Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z nagrodą specjalną od UCK!

red.
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej współpracuje ze wszystkimi ośrodkami kardiochirurgicznymi w Polsce.
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej współpracuje ze wszystkimi ośrodkami kardiochirurgicznymi w Polsce. mat. pras.
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej została wyróżniona nagrodą specjalną podczas Gali Transplantologii UCK. W ubiegłym roku gdyńscy lotnicy morscy wykonali rekordową liczbę „Akcji Serce”. Nagrodę odebrał dowódca BLMW, kmdr pil. Andrzej Szczotka.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z nagrodą od UCK!

W trakcie ceremonii nagrodzono osoby i instytucje, które w minionym roku szczególnie przysłużyły się promowaniu i rozwoju idei transplantologii. Nagrodę specjalną otrzymała Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, która od kilkunastu lat współpracuje z UCK wykonując zadania lotniczego transportu medycznego organów do przeszczepu w ramach „Akcji Serce”. W ubiegłym roku lotnicy morscy wykonali rekordową liczbę takich akcji – 15. Nagrodę odebrał dowódca BLMW, kmdr pil. Andrzej Szczotka.

Druga edycja Gala Transplantologii UCK odbyła się 12 kwietnia. W trakcie wydarzenia przedstawiono najnowsze dane związane z przeszczepianiem w UCK oraz nagrodzono osoby, dzięki którym transplantologia nie tylko w naszym szpitalu, ale także regionie czy kraju, się rozwija.

W kategorii nagroda specjalna zwyciężyła Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Współpraca Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z transplantologami trwa już ponad 12 lat. 2022 rok był szczególny pod względem statystyk. Lotnicy startowali z płyty lotniska w Babich Dołach w celu przewiezienia organów aż 15 razy. Ostatnia z akcji ratunkowych w 2022 roku miała miejsce 18 grudnia.

Gdyńscy lotnicy często wykonują przeloty na drugi koniec kraju.
Gdyńscy lotnicy często wykonują przeloty na drugi koniec kraju. fot. kmdr ppor. Marcin Braszak

We wcześniejszych latach misji ratunkowych było około 7-8. Tym razem liczba akcji wręcz podwoiła się, a gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej współpracuje już ze wszystkimi ośrodkami kardiochirurgicznymi w Polsce. "Akcja Serce" to jednak tylko nazwa, ponieważ do przeszczepu często przewożone są inne organy takie jak płuca czy wątroba.

"Akcja Serce" działa na mocy porozumienia między Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Zdrowia. To stała umowa dotycząca organów na pokładzie samolotów z 2011 roku. Lotnicy z Babich Dołów interweniowali już jednak wcześniej, bo w 2007 roku. Wtedy to Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej po raz pierwszy wysłała swój samolot na trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto