Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńskie sokoły Bryza i Bosman mają już trzy pisklaki!

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"
Dokładnie 15 kwietnia o godzinie 10:55 para gdyńskich sokołów - Bosman i Bryza - doczekała się pierwszego w tym roku pisklęcia! Jednak już teraz mamy 3 pisklaki, do wyklucza pozostało tylko jedno, ostatnie jajko!

Po okresie inkubacji trwającym około 32 dni mamy już w Gdyni trzy wyklute pisklaki. Ich rodzicami są gdyńskie sokoły - urodzony w 2010 roku Bosman i młodsza o dwa lata Bryza.

Pierwsza pojawiła się w Gdyni samica, która do naszego miasta przyleciała w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Wkrótce dołączył do niej, z południa Polski - dokładnie z Wrocławia, samiec.

Początkowo w gnieździe nie było młodych. Pierwszy lęg miał miejsce w 2015 roku. Bosman i Bryza opiekowali się wtedy jednym pisklakiem - samiczką.

Wyklutym sokołom po trzech tygodniach założona zostanie specjalna obrączka. Gdyńska para jest jedną z około czterdziestu w Polsce. W Trójmieście obecnie przebywają trzy pary, druga w zakładach gdańskiego LOTOSU, trzecia natomiast w ciepłowni PGE w Gdańsku.

Codzienne życie w sokolich gniazdach można oglądać online na stronie stowarzyszenia, które od 2010 roku wypuściło ponad 700 młodych sokołów.

Sokół wędrowny jest niezwykle rzadkim w Europie ptakiem. Jego liczebność na Starym Kontynencie nie przekracza kilkuset par osobników. Ten piękny ptak żywi się głównie gołębiami, które chwyta zazwyczaj w locie na otwartej przestrzeni.

Bosman i Bryza mieszkają w gnieździe znajdującym się na kominie elektrociepłowni PGE w Gdyni.

W ratowaniu sokoła wędrownego ważna jest pomoc człowieka

Na terenach miejskich brak jest odpowiednich miejsc, gdzie ptaki mogłyby złożyć jaja, dlatego trzeba im budować odpowiednia miejsca lęgowe. Tylko dzięki ingerencji całościowej mamy obecnie sokoła w Polsce.

Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" cały czas prowadzi intensywne działania zmierzające do poprawy populacji sokoła, w tym głównym i najbardziej kosztownym jest reintrodukcja sokołów, czyli wypuszczanie młodych osobników pochodzących z hodowli do środowiska naturalnego. Corocznie stowarzyszenie wypuszcza kilkadziesiąt ptaków.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto