Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynianie pokazują wielkie serce. Coraz więcej osób pomaga w codziennych sprawunkach starszym mieszkańcom miasta

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Rosnąca liczba zakażeń i strach przed koronawirusem, a także kolejne restrykcje, wprowadzane przez rząd, powodują, że szczególnie starsze osoby potrzebują z dnia na dzień coraz większego wsparcia. Mieszkańcy Gdyni nie pozostają na ten fakt obojętni i kolejny raz pokazują wielkie serce. Wielu z nich bezinteresownie pomaga seniorom.

Starsze osoby, które boją się wychodzić z domu, gdyż należą do grupy ryzyka i koronawirus może je zabić, w Gdyni liczyć mogą na pomoc nie tylko Straży Miejskiej. Mundurowi, po uprzednim zgłoszeniu pod numer 986, dowożą zakupy seniorom powyżej 70 roku życia i niepełnosprawnym. Jednak nie tylko takie osoby potrzebują pomocy. Gdynianom powyżej 65 roku życia pomagają społecznicy w ramach uruchomionej inicjatywy "#SENIORtaxi". Pod numer telefonu 600 190 340 zgłaszać można potrzebę zrobienia i dowiezienia zakupów. Produkty spożywcze i inne, np. środki higieny osobistej, dostarczane są wówczas seniorom za darmo i pod wskazany adres.

- Wiemy jak ważne jest, aby teraz pozostali w domu - mówi o starszych mieszkańcach miasta Marcin Bełbot, radny Gdyni, pomysłodawca tej akcji, który namówił do współpracy swoich przyjaciół i utworzył gdyńską grupę wsparcia, złożoną z wolontariuszy.

Na terenie Wzgórza Świętego Maksymiliana pozostać seniorom w domu pomagają Franciszkanie. Robią to nie tylko transmitując dla nich w internecie uroczystości religijne i msze święte, ale także oferują codzienną pomoc w wykonaniu zakupów. Potrzebę taką zgłaszać można pod numer telefonu 731 924 995. Franciszkańska pomoc zakupowa dotyczy m.in. osób starszych, osłabionych chorobą, będących po zabiegach medycznych.

Niektóre sklepy, jak dla przykładu Livio przy ul. Chwarznieńskiej 47 na Witominie, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, chcąc chronić swoich pracowników i klientów oraz ograniczyć do minimum konieczność bezpośrednich kontaktów, dostarczają za darmo pod wskazany adres artykuły przy zamówieniu powyżej 50 złotych. W tej dzielnicy potrzebę taką zgłaszać można pod numer telefonu 58 624 12 33.

- To bardzo dobry pomysł i duża pomoc dla osób, które są szczególnie narażone na konsekwencje zachorowania na koronawirusa - usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców tej dzielnicy.

Nie pierwszy już raz pomagają rugbiści Arki Gdynia, którzy dawniej m.in. oddawali honorowo krew, angażowali się w kampanię "Cała Polska czyta dzieciom", wielokrotnie kwestowali na Cmentarzu Witomińskim na rzecz gdyńskiego Hospicjum, czy też pomagali zbierać mleko i inne dary dla jego podopiecznych w ramach akcji kibiców Żółto-Niebieski Mikołaj.

" Meldujemy swoją gotowość do pomocy! Jeśli znacie osoby starsze, samotne, chore, które są najbardziej narażone na infekcję, dajcie nam znać w wiadomości prywatnej ! Chętnie pomożemy w dostarczeniu zakupów lub ciepłego posiłku! Bądźmy wrażliwi, bo w obecnej sytuacji nasza empatia może mieć wielkie znaczenie!" - napisali rugbiści na swoim profilu na Facebooku.

Żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na mocy decyzji, podpisanej przez komendanta uczelni, wspierają studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajmują się m.in. zaopatrzeniem w żywność i leki osób potrzebujących, w tym objętych kwarantanną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto