Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Innowacyjny Mixer" w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni [ZDJĘCIA]

Lechosław Dzierżak
Lechosław Dzierżak
Co wspólnego ma ze sobą ustalanie nowych zasad znanych gier karcianych czy wymyślanie nowych zastosowań dla porcelanowego kubka z innowacjami społecznymi? Uczestnicy zajęć „Innowacyjny Mixer” udowadniają, że wiele! Z pomocą projektanta i badacza gier Piotra Milewskiego na kilka kreatywnych sposobów szukają nowatorskich pomysłów, których wdrożenie ułatwi życie osobom zależnym i ich opiekunom.

Pomysły, które ułatwiają życie

Warsztaty „Innowacyjny Mixer” odbywają się w Laboratorium Innowacji Społecznych (al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni). To wydarzenie towarzyszące projektowi Inkubator Pomysłów, realizowanego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Gminą Miasta Gdyni, Miastem Stołecznym Warszawa oraz ECORYS Polska Sp. z o.o.

- Szukamy osób z pomysłami jak pomóc stać się bardziej niezależnym m.in. osobom starszym, niepełnosprawnym, dotkniętym wykluczeniem społecznym oraz ich opiekunom. Chcemy im pomóc przekuć koncepcję w konkretne plany, dlatego w gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych oraz warszawskim Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy’ uruchomiliśmy Inkubatory Pomysłów – mówi Katarzyna Ziemann, koordynatorka projektu z ramienia LIS - Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie ekspertów na rozwój idei, a część z nich otrzyma także grant finansowy na ich przetestowanie.

Przykładem takich innowacji społecznych może być np. program polegający na łączeniu studentów poszukających mieszkania z osobami starszymi, które mają wolne pokoje w swoich domach. Młodzi otrzymują bezpłatny nocleg, a seniorzy towarzystwo. Innym przykładem może być np. mobilna pralnia dla osób starszych zamieszkujących obszary wiejskie.

Każdy jest kreatywny

- Nie narzucamy niczego, ale żeby pomóc uczestnikom projektu wskazujemy kilka obszarów tematycznych. Mogą, ale nie muszą, oprzeć na nich swoje projekty. Wśród nich są m.in. sieć oparcia dla osób doświadczających kryzysów psychicznych, przeciwdziałanie osamotnieniu korzystających usług opiekuńczych czy czasowe odciążenie opiekunów osób zależnych – mówi Katarzyna Ziemann.

Wstępne koncepcje ma już grupa około 20 uczestników „Innowacyjnego Mixera”. Dopracowują je na warsztatach kreatywności z Piotrem Milewskim. - Funkcjonuje szkodliwy globalny mit, według którego kreatywność jest wrodzona. Ja chcę udowodnić uczestnikom warsztatów, że to cecha każdego z nas. Tylko z czasem o tym zapominamy, bo nasz system edukacji nie jest nastawiony na wsparcie w rozwoju kreatywności. zabawą. Przećwiczmy trzy różne biznesowe metody pracy nad ideacją i kreacją nowych pomysłów – mówi Piotr Milewski.

Uczestnicy warsztatów niechętnie jeszcze odkrywają szczegóły dotyczące swoich pomysłów. Przekonują jednak, że ich realizacja przyniesie wiele dobrego dla osób potrzebujących wsparcia.

- Na co dzień pracujemy z osobami starszymi, bezdomnymi, a także osobami młodymi z różnego typu problemami. Mamy kilka wstępnych pomysłów na to, jak im pomóc. Mamy nadzieję, że w ramach tego projektu uda nam się te pomysły dopracować oraz docelowo zrealizować – mówiła Maria Sobczyk, jedna z uczestniczek.

W pierwszym naborze pomysłów do Inkubatora zakwalifikowało się 18 projektów z 50 zgłoszonych, a sześć z nich realizowanych będzie w Gdyni. Jeszcze do 12 marca trwać będzie drugi nabór pomysłów. Więcej informacji o projekcie na stronie www.innowacjespoleczne.org.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto