MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Internet Starlink - cena, limity, dostępność w Polsce i nie tylko. Czy warto skorzystać z internetu satelitarnego Elona Muska?

Redakcja
Zmienność cen za usługę internetu Elona Muska oraz zmiany przepisów zniechęcają, jednak parametry usługa ma dobre.
Zmienność cen za usługę internetu Elona Muska oraz zmiany przepisów zniechęcają, jednak parametry usługa ma dobre. aapsky/Getty Images
Należący do Elona Muska internet satelitarny Starlink jest dostępny w Polsce. Niestety nie wszystkie informacje z nim związane są pozytywne dla użytkowników. Sprawdź dlaczego i najważniejsze wiadomości na temat usługi, jak cena, limity i parametry? Czy warto wykupić usługę i komu się ona przyda? Sprawdźmy.

Spis treści

Słynny celebryta i milioner Elon Musk słynie z innowacyjnych inwestycji. Należą do nich np. nowoczesne samochody Tesla, system płatniczy PayPal oraz firma kosmiczna SpaceX. Ostatni z tych podmiotów zajmuje się m.in. komercyjnymi usługami kosmicznymi, świadczonymi NASA i firmom prywatnym, jak również usługą internetową Starlink. To pierwszy na świcie, globalny, komercyjny internet satelitarny i od niedawna jest on dostępny także w Polsce. Czy jednak warto skorzystać z usługi, ile ona kosztuje, co oferuje i dlaczego jej koszty ostatnio wzrosły? Sprawdźcie.

Starlink to usługa internetowa oparta na systemie dużej ilości małych satelitów, krążących po orbicie okołoziemskiej. Ich liczba jest sukcesywnie zwiększana poprzez umieszczanie wokół Ziemi kolejnych urządzeń, które służą do przekazywania pomiędzy sobą i do odbiorników naziemnych sygnału bezprzewodowego.

Biorąc pod uwagę specyfikę tego typu rozwiązania, do korzystania z usługi konieczny jest nie tylko abonament, ale i specjalnie dedykowany do tego sprzęt. Największymi plusami internetu Starlink są jednak duża prędkość działania oraz zasięg, obejmujący niemal całą kulę ziemską.

Dostępność w Polsce i nie tylko

Internet satelitarny Starlink działa globalnie i jak pochwalił się SpaceX w maju 2022 roku, usługa była dostępna już w 32 krajach na całym świecie. Obszar zasięgu internetu Elona Muska jednak jeszcze powiększył się od tego czasu i obecnie już oficjalnie internet Starlink dostępny jest na wszystkich siedmiu kontynentach. Wśród państw z dostępem do usługi jest również Polska i choć początkowo internet ten był dostępny głównie na terenach odległych od dużych metropolii, jest już także swobodnie dostępny dla użytkowników z terenów miejskich.

Zobacz również:

Parametry i czy warto korzystać z internetu od Eleona Muska?

Internet Starlink ma dwie główne i przy tym niepodważalne zalety. Pierwszą z nich jest zasięg obejmujący większość naszej planety. Jak zapowiada Elon Musk, wraz ze zwiększeniem ilości satelitów na orbicie ostatecznie usługa obejmie wszystkie zakątki świata. To natomiast oznacza, że najbardziej skorzystają w tym przypadku właśnie osoby zamieszkujące na terenach trudno dostępnych, będących poza zasięgiem klasycznych usług internetowych. To także dobre rozwiązanie, jeśli z jakichś przyczyn, np. uwarunkowań geograficznych, sygnał naszego dostawcy jest ograniczony i ulega częstym zakłóceniom. Pozornie wydawać by się mogło, iż internet w takich miejscach zawsze będzie „słabszy” i wolniejszy, ale w przypadku Starlinka nie ma to znaczenia, ponieważ sygnał przesyłany przez satelity nie podlega standardowym przeszkodom.

Widok Ziemi z orbity
Satelity Starlink łączą się z miejscami na całej kuli ziemskiej. Unsplash

Co więcej, prędkość usługi SpaceX jest imponująca. Przykładowo, w Polsce prędkość transmisji danych waha się w zależności uwarunkowań, jednak jej średnia oscyluje w okolicach 130 Mb/s. Porównywalnie, w odniesieniu do światłowodów internet ten jest prawie dwa razy szybszy. Opóźnienia także są niewiarygodnie niskie, wynosząc od 20 do 40 ms.

