Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńska propozycja na majówkę. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźcie nasze propozycje

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Majówka w Gdyni. Co warto zobaczyć?
Majówka w Gdyni. Co warto zobaczyć? Przemyslaw Swiderski
Gdyńskie propozycje na majówkę zaczynają się już od piątku, 28 kwietnia. Na mieszkańców czeka teatr, pokazy naukowe, warsztaty rodzinne oraz oficjalne uroczystości miejskie podczas państwowych świąt. Gdzie warto się wybrać?

Majówka z Gdynią! Co, gdzie i kiedy?

Przypomnijmy, że podczas długiego weekendu majowego w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości z okazji święta flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 2 maja w południe na Nabrzeżu Pomorskim i pokładzie okrętu ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczystość z asystą honorową Marynarki Wojennej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Majówka w Gdyni. Co warto zobaczyć?
Majówka w Gdyni. Co warto zobaczyć? Przemyslaw Swiderski

Natomiast w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny odbędzie się msza święta. Godzinę później sprzed kościoła wyruszy przemarsz. Uczestnicy przejdą ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury, Słowackiego do pomnika Konstytucji 3 Maja, gdzie o godz. 11.40 odbędą się – z udziałem wojskowej asysty honorowej – centralne uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Centrum Nauki Experyment wita maj przez ponad tydzień, od 29 kwietnia do 7 maja! Co na Was czeka w tym czasie? Między innymi kosmiczne pokazy naukowe, warsztaty rodzinne inspirowane dokonaniami Mikołaja Kopernika i oczywiście pięć interaktywnych wystaw stałych.

Warsztaty rodzinne

To będzie kopernikowska i multidyscyplinarna majówka wypełniona zagadkami, eksperymentami oraz ogromną dawką wiedzy! Astrowarsztaty zostaną zorganizowane w dwóch odsłonach, dostosowanych do wieku uczestników. O godz. 10.00, 12.00 i 14.00 odbywać się będą warsztaty dla młodszych dzieci (powyżej 3 lat), a o godz. 11.00, 13.00 i 15.00 dla starszych (powyżej 6 lat).

Pokazy naukowe

Kosmosu nie zabraknie również podczas pokazów naukowych, które w Experymencie będą odbywać się codziennie od 29 kwietnia do 3 maja. Choć każdy z nich będzie dotyczył innej dziedziny nauki, to wszystkie nawiążą do eksploracji kosmosu, obserwacji nieba, astronomii lub życia na innych ciałach niebieskich. Podczas pokazów goście CNE dowiedzą się m.in. jak wygląda codzienność astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w jaki sposób chemia pomaga w poszukiwaniach życia pozaziemskiego i dlaczego niektóre mgławice „świecą” różnymi kolorami, a inne wyglądają jak czarne plamy. Pokazy odbędą się o godz. 11.00 i 14.00, a bardziej szczegółowe informacje o wszystkich z nich można znaleźć na stronie.

Majówka teatralna

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 29 i 30 kwietnia na prapremierowe przedstawienia „Jądra ciemności” Josepha Conrada w adaptacji Pawła Huellego i reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Uznane za jedną z najważniejszych powieści XX wieku „Jądro ciemności” to zapis podróży do mrocznych granic ludzkiej psychiki. Zderzenie człowieka Zachodu, powodowanego żądzą zarobku, z dziką, pierwotną cywilizacją może skończyć się szaleństwem. Opowieść o pragnieniu, ambicji i namiętności w scenografii „Daru Pomorza”, tuż obok pomnika autora – Josepha Conrada.

Majówka artystyczna

Natural Puder to niesztampowe i pełne odkryć warsztaty z malarstwa. Halo Kultura zaprasza wszystkich, którzy chcieliby zgłębić tajniki tej klasycznej sztuki. Kolor w proszku, kilka jajek i mamy paletę farb własnej roboty. Wszystko to w duchu zero waste, stworzone z naturalnych składników.

Warsztaty poprowadzi Dawid Wojtalewicz, mistrz malarstwa tytułowany na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii.

Harmonogram warsztatów:

  • 28 kwietnia (wstęp wolny) o godz. 17.30,
  • 29 kwietnia o godz. 15.00,
  • 1 maja o godz. 11.00,
  • 2 maja o godz. 11.00.

Cena: 50 zł za osobę / warsztat (2 godziny)

Zapisy: [email protected].

Boks 321, Halo Kultura, Zespół Miejskich Hal Targowych (ul. Wójta Radtkego 36/38/40)
Podziemia Hali Płaskiej (wejście od strony ulicy Jana z Kolna).

Błyskawiczna majówka

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz załoga ORP Błyskawica zapraszają na Błyskawiczną majówkę.
1 maja o godz. 12.00 na nabrzeżu przed okrętem-muzeum ORP Błyskawica na gości czekać będą atrakcje:

  • koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW,
  • występ Kompanii Reprezentacyjnej MW,
  • przemarsz podchorążych AMW w strojach historycznych,
  • Koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera,
  • prezentacja grup rekonstrukcji historycznych,
  • kuchnia polowa z wojskową grochówką.

Tego dnia będzie można bezpłatnie zwiedzić ORP Błyskawica od godz. 13.30.

Majówka muzealna

1 maja Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego) będzie nieczynne. Za to 2 i 3 maja zaprasza na wystawy „Gdynia - dzieło otwarte” oraz „12. Baltic Mini Textile Gdynia”.

Od 2 maja Muzeum Miasta Gdyni wprowadza nowe godziny otwarcia: wtorek, czwartek i piątek w godz. 10.00-18.00, środa w godz. 12.00-20.00, sobota, niedziela i święta w godz. 10.00-17.00.

Żeglarska majówka

2 maja o godz. 10.00 w Marinie Yacht Park znajdującej się przy ul. Arkadiusza Rybickiego 4c odbędzie się uroczystość otwarcia sezonu żeglarskiego oraz atrakcje z okazji Dnia Flagi RP.

Po oficjalnym podniesieniu bandery odbędzie się żeglarski festiwal, któremu towarzyszyć będą atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Podczas wydarzenia odbędą się również regaty o Puchar Otwarcia Sezonu. Zabawa potrwa do godz. 13.00.

Organizatorami wydarzenia są: Marina Yacht Park, Port Gdynia SA i Jacht 2020.

A może piknik na Polance?

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni uruchomił internetową rezerwację palenisk oraz urządzeń do grillowania na terenie Gdyni. Zgłoszenie zajmuje tylko kilka minut i jest bezpłatne. Wystarczy wybrać palenisko, które nas interesuje, wpisać swoje dane i postępować zgodnie z instrukcjami.

Rezerwacja jest możliwa tylko online, poprzez stronę.

Lista miejsc, gdzie legalnie po rezerwacji można rozpalić ognisko lub skorzystać z istniejącego urządzenia do grillowania:

  • teren zielony w Parku Kolibki (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Leśna Polana (palenisko),
  • teren zielony na Polance Redłowskiej (2 paleniska, 3 istniejące urządzenia do grillowania),
  • teren zielony przy ul. Rybaków (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Osada Rybacka, przy wejściu na plażę nr 4 (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Sieradzkiej, w pobliżu rzeki Kaczej (palenisko),
  • teren zielony na rogu ul. Szewczenki/Krauzego (palenisko),
  • teren zielony przy ul. Swarzewskiej (istniejące urządzenie do grillowania),
  • teren zielony przy ul. Kopernika „Pastwisko Huzarska” (istniejące urządzenie do grillowania).

Najbardziej popularne są paleniska i miejsca do grillowania znajdujące się na Polance Redłowskiej, na terenie zieleni przy ul. Osada Rybacka i w parku Kolibki.

Korzystanie z miejsca piknikowego z możliwością palenia ogniska czy używania istniejącego urządzenia do grillowania jest bezpłatne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto