnie świat, opuścił we wtorek, 15 października, Gdynię. Przez 4 miesiące pobytu w tym mieście odwiedziło go 12 tysięcy osób.

W tym roku przypada 44. rocznica zamknięcia Wielkiej Pętli przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim Gryf, udostępnił zwiedzającym jacht „Opty”.

„Opty” zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, 2 maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia.

W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby w końcu trafić do jego magazynu w Tczewie. Od tamtej pory, czyli przez blisko 30 lat jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności.

„Opty”, ustawiony w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie, został udostępniony zwiedzającym 18 czerwca.

Czytaj też: Legendarny jacht Opty, na którym Leonid Teliga opłynął świat, został udostępniony zwiedzającym [ZDJĘCIA]

Od tamtej pory do ostatniej niedzieli (tj. 13 października) można go było oglądać codziennie w godz. 10-18. Jacht można było także oglądać w nocy z 12 na 13 października. W czasie czteromiesięcznego pobytu w Gdyni odwiedziło go w sumie ok. 12 tysięcy osób.

„Opłynęłam samotnie świat także dzięki temu jachtowi. Dzięki Telidze. Nauczył mnie marzyć” - napisała w księdze pamiątkowej polska żeglarka Natasza Caban.

Obok jachtu ustawione zostały wystawy ze zdjęciami jachtu i Leonida Teligi oraz skanami artykułów, które ukazywały się na temat jego wyprawy w miesięczniku „Żagle”. Każdy zwiedzający mógł na pamiątkę zabrać ze sobą do domu, przygotowaną specjalnie z tej okazji, ulotkę.

Od końca lipca obok hangaru (w siedzibie Fundacji HELIOS), rozpoczęły się darmowe pokazy filmu dokumentalnego poświęconego Telidze „Sprawdzić siebie” w reżyserii Jerzego Szotkowskiego. Obraz powstał tuż po zakończeniu przez legendarnego żeglarza samotnego rejsu dookoła świata.

„Opty” opuścił Gdynię ok. godz. 9. Wrócił do swojego stałego miejsca pobytu, czyli magazynu Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto