Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa na Pomorzu 2018. Wciąż dużo zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Monika Jankowska
Na Pomorzu grypa nie odpuszcza - mimo że mamy już kwiecień
Na Pomorzu grypa nie odpuszcza - mimo że mamy już kwiecień 123rf
Grypa na Pomorzu nie odpuszcza. Zima już za nami, ale liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne jest wciąż wysoka. Od września 2017 roku do marca 2018 włącznie w województwie pomorskim grypa zaatakowała ponad 630 tys. osób. To o 9 proc. więcej niż w sezonie poprzednim!

Grypa na Pomorzu. Prawie 650 tys. zachorowań

- Województwo pomorskie znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - alarmują specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu zajęło woj. mazowieckie, w którym, według najnowszych danych zachorowało niemal 750 tys. osób. Na Pomorzu liczba ta wyniosła aż 632 735! A w całym kraju od września do marca odnotowano prawie 4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - z tego 13,5 tys. przypadków wymagało hospitalizacji.

Jak można się zarazić grypą?

Grypą można zarazić się poprzez drogę kropelkową - bezpośrednio od kaszlącego (kichającego) chorego albo poprzez dotykanie przedmiotów, których on używał (uwaga na klamki!). Dlatego tak ważne jest niezbliżanie się do chorych oraz częste i dokładne mycie rąk.

Choroba rozwija się w ciągu 18 do 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu. Trwa, jeśli nie dojdzie do powikłań, zazwyczaj około 7 dni.

Objawy grypy. Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jakie objawy powinny zaniepokoić chorego? Przede wszystkim:

  • wysoka gorączka,
  • bóle mięśni i głowy,
  • złe samopoczucie (uczucie rozbicia).

Pojawiają się również m.in. kaszel, ból gardła i duszność.

Grypa bardzo często niestety mylona jest z przeziębieniem. Jak odróżnić te choroby? Przy przeziębieniu najczęściej nie występują: wysoka gorączka (powyżej 38,6), uczucie rozbicia i bóle mięśni.

Jeśli chory zauważy u siebie niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza i zrezygnować z pójścia do pracy. Grypy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci.

- Wielokrotnie podkreślamy, że jeśli chory zauważy u siebie niepokojące objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza i zrezygnować z pójścia do pracy - mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. I dalej ostrzega: - Grypy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci. Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni są czynnikami ryzyka, np. wiek, choroby przewlekłe, otyłość. Obecność dwóch i więcej czynników nawet 200-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia powikłań.

W związku z tym, że grypa jest chorobą wywołaną przez wirusa, nie leczy się jej antybiotykami. Te lekarze stosują dopiero, gdy dojdzie do bakteryjnych powikłań.

Podczas grypy najważniejsze jest, aby pacjent leżał w łóżku, zbijał wysoką gorączkę lekami typu paracetamol lub ibuprofen oraz bardzo dużo pił.

Grypa na Pomorzu. Jak wygląda sytuacja w przychodniach?

A jak wygląda aktualna sytuacja w naszych przychodniach? - Chorych faktycznie jest sporo, wcale nie mniej niż w środku zimy - mówi Alicja Mączewska, lekarz internista z NZOZ „Stary Chełm“ w Gdańsku. - Ostatnio mieliśmy do czynienia z anomaliami pogodowymi, więc ludzie częściej chorowali.

Ostatnio mieliśmy do czynienia z anomaliami pogodowymi, więc ludzie częściej chorowali.

W szwach pękają także przychodnie w innych miastach. - Około 60 proc. pacjentów, którzy się do mnie zgłaszają, to ludzie z infekcjami górnych dróg oddechowych o charakterze grypopodobnym - mówi lek. Wojciech Wieczorek, prowadzący prywatną praktykę lekarską w Gdyni i przyjmujący także w Centrum Medycznym Imed w Rumi.

Dodaje, że nie można mieć całkowitej pewności, kiedy grypa w końcu odpuści, ale przypadków zachorowań powinno być z dnia na dzień coraz mniej.

Groźna grypa - kto musi szczególnie uważać?

Grypa jest szczególnie niebezpieczna:

  • dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla
  • cukrzyków,
  • seniorów,
  • kobiet w ciąży i
  • małych dzieci.

Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka, jednakże zachorować może każdy. Specjaliści twierdzą, że najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które pozwalają uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto