Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni. Polski design wnętrza!

Agata Grzegorczyk
- Polskie wzornictwo przemysłowe rodziło się w końcówce lat 50., początku 60. ubiegłego wieku. Był to wielki boom, zryw  projektantów, którzy chcieli odpowiedzieć na potrzebę wypływającą z głębi duszy całego zmuszanego do szarości i sztampy społeczeństwa - mówi Anna Demska, jedna z trzech kuratorek wystawy. - Pojawił się on po Festiwalu Studentow i Młodzieży, który odbył się w 1955 roku w Warszawie. 

Wówczas grupie artystów udało się stworzyć na terenie miasta coś niespotykanego w tamtych czasach - pokolorować centrum Warszawy. I ludzie się obudzili. Gazety pisały "Nie chcemy już szarości", "Oddajcie nam kolory", "Chcemy być nowocześni". Na naszej wystawie pokazujemy to, co wówczas udało się stworzyć designerom, projektantom sztuki użytkowej. 

Część to prototypy, które nie trafiły do produkcji, część znamy i pamiętamy z czasów młodości naszych rodziców czy własnego dzieciństwa.
- Polskie wzornictwo przemysłowe rodziło się w końcówce lat 50., początku 60. ubiegłego wieku. Był to wielki boom, zryw projektantów, którzy chcieli odpowiedzieć na potrzebę wypływającą z głębi duszy całego zmuszanego do szarości i sztampy społeczeństwa - mówi Anna Demska, jedna z trzech kuratorek wystawy. - Pojawił się on po Festiwalu Studentow i Młodzieży, który odbył się w 1955 roku w Warszawie. Wówczas grupie artystów udało się stworzyć na terenie miasta coś niespotykanego w tamtych czasach - pokolorować centrum Warszawy. I ludzie się obudzili. Gazety pisały "Nie chcemy już szarości", "Oddajcie nam kolory", "Chcemy być nowocześni". Na naszej wystawie pokazujemy to, co wówczas udało się stworzyć designerom, projektantom sztuki użytkowej. Część to prototypy, które nie trafiły do produkcji, część znamy i pamiętamy z czasów młodości naszych rodziców czy własnego dzieciństwa. Fot. Tomasz Bołt
Takiego wnętrza w latach 50. ubiegłego wieku najprawdopodobniej nie znaleźlibyśmy w żadnym domu. A dziś? To przedmioty, z którymi na co dzień się stykamy, którymi się posługujemy, kształtują w dużej mierze nasze życie - twierdzą twórcy wystawy "Chcemy być nowocześni", którą od 9 lutego (9 lutego - wernisaż) możemy oglądać w Muzeum Miasta Gdyni.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto