Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grabówek się bawi. W weekend wielkie święto gdyńskiej dzielnicy

Ksenia Pisera
T. Bołt
Będą wycieczki z przewodnikiem, gra miejska, festyn, koncerty i warsztaty. Mieszkańcy Grabówka świętować będą z rozmachem. To pierwsza tak duża impreza w historii dzielnicy. O zaangażowaniu lokalnej społeczności, gdańskich senatorach i albumie ze zdjęciami - pisze Ksenia Pisera

"Miejsce gdzie rosną Graby" - to definicja nazwy Grabówek. Dawna osada, która powstała setki lat przed Gdynią, już w niedzielę - 20 maja - będzie obchodzić największe święto mieszkańców. Podczas tej jednodniowej imprezy będzie okazja zobaczenia, co na co dzień i po cichu dzieje się w dzielnicy - od warsztatów i pokazów teatralnych, pokazów sztuk walki i nauki tańca hip-hop, przez projekcję filmów z Grabówkiem w tle. Lokalni artyści zaprezentują swoje prace w ulicznej galerii. Ma być z rozmachem - z kolorową paradą i festynem dla wszystkich mieszkańców. Po kolejnych atrakcjach uczestników imprezy wozić będzie specjalny, zabytkowy autobus.

Rozliczamy rady dzielnic: Grabówek zrealizował wszystkie plany na tak. Oprócz jednego

Grabówek tętni życiem

Święto Grabówka podzielone jest na dwie części. Od godz. 10 do godz. 14.30 mieszkańcy Gdyni i turyści będą mogli wziąć udział we wszystkich atrakcjach, które nakręcają życie w dzielnicy. Drzwi otworzą szkoły, instytucje kulturalne, a nawet całe osiedla.

- Spotkaliśmy się z ogromnym entuzjazmem, gdy zapraszaliśmy do współpracy kolejne instytucje - mówi Danuta Sadowska, radna dzielnicy i jedna z organizatorek imprezy. - Mieszkańcy dzielnicy bardzo potrzebują tego święta, pierwszy raz organizujemy tak duże przedsięwzięcie.

Druga część imprezy odbędzie się w plenerze. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w zabawie łączącej podchody, happening i gry komputerowe. To gra miejska organizowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Drużyny 2-3-osobowe będą rozwiązywały tajemnice dzielnicy od godz. 11 do 14. Zapisać się będzie można jeszcze przed grą, na boisku Akademii Morskiej, skąd wyruszą gracze.

Kolejną atrakcją Święta Grabówka będzie przemarsz - uczestnicy wyruszą o godz. 14.30 spod biblioteki przy ul. Morskiej 113. Mogą wziąć w nim udział wszyscy - zarówno uczestnicy Święta Grabówka, mieszkańcy dzielnicy, Gdyni, jak i innych części Trójmiasta. Parada skieruje się na festyn, na boisko Akademii Morskiej.
- Będzie można zobaczyć występy uczniów okolicznych szkół - zachęcają organizatorzy. - O godzinie 19.30 rozpocznie się godzinny koncert bardów z Grabówka. Wystąpią Jerzy Stachura, Janusz Pietrzak i Iza Łaskawska.

Inaczej niż dotychczas

Święto Grabówka organizują radni tej dzielnicy, we współpracy ze Stowarzyszeniem Hamulec Bezpieczeństwa.
- To święto możemy zorganizować dzięki dotacji, wygranej w miejskim konkursie - mówi Danuta Sadowska. - Pomysły zaczęły się mnożyć i imprezie towarzyszyć będzie więcej atrakcji niż się spodziewaliśmy na początku. Przejrzeliśmy materiały z poprzednich imprez, organizowanych przez inne dzielnice. Zdecydowaliśmy się na inną formułę, chcieliśmy zaangażować jak najwięcej instytucji działających w dzielnicy. Gdy wygraliśmy konkurs, zdecydowaliśmy się także na stworzenie albumu ze zdjęciami z dzielnicy.

Album będzie ilustrowany fotografiami oraz zdjęciami pejzaży i miejsc szczególnych dla dzielnicy. Znajdą się tam również opisy historii, ważniejszych wydarzeń, informacje o patronach ulic, szkolnictwie, budownictwie i nowych osiedlach, a także o kulturze i mieszkających tu artystach.
To jednak nie jedyna okazja, żeby poznać historię tej dzielnicy. Po zabytkowych miejscach dzielnicy uczestników święta oprowadzi przewodnik turystyczny. Specjalny program edukacyjny, wraz z atrakcjami dla dzieci, przygotują Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Dom Kultury. Wycieczki będą wyruszać z boiska Akademii Morskiej o godz. 11.30, 13.30, 14.30. Na spacer można się zapisać pod numerem telefonu 58 621 77 51.

Najpierw osada, później dzielnica

Chyba mało kto wie, jak długą historię ma ta gdyńska dzielnica. Pierwsza wiadomość o osadzie Grabówek pochodzi z dokumentu z 1346 roku. Spory o to, czy tę dawną osadę przyłączyć do Gdyni, czy może do Chyloni, czy będzie należeć do kartuzów, czy gdańskich senatorów, toczyły się przez wiele lat. W 1926 roku Grabówek stał się w końcu jedną z dzielnic Gdyni. Wówczas, zgodnie z ustawą o rozbudowie miast, jako własność państwowa, przeznaczony został dla instytucji państwowych oraz zrzeszeń komunalnych i spółdzielczych.

Gdynia: Najbrzydsze przystanki SKM: Gdynia Grabówek

Zgodę na zakup terenu jako pierwsze otrzymało Spółdzielcze Stowarzyszenie Osad Własnych Oficerów Marynarki Wojennej, które postawiło tzw. bloki oficerskie w narożniku ulic Morskiej i Surmana oraz domy jednorodzinne przy ulicach Kapitańskiej i Komandorskiej.
Najstarsi mieszkańcy Grabówka żyją w dzielnicy od 1928 roku!

Program święta grabówka

ATRAKCJE W PRZESTRZENI DZIELNICY
 Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Grabowo 2 - w godz. 13-14 zajęcia w otwartych pracowniach MDK, m.in. sala baletowa i wokalna
 3 Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Morska 113 - w godz. 10-14.30 m.in. turnieje gier planszowych, bookcrossing, zabawy
 Gimnazjum nr 4, ul. Okrzei 6 - godz. 11-14, turnieje sportowe, prezentacje drużyn "Odysei Umysłu", spektakl uczniów klasy teatralnej
 Gdyńska Szkoła Społeczna, ul. Kapitańska 37 - wystawa zdjęć
 Centrum Tańca Szczepan, ul. Lelewela 17 - godz. 12-15, lekcje tańca, zumba
 KS Galeon, ul. Morska 89/91 - 13.30-14.30 pokazy sztuk walki
 Bajkowo, ul. Grabowo 5b - godz. 10-15 gry i zabawy dla dzieci
 Osiedle Semeko "Horyzonty Gdyni" - godz. 10-14, oglądanie mieszkania pokazowego na osiedlu, atrakcje dla dzieci zorganizowane na boisku Technikum Chłodniczego, stoisko robotów mobilnych przygotowane przez uczniów ZSCHIE
 Klub Studencki Bukszpryt, ul. Morska 81-87 - pokazy filmów z Grabówkiem w tle, godz. 14-16 -"Czarny czwartek", 16-18 - "Miasto z morza"
 Księgania Gdańskiego Domu Książki "Eureka", ul. Okrzei 7-9 - tego dnia rabat 10 proc. na książki. W godz. 11-12 czytanie bajek dla dzieci, godz. 14 spotkanie z poetką p. Jolantą Kmieć-Saburą
 Gdyńskie Stowarzyszenie "Familia", ul. Morska 89 - godz. 12-14 zajęcia plastyczne, turniej gry IPN "Kolejka"
 Clinica Medica, ul. Mireckiego 11 - badania dla seniorów
 Sala Tradycji AM, ul. Morska 83 - godz. 11-17 zwiedzanie

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto