I liga: Arka wciąż bez zwycięstwa. Punkty uciekają, ale w Gdyni nie panikują

Janusz Woźniak
Tomasz Bołt
Pierwszy remis z Wartą Poznań to nie był zły wynik. Lepiej miało być w drugiej kolejce, kiedy nad morze przyjechał Piast Gliwice. Niestety, to były tylko pobożne życzenia. Arka ponownie nie potrafiła wygrać. Zremisowała 2:2. Z sześciu punktów do zdobycia na własnym boisku gdyńscy piłkarze musieli się zadowolić dwoma. Gdynianie na razie nie wygrali, ale też i nie przegrali.

W piątkowy wieczór Arka zaczęła mecz z Piotrem Kasperkiewiczem w linii pomocy, a kapitan drużyny Michał Płotka nie załapał się nawet od meczowej "18", oddelegowany do towarzyskiej gry w zespole rezerw. Kibice dopingowali żółto-niebieskich, licząc na emocje i piłki w siatce gliwickiego Piasta.

Po kilku minutach meczu goście zaczęli grać coraz składniej, a ich wizyty w pobliżu pola karnego Arki wyraźnie stanowiły zaskoczenie dla obrońców gospodarzy. W 16 minucie Sławomir Mazurkiewicz był tak zaskoczony, że kopnął piłkę do własnej bramki. Samobój i 0:1 w Gdyni. Niestety, to nie był koniec nieszczęść i gapiostwa obrońców Arki. Gliwiczanie szybko się zorientowali, że na przedpole Arki najłatwiej się dostać lewą stroną boiska i właśnie taka akcja przyniosła im w 23 minucie powodzenie.

Rezultat kompromitujący Arkę

Nagranie z tej akcji polecam pokazywać podopiecznym Nemca aż do znudzenia - bo gra w linii nie oznacza wcale stania w jednym miejscu, bez zwracania uwagi na ustawienie piłkarzy przeciwnika pod bramką. A Wojciech Kędziora miał tyle miejsca i czasu, że strzelając z kilku metrów do siatki, nie mógł nie trafić. 0:2 to był już rezultat, który kompromitował Arkę.

- Nie ma co ukrywać, że pierwsze pół godziny tego meczu praktycznie przespaliśmy - przyznał po jego zakończeniu Damian Krajanowski.

Bardziej szczery i jednocześnie dosadny w ocenie był środkowy obrońca Krzysztof Łągiewka:

- Dawno tak słabego meczu nie zagrałem. Nie minęło pół godziny, a dostaliśmy dwa razy "po twarzy" i nie bardzo wiedzieliśmy, co się z nami dzieje.
A mogło być jeszcze gorzej, gdyby w 37 minucie Marcin Juszczyk nie wygrał pojedynku sam na sam z Tomaszem Podgórskim albo gdyby ten drugi, zamiast strzelać, podał piłkę do stojącego samotnie pod pustą bramką Arki Kędziory.

Arkowcy podnieśli się

Przegrywając trzema golami, gospodarze już by się zapewne w tym meczu nie podnieśli. Na szczęście scenariusz gry do przerwy ułożył się po ich myśli. Tuż przed końcem pierwszej połowy gry Janusz Surdykowski zdobył strzałem głową kontaktowego gola i końcowy wynik meczu ciągle był sprawą otwartą.

W przerwie trener Nemec pozostawił w szatni zagubionego w środkowej linii Piotra Kuklisa i wprowadził na boisko Pawła Czoskę. Pół godziny na zaprezentowanie swoich umiejętności otrzymał też Mirko Ivanovski i ofensywne akcje gospodarzy nabrały większego rozmachu. Już minutę po wejściu na boisko Ivanovski wywalczył rzut karny, a Ensar Arivofić zamienił strzał z 11 metrów na wyrównującego gola.

ZDJĘCIA Z MECZU Z PIASTEM GLIWICE

Obie drużyny miały prawie 30 minut na zdobycie zwycięskiej bramki. I trzeba przyznać, że bliżsi szczęścia byli goście, a dokładniej Adrian Świątek, ale wówczas znowu na wysokości zadania stanął w gdyńskiej bramce Juszczyk, broniąc w efektowny sposób w sytuacji sam na sam z napastnikiem Piasta.

- Chyba powinniśmy się cieszyć z tego remisu - przyznał Marcin Radzewicz, którego w 73 minucie zamienił na boisku Bartłomiej Niedziela, będąc jednocześnie 12 debiutantem w zespole Arki.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!