Tak więc jeśli zależy nam na tak wydajnym i szybkim przesyle danych, to Starlink spełnia te wymagania. Zanim jednak skusimy się na tę usługę, należy się dobrze zastanowić, czy koniecznie potrzebujemy takiej prędkości i w miejscu naszego zamieszkania inny operator nie zapewni nam optymalnych do naszych potrzeb parametrów. Dlaczego? Choćby ze względu na cenę rozwiązania, ale nie tylko.

Pod względem parametrów i zasięgów internet Starlink jest wyjątkowo konkurencyjny dla innych usług tego typu. Ma on jednak jeden, za to spory minus - cenę. Ta jest bowiem nie tylko bardzo wysoka, jak na warunki w naszym kraju, ale w dodatku wciąż się zmienia. W ciągu zaledwie kilku miesięcy od startu usługi w Polsce jej cena zmieniła się już kilka razy. To natomiast sprawia, że firma za nią stojąca wydaje się mało wiarygodna z punktu widzenia konsumenta. Szczególnie, że jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z internetu od Starlink musimy kupić tzw. pakiet startowy, który sam w sobie jest sporym wydatkiem.

Jego obecna cena dla pakietu domowego wynosi bowiem obecnie 2720 złotych, a od tego dochodzi jeszcze 110 zł za koszt wysyłki. Z kolei zestaw sprzętu do abonamentu typu biznes dla firm to już wydatek 13600 zł, plus 337 złotych za obsługę. W skład zestawu startowego, umożliwiającego odbiór sygnału satelitarnego, wchodzą:

  • Antenę wraz z podstawą,
  • router,
  • okablowanie,
  • zasilacz.

Oczywiście sam sprzęt do odbioru internetu Starlink nie wystarczy i konieczna jest zapłata comiesięcznego abonamentu, aby korzystać z tej usługi.

Obecnie ceny internetu Starlink prezentują się następująco:

  • internet domowy Starlink - 335 zł
  • Starlink Roaming (globalnie) - 430 zł
  • Starling biznes dla firm to trzy abonamenty za 1009 zł, 2017 zł lub 6052 zł za miesiąc
  • Stralink mobility dla samochodu - 1 384 zł (plus 13601 zł za sprzęt)

Dostępne są także pakiety abonamentu Starlink dla łodzi (1384 zł miesięcznie i 13601 zł za sprzęt).

Jak zamówić? To proste

Jeśli jednak zdecydujecie się na tę usługę, to internet Starlink zamówicie w prosty sposób poprzez oficjalną stronę internetową Starlink.com. Znajdziecie tutaj również inne, przydatne informacje oraz sprawdzicie dostępność usługi pod swoim adresem.

Koniec 2022 roku nie okazał się korzystny dla osób, które wykupiły Internet Starlink oferowany przez firmę Elona Muska. Otóż jedną z dotychczasowych zalet oferowanej usługi satelitarnej był nielimitowany dostęp do internetu po wykupieniu odpowiedniego pakietu. Niestety podobnie jak cena, to również się zmieniło, za sprawą wprowadzonych od grudnia limitów.

Niestety to prawda, już od grudnia minionego roku obowiązuje nowa polityka, w ramach której optymalna prędkość Internetu Starlink obejmuje transmisję danych do 1TB. Po przekroczeniu tego progu, jak bywa u większości dostawców, przesył danych znacznie zwolni. Cóż, kolejny minus, szczególnie biorąc pod uwagę zaskakujące wprowadzenie nowych limitów, bez wcześniejszych zapowiedzi. Z dobrych wiadomości jednak jest to, iż sama jakość Internetu Starlink stale wzrasta, bowiem SpaceX wyprowadza na orbitę nowe, ulepszone satelity Starlink.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Internet Starlink - cena, limity, dostępność w Polsce i nie tylko. Czy warto skorzystać z internetu satelitarnego Elona Muska? - GRA.PL

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto