Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew. XX Vivat Vasa! przybywajcie 7-8 sierpnia 2021

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Waldemar Kosiński/Studio Art F/X
Zaledwie tydzień dzieli nas od jubileuszowej XX edycji Vivat Vasa! Głównym wydarzeniem przedsięwzięcia będzie widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 7-8 sierpnia 2021 roku tradycyjnie już na łąkach nadwiślańskich, u stóp Zamku w Gniewie.

Już po raz 20. Gniew będzie areną największego w Polsce Festiwalu Historycznego promującego kulturę, obyczaje, rzemiosło i wojskowość XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W roku 2002, doświadczone organizacją inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, gniewskie grupy rekonstrukcyjne i ich liderzy, na czele z kasztelanem Jarosławem Struczyńskim, przystąpili do realizacji nowego projektu pod nazwą „VIVAT VASA! Bitwa pod Gniewem 1626”. Przedsięwzięcie to zainicjowało rozwój XVII – wiecznego odtwórstwa historycznego w Polsce.

Bitwa Dwóch Wazów, to starcie pomiędzy siłami Rzeczypospolitej i Szwecji, do którego doszło w dniach od 22 września do 1 października 1626. Przypomnijmy te wydarzenia sprzed 395 lat.

Podczas Bitwy pod Gniewem wojskami Polskimi dowodził Zygmunt III Waza, zaś na czele armii szwedzkiej stał również pochodzący z dynastii Wazów król Szwecji, Gustaw Adolf.

- Jest to bitwa uważana za nierozstrzygniętą, podczas której wojska Rzeczypospolitej pokrzyżowały Szwedom plany podboju Gdańska, zaś armia Szwedzka obroniła zamek w Gniewie - przypomina Jarosław Struczyński, kasztelan gniewski.

Tegoroczny Festiwal Historyczny realizowany będzie na rozległej przestrzeni obejmującej:

Stare Miasto Gniew, na terenie którego odbędzie się kolejny Jarmark Rzemiosła wraz z Pokazem Sztuki Kowalskiej im. Marcina „Gasa” Mańkowskiego, nawiązującym do tradycji Pokazów Kucia Artystycznego organizowanych w Gniewie od 1994 roku oraz występy artystów w Koncercie Muzyki Dawnej i Folkowej,

Wzgórze Zamkowe w Gniewie, na terenie którego rozegrany zostanie kolejny Gniewski Turniej Husarski, realizowany w ramach Ogólnopolskich Turniejów Polskiej Ligi Husarskiej, oraz zorganizowana zostanie Strefa Promocyjna Sił Zbrojnych RP w ramach Kampanii „Zostań Żołnierzem RP”,

Łąki Nadwiślańskie, na terenie których zlokalizowane zostanie Obozowisko Wojenne z dostępnymi dla zwiedzających obozami wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego oraz rozegra się główna, największa w Polsce inscenizacja historyczno-batalistyczna z udziałem husarii pt. „Bitwa pod Gniewem 1626”, poprzedzona musztrami i egzercerunkami wojsk uczestniczących w zmaganiach wojennych.

A na co można liczyć wybierając się na jubileuszową Vivat Vasę!?

W Festiwalu wezmą udział liczne grupy rekonstrukcji historycznej Polski, Czech i USA. Na polu bitwy, jak przed wiekami, stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w wydarzeniu udział weźmie ponad 200 wykonawców.

- Wśród rekonstruktorów będzie około 40 kawalerzystów - husarzy, rajtarów i jazdy lekkiej - mówi kasztelan.

"Braterska" bitwa rozgorzeje na nadwiślańskich błoniach. Spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty. Uczestnicy tego wydarzenia wezmą udział w żywej lekcji historii. Podczas pokazów w sposób łatwy i przyjemny, a przy tym niezwykle ekscytujący organizatorzy uczyć będą chlubnej historii Polski.

XX FESTIWAL HISTORYCZNY
“VIVAT VASA! BITWA POD GNIEWEM 1626”
Gniew nad Wisłą , 7-8 sierpnia A.D. 2021

Tak ubiegłoroczną Vivat Vasę "na kliszy" utrwalił Waldemar Kosiński ze Studia Art F/X

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto