Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczne armaty w Redłowie odrestaurowane. Można je już zwiedzać [ZDJĘCIA]

gp
Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków
Historyczne relikty z czasów zimnej wojny – armaty stanowisk ogniowych w Redłowie zostały poddane bieżącej konserwacji, oczyszczeniu i malowaniu. Koniecznie trzeba wybrać się na żółty szlak Kępy Redłowskiej i obejrzeć odnowione stanowiska artyleryjskie.

Odrestaurowane armaty są najbardziej efektowną częścią 11. Baterii Artylerii Stałej (BAS) w Gdyni Redłowie. 11. BAS to najlepiej zachowana bateria nadbrzeżna w Polsce, a jednocześnie najatrakcyjniejszy zabytek militarny w Gdyni.

Bateria redłowska wchodziła w skład 31. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej, formowanego w latach 1946-1959 wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Międzyzdrojów aż do ujścia Wisły. Usytuowana na wysokim klifie około 50 m n.p.m., miała bronić podejść do Portu w Gdyni Oksywiu - Głównej Bazy Marynarki Wojennej.(...) W 1963 r. rozpoczęła się stopniowa redukcja wojska, która ostatecznie zakończyła się 12 marca 1974 r. decyzją o rozformowaniu jednostki. Opuszczona, narażona na niszczące działanie czasu, przyrody i ludzi, bateria redłowska ulegała stopniowemu procesowi niszczenia - podaje gdynia.pl. - Dopiero rok 2005 przyniósł ponowne zainteresowanie baterią i początek stopniowej rewaloryzacji stanowisk ogniowych.

Do przywrócenia świetności armatom włączyły się takie organizacje jak: Pomorskie Stowarzyszenie Ochrony Fortyfikacji „Reduta”, Pomorskie Forum Eksploracyjne, Pomorska Komisja Krajoznawcza PTTK, Marynarka Wojenna, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, Rada Dzielnicy Redłowo, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni oraz prywatne firmy. I udało się. Remont zabytkowych armat sfinansowano z budżetu Gminy Gdynia, a go wykonała firma STUDNIAK DESIGN.

Historyczne armaty w Redłowie można już zwiedzać

Część obiektów 11. Bateria Artylerii Stałej (BAS) leży w granicach zamkniętej jednostki wojskowej w północno – zachodniej części Rezerwatu „Kępa Redłowska”. Odremontowane stanowiska ogniowe z armatami znajdują się jednak na ogólnodostępnym terenie - ok. 700 m na południe od Polanki Redłowskej. Prowadzi do nich żółty Szlak Kępy Redłowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto