Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyński Program Rewitalizacji będzie gotowy do końca roku

Marcin Lange
Konsultacje miejskie w  sprawie rewitalizacji dzielnicy Witomino
Konsultacje miejskie w sprawie rewitalizacji dzielnicy Witomino Tomasz Bołt
Pięć spotkań z mieszkańcami, szereg wniosków i uwag oraz kilkuset uczestników - spotkania konsultacyjne w sprawie wyznaczenia w mieście terenów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji właśnie się zakończyły, same konsultacje trwają zaś do 29 lutego. Wnioski i uwagi do mające powstać Gminnego Programu Rewitalizacji można jeszcze składać do poniedziałku.

Ostatnie ze spotkań konsultacyjnych, dotyczące Witomina - Radiostacji, odbyło się we wtorek i wzięła w nim udział rekordowa liczba mieszkańców. Co ciekawe, było to zarazem pierwsze spotkanie, na którym mieszkańcy nie mieli zastrzeżeń do terenu, który ma zostać objęty rewitalizacją - obejmuje on dzielnicę Witomino -Radiostacja wydzieloną ulicami Chwarznieńską i Rolniczą.

- Mieszkańcy Witomina doskonale rozumieją ten podział. On nie wziął się znikąd. Jest widoczny od lat i zdecydowanie odbiega od standardów panujących w innych częściach Witomina - stwierdził podczas spotkania Paweł Brutel, radny Rady Miasta Gdyni (Samorządność).

Podobnego zdania był też Paweł Stolarczyk, szef klubu radnych PiS w RM Gdyni.

- Ten rejon wymaga głębokich zmian. Zresztą już przed laty wskazywałem na konieczność objęcia go rewitalizacją. I wówczas wskazałem dokładnie te same granice - powiedział Paweł Stolarczyk.

Mieszkańcy innych stref Gdyni, które mają zostać objęte programem odnowy, wskazywali jednak na konieczność poszerzenia terenów przeznaczonych do modernizacji.

- Spora część propozycji brzmi sensownie, jest sporo argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem - przyznaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Byliśmy już w zasugerowanych rejonach, aby je pod tym kątem przeanalizować. Te, jak i wszystkie inne propozycje, trafią na kolegium prezydenta i wtedy podejmiemy ostateczne decyzje - tłumaczy Guć.

Jeszcze w marcu pod głosowanie gdyńskich radnych trafić ma uchwała o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji, który ma powstać do końca roku. W ramach programu poprawić mają się warunki życia w czterech rejonach Gdyni - właśnie obrębu Witomina - Radiostacji, a także obszaru ulic Opata Hackiego i Zamenhoffa w Chyloni, terenu Dawnej Wsi Oksywie wraz z ulicami Dickmana i Śmidowicza oraz tzw. Pekinu. To te miejsca w Gdyni, w których sytuacja społeczna, gospodarcza i przestrzenna jest najgorsza, a więc wymaga pilnej interwencji. Prace, w przypadku trzech pierwszych rejonów, mają szansę na finansowanie unijne. W grę może wchodzić nawet do 50 mln zł. Kandydatury „Pekinu”, z różnych względów, nie zaakceptował Urząd Marszałkowski. Gdynia jednak postanowiła przeprowadzić rewitalizację „Pekinu” własnymi siłami.

Zakończyły się spotkania konsultacyjne, ale same konsultacje trwają do 29 lutego. Do tego czasu wszystkie materiały dostępne są na stronie

http://www.gdynia.pl/bip/komunikaty/8567_.html

, w InfoBoksie i Laboratorium Innowacji Społecznych PPNt Gdynia.

Tereny przeznaczone pod rewitalizację:

Teren Zamenhofa i Opata Hackiego

Obszar jest dobrze skomunikowany transportem zbiorowym. Przestrzenne problemy to przede wszystkim słaby stan infrastruktury drogowej, brak kanalizacji deszczowej oraz miejsc postojowych. Zaniedbania te utrwalają stereotyp osiedla,jako miejsca zapomnianego na mapie miasta. Zły stan terenów wspólnych, zupełny brak zagospodarowania, brak zieleni czy przyblokowych terenów rekreacyjnych potęguje problem złej jakości życia na osiedlu. Wysokie są tu wskaźniki osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, długotrwale bezrobotnych oraz liczby przestępstw.

Witomino - Radiostacja

To typowe, monofunkcyjne osiedle mieszkaniowe. Brakuje na nim przestrzeni rekreacyjnych i wyraźnej przestrzeni wspólnej nie będącej przestrzenią komunikacji. Brak zaprojektowanej i zróżnicowanej zieleni sprzyja utrwaleniu stereotypu przestrzeni publicznej jako niczyjej i anonimowej. Także tu odsetek osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, długotrwale bezrobotnych oraz liczba przestępstw jest bardzo wysoka.

Dawna Wieś Oksywie wraz z ulicami Dickmana i Śmidowicza

Rejon ten, podobnie jak cała dzielnica zlokalizowana w północnej części miasta, ma utrudniony dostęp do centrum Gdyni. Utrwala to wrażenie separacji terenu. Rekordowy jest tu liczba osób korzystających z pomocy społecznej - 12 procent.

„Pekin”

Wewnątrz osiedla brak podstawowego układu drogowego oraz infrastruktury miejskiej, takiej jak sieć gazowa czy kanalizacja deszczowa. Kanalizacja sanitarna znajduje się jedynie na obrzeżach. Rekordowa jest liczba przestępstw.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto