Inauguracja Roku Akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Gdańskim [zdjęcia]

Katarzyna Gruszczyńska
Inauguracja Roku Akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Gdańskim Przemek Świderski
28 tysięcy studenów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów. Właśnie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019.

Tradycyjnie inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się wprowadzeniem orszaku Senatu Uniwersytetu Gdańskiego i uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał rektor uczelni prof. Jerzy Gwizdała, który przywitał wszystkich zebranych gości.

JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała w swoim wystąpieniu przypomniał sukcesy naukowców i studentów w minionym roku, podziękował całej społeczności akademickiej UG za zaangażowanie i pracę na rzecz uczelni.

- Kolejne lata rozwoju Uniwersytetu cechować będzie tworzenie nowej jakości w kształceniu, badaniach naukowych i współpracy z otoczeniem. Kształcenie obejmie szerszy wachlarz kierunków wzbogaconych o nowe wartościowe treści programowe przekazywane innowacyjnymi metodami nauczania. Badania naukowe będą realizowane zaawansowanymi metodami i obejmą nowe obszary tematyczne odpowiadające potrzebom współczesnego świata, kraju i regionu. Wzmacnianie potencjału rzeczowego i kapitału intelektualnego będzie się odbywało w ramach coraz intensywniejszych powiązań z partnerami zagranicznymi i krajowymi - zapowiedział.

Zwracając się do licznie zgromadzonych na inauguracji studentów pierwszego roku, podkreślił: - Chciałbym, aby Uniwersytet od dzisiaj stał się dla was drugim domem. Studia to wysiłek zdobywania wiedzy, nabywania umiejętności i stopniowego realizowania marzeń, ale też czas na rozwijanie własnych pasji, zainteresowań i przyjaźni.

Wykład inauguracyjny pt. „Wady rozwojowe i choroby genetyczne człowieka w sztuce” wygłosił prof. Janusz Limon, prezes gdańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie uświetnił koncert Akademickiego Chóru UG.

W dniu inauguracji Uniwersytet Gdański otrzymał od wicepremiera Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obligacje skarbowe na finansowanie zadań inwestycyjnych w kwocie 31 825 000 złotych.

Na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2018/2019 uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów, z czego niemal 8 tysięcy to studenci studiów stacjonarnych, a ponad 2 tysiące stanowią studenci studiów niestacjonarnych. Dodajmy, że są to liczby, które jeszcze się zmienią, ponieważ wciąż trwa rekrutacja. Dokładne dane będą znane na koniec października.

W roli studentki I roku filologii germańskiej zadebiutowała Weronika Paszkiewicz.

- Troszkę się denerwuję, jeszcze nikogo nie znam, szczególnie, że przyjechałam na studia do Gdańska z Białorusi – powiedziała nam.
- Interesuję się germanistyką, w przyszłości chciałabym zostać tłumaczem symultanicznym – dodała.

Warto zaznaczyć, że w tym roku największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się: Filologia angielska (10,74 kandydatów na miejsce), Psychologia – 10,44, Zarządzanie instytucjami artystycznymi, specjalność menedżerska – 10,08, Skandynawistyka – 9,17, Psychologia pracy i biznesu – 8,78, Kryminologia – 8,28, Psychoseksuologia – 7,18, Bezpieczeństwo narodowe – 6,44, Sinologia – 6,03, Genetyka i biologia eksperymentalna – 6,03 (jest to nowy kierunek w roku akademickim 2018/2019).

W zakresie kierunków ścisłych i związanych z naukami ścisłymi największym zainteresowaniem cieszyły się Genetyka i biologia eksperymentalna (6,03 kandydata na miejsce), Informatyka (4,71), Biotechnologia (3,46) i Biologia medyczna (3,06).

Na Uniwersytecie Gdańskim można studiować 78 kierunków w zakresie 223 specjalności. W roku akademickim 2018/2019 zostały uruchomione nowe kierunki, m.in. Genetyka i biologia eksperymentalna oraz Ochrona zasobów przyrodniczych. Programy studiów powstają we współpracy z praktykami, ekspertami w poszczególnych dziedzinach. Uczelnia wykorzystuje w tym zakresie wiedzę i doświadczenie przyszłych pracodawców, którzy stwarzają także możliwości atrakcyjnych praktyk i staży.

Gdańska uczelnia uzyskuje bardzo dobre notowania w międzynarodowych rankingach. Jako jedna z 14 polskich szkół wyższych znalazła się wśród tysiąca najlepszych światowych uczelni akademickich w międzynarodowym rankingu QS World University Ranking 2019.
Może również pochwalić się uzyskaniem 10 pozycji w rankingu uniRank Polish University Ranking 2018. Uczelnia znalazła się także na liście najlepszych uniwersytetów na świecie w Światowym Rankingu Dziedzinowym (ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2018) w dyscyplinie Environmental Science & Engineering. Warto też zauważyć obecność Uniwersytetu Gdańskiego w Emerging Economies University Ranking 2018.

Wydarzenie odbyło się 1 października 2018 roku w Sali Teatralnej budynku Neofilologii na terenie Bałtyckiego Kampusu UG.

Peryskop

Wideo

Materiał oryginalny: Inauguracja Roku Akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Gdańskim [zdjęcia] - Gdynia Nasze Miasto

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim
10 tys studentów? Po co? Połowę wyrzucają po pierwszym semestrze a 1/4 po drugim... może od razu przyjąć tylko 2500 sztuk. Po co te zabawy w studiowanie? Dla kasy?
M
Młody człowiek
Dość tych komunistów i alkoholików!!!!
Dodaj ogłoszenie