Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynianie skorzystali na Unii Europejskiej

Agata Grzegorczyk
Janusz Krutul i Krzysztof Czerkas ze Spedycji Międzynarodowej Agroland z Gdyni uważają, że to dobrze, że Polska znalazła się w Unii Europejskiej.
Fot. Tomasz Bołt
Janusz Krutul i Krzysztof Czerkas ze Spedycji Międzynarodowej Agroland z Gdyni uważają, że to dobrze, że Polska znalazła się w Unii Europejskiej. Fot. Tomasz Bołt
Gdynianka Jolanta Prażuch kończy właśnie intensywny kurs księgowości komputerowej prowadzony za pieniądze z Europejskiego Funduszu Gospodarczego. Firma Alicji Wyrwy ma szanse sprzedawać w Polsce szwedzki sprzęt ...

Gdynianka Jolanta Prażuch kończy właśnie intensywny kurs księgowości komputerowej prowadzony za pieniądze z Europejskiego Funduszu Gospodarczego. Firma Alicji Wyrwy ma szanse sprzedawać w Polsce szwedzki sprzęt rehabilitacyjny tylko dlatego, że wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej zniknęły skomplikowane procedury.

Justyna Książek, dzięki unijnym pieniądzom, dostała pracę. Trafiła do firmy jako stażystka dofinansowana z europejskich funduszy. Kierowcy tirów cieszą się, że łatwiej im teraz poruszać się po Europie i nie ma problemów z uzyskaniem licencji na przewozy międzynarodowe. Nadal narzekają na drogi w Polsce, które po przystąpieniu do Unii miały zamienić się w autostrady.
- Wciąż nie tracę nadziei, że rozpocznie się budowa autostrady A-1 - mówi Wojciech Miotke, prezes zarządu Spedycji Międzynarodowej Agroland z Gdyni. - Zamiast coraz lepiej, na naszych drogach mamy coraz gorzej. Jeszcze 10 lat temu trasę z Rumi do Gdyni pokonywałem w ciągu 10 minut, dziś nie wystarcza na to pół godziny. A już szczytem bezmyślności był jednoczesny remont wiaduktu w Rumi i ul. Dąbrowskiego, na przedłużeniu ul. Hutniczej.

Gdyby Polska nie weszła do Unii Europejskiej, moja firma nie mogłaby funkcjonować - mówi Alicja Wyrwa, kierownik Euromedical Poland, firmy zajmującej się dystrybucją szwedzkiego sprzętu rehabilitacyjnego w Polsce. - Zanim weszliśmy do Unii mogłam tylko promować ten sprzęt w Polsce. Dystrybucję rozpoczęliśmy tego dnia, kiedy Polska weszła do Unii. Od tego momentu bowiem niepotrzebne już były kosztowne i skomplikowane procedury, które wcześniej były niezbędne, by sprowadzać do kraju sprzęt medyczny.
Jednak firma, którą kieruje Alicja Wyrwa zawdzięcza Unii Europejskiej nie tylko możliwość sprowadzania sprzętu rehabilitacyjnego zza granicy bez skomplikowanych procedur i kosztów. Alicja Wyrwa dostała też od Unii pracownika. Justyna Książek trafiła na staż do Euromedicalu dzięki unijnym programom, realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.
- Rok temu firma dopiero rozpoczynała działalność "na poważnie", nie było mnie stać na zatrudnienie pracownika. Dlatego Justyna, której nie musiałam płacić, bo jej staż refundował Urząd Pracy z unijnego funduszu, dosłownie
Justyna Książek jest magistrem zarządzania przedsiębiorstwami, ale do czynienia z ekonomią miała już w szkole średniej. Kończyła technikum handlowe.
- Zawsze wierzyłam, że Urząd Pracy zaproponuje mi ofertę, którą będzie można wziąć pod uwagę, szukając pracy - opowiada Justyna Książek. - Ale nie sądziłam, że będzie to praca na tyle atrakcyjna, że jej się od razu podejmę. Już półtora tygodnia po tym, jak zarejestrowałam się jako bezrobotna, otrzymałam informacje, że zakwalifikowałam się na staż refundowany przez Unię Europejską.
Pani Alicji Justyna na tyle przypadła do gustu, że po zakończeniu stażu zdecydowała się ją zatrudnić, już na normalnych warunkach.
- Właściwie wszystko to, co teraz widać w naszej siedzibie, łącznie z przygotowaniem pomieszczenia, w którym jest sklep i biuro, zrobiliśmy sami. Justyna, ja i Tomek, inny stażysta z Urzędu Pracy, ale już dofinansowywany z krajowych funduszy - dodaje Alicja Wyrwa. - Udało nam się urządzić ,Za Falochronem". Oferujemy niepełnosprawnym z całej Polski, szwedzki sprzęt rehabilitacyjny. Niektóre urządzenia, jak na przykład krzesło spełniające jednoczenie funkcje toalety, ubikacji i wózka inwalidzkiego, w ogóle nie mają krajowych odpowiedników. Teraz na tego typu urządzenia nie muszą mieć już osobnych certyfikatów, I klasa medyczna przyznana za granicą jest

Wstąpienie do Unii Europejskiej ułatwiło też kierowcom TIR-ów uzyskiwanie licencji na wykonywanie międzynarodowych przewozów.
- Liczba wydanych licencji znacznie wzrosła, ale ma to też i swoją drugą stronę - twierdzi Wojciech Miotke, prezes zarządu Spedycji Międzynarodowej Agroland. - Mamy teraz w kraju za dużo samochodów w stosunku do potrzeb rynku. W związku z tym spadły stawki i rentowność przedsiębiorstw spedycyjnych. Jednak jesteśmy tańsi od naszych konkurentów z krajów Europy Zachodniej i tam musimy poszukać pracy dla naszych ciężarówek. Z kolei plusem wiążącym się z wejściem Polski do Unii jest wciąż rosnąca ilość przewożonych towarów. Zagraniczni przedsiębiorcy coraz chętniej z nami handlują, zniknęły kolejki na granicach z krajami Unii.
Z unijnych funduszy skorzystały też przyszłe gdyńskie księgowe. Fundacja Gospodarcza, działająca w Gdyni, korzystając z puli Europejskiego Funduszu Społecznego, prowadzi szkolenia z zakresu księgowości komputerowej.
- Dla mnie jest to duża szansa podniesienia kwalifikacji zawodowych - mówi Jolanta Prażuch, uczestniczka szkolenia. - Mam już licencjat z analityki finansowej i kontynuuję studia w tym kierunku. Ale tak naprawdę praktyki, naliczania pensji, rozliczeń księgowych, obsługi komputerowych programów używanych w księgowości, uczę się tu na szkoleniu. Sądzę, że dla mojego przyszłego pracodawcy będzie miało duże znaczenie, że mam już wiedzę nie tylko teoretyczną, zdobytą na uczelni, ale też typowo praktyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto