Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwazja Biedronek na Śląsk i Zagłębie. Wiemy już skąd to się bierze

Małgorzata Węgiel, ips
Kilkanaście dni temu portal slask.naszemiasto.pl jako pierwszy napisał o tajemniczej inwazji biedronek na miasta Śląska i Zagłębia. Materiał pobił wszelkie rekordy popularności. Pojawiło się prawie 100 komentarzy, dostaliśmy mnóstwo zdjęć i listów. Po naszej publikacji, błahym - wydawać by się mogło - tematem, zajęły się inne media, również ogólnopolskie. Postanowiliśmy rozwiązać zagadkę.

INWAZJA BIEDRONEK. ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO, KOMENTARZE

Dr Łukasz Depa z UŚ opowiada o inwazji biedronek

W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z plagą biedronek. Jakie biedronki zaatakowały nasze okna i balkony?
Aktywność wielu owadów zależy od temperatury. Długi okres podwyższonej temperatury, zwykle powyżej 10 stopni, powoduje wybudzanie niektórych owadów. Poza tym, owady w okresie jesiennym aktywnie szukają miejsc dobrych do zimowania. W tym przypadku mamy do czynienia z biedronką azjatycką (arlekinową), która masowo podjęła loty szukając schronienia na zimę.

Czym azjatyckie biedronki różnią się od polskich?
Biedronki azjatyckie są porównywalne wielkością z naszą rodzimą biedronką siedmiokropką. Są jednakże bardzo zmienne w ubarwieniu. Zdarzają się osobniki całkowicie czerwone, czerwone z czarnymi kropkami w liczbie od 1 do 20, aż po osobniki niemalże całkowicie czarne. Najłatwiej rozpoznać biedronkę arlekinową po tym, że na przodzie ciała, między głową a skrzydłami, posiada charakterystyczny czarny wzór w kształcie litery "M" lub "W".

Dlaczego mieliśmy do czynienia z inwazją biedronek?
Biedronki te w swojej pierwotnej ojczyźnie, jaką jest Azja Wschodnia, podejmują dalekie wędrówki w góry, gdzie zimują w szczelinach skalnych. Końcówka października była ciepła więc biedronki podjęły aktywne loty w poszukiwaniu zimowiska. Ponieważ bloki mieszkalne doskonale imitują góry (są wysokie, pełno w nich szczelin i zakamarków) biedronki poszukiwały miejsc, w których mogłyby się schronić. Przy okazji wydzielały on substancje wabiące inne osobniki, stąd tak duże ich skupiska. Gdy temperatura spadnie, biedronki przestaną latać. W następnych sytuacja się powtórzy.

Czy azjatyckie biedronki są groźne dla człowieka?
Biedronki te mogą być groźne dla człowieka. Podrażnione, wydzielają żółtawą, plamiącą ciecz, która dla alergików lub małych dzieci może być niebezpieczna. Jeśli dostanie się do oka, może wywoływać stany zapalne. Ponadto biedronki te są w stanie ugryźć człowieka. Jednakże bardziej niebezpieczne są dla środowiska - są bardziej agresywne i wszystkożerne niż rodzime gatunki biedronek. W przypadku braku podstawowego pokarmu - mszyc, larwy biedronki azjatyckiej atakują inne owady. W USA ich inwazja doprowadziła niemal do wymarcia 1 gatunku tamtejszej biedronki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